Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięci łódzkich włókniarek - w 52. rocznicę strajku kobiet. ZDJĘCIA

Magdalena Jach
Magdalena Jach
10 lutego 1971 roku w ówczesnych zakładach „Marchlewskiego” wybuchł strajk, zapoczątkowany przez włókniarki. W krótkim czasie do protestujących kobiet przyłączyli się także robotnicy z innych zakładów na terenie Łodzi. Zdeterminowanym włókniarkom udało się to, co przez wiele lat nie udało się innym robotnikom PRL-u – wygrały z władzą i zawalczyły o lepszy byt.

Po 52. latach pamięć tamtych wydarzeń i wdzięczność wobec odważnych kobiet jest nadal żywa. Przedstawiciele władz miasta oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 206 im. Łódzkich Włókniarek złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą włókniarkom w Manufakturze.

Pamięci łódzkich włókniarek
Kobiety, które tworzyły Łódź – Manufaktura rozpoczyna cykl upamiętniający łódzkie włókniarki

600-lecie Łodzi to wyjątkowy jubileusz. Głosami łodzian patronkami tego wielkiego święta miasta zostały łódzkie włókniarki. O historiach tych niezwykłych kobiet, przez cały rok będzie opowiadać Muzeum Fabryki i Manufaktura.

Cykl wydarzeń i atrakcji został zainaugurowany na Rynku Włókniarek Łódzkich 10 lutego 2023, w 52. rocznicę strajku włókniarek z 1971 roku.

– Nie ma lepszej okazji, by zaprosić wszystkich do wspólnego celebrowania siły łódzkich kobiet. Ich determinacja i waleczność kiedyś zadecydowały o bycie robotniczych rodzin, a dziś pozostają wielką inspiracją dla młodych pokoleń – mówiła Anna Lisiewicz, prezes Stowarzyszenia „Ludzie Fabryki”.

Przedstawiła plany obchodów 600-lecia Łodzi pod patronatem włókniarek.
Rozpoczną się one na przełomie lutego i marca, warsztatami zorganizowanymi wspólnie z Archiwum Państwowym w Łodzi. „Czy jestem łodzianinem?” to warsztaty genealogiczne dla dorosłych, w trakcie których chętni odkryją swoje korzenie i sprawdzą, jakie ciekawe historie kryją ich rodziny. Eksperci pokażą jak i gdzie w internecie można szukać śladów swoich przodków.
W połowie kwietnia, z okazji Dnia Włókniarza, Manufaktura zaprosi na Piknik „U włókniarek”. To będzie doskonała okazja, by poznać robotnicze życie po pracy.

– Robotnice z fabryk włókienniczych często postrzegane są bardzo sztampowo. Pokryte białym pyłem z krosien, zajęte wyłącznie ciężką pracą, a potem obrządkiem w domu, jednakowe. Prawda jest jednak zupełnie inna – ich życie po pracy było niesamowicie wesołe i pełne energii, a kobiety-włókniarki pełne pasji i chęci aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym – dodaje Anna Lisiewicz.

Czas wolny robotników zostanie przedstawiony na wystawie zdjęć archiwalnych w Muzeum Fabryki, a same włókniarki pokażą, jak spędzały błogie chwile relaksu, przygotowując autorskie specjały kulinarne czy bawiąc się na potańcówce Bigiel Bandy.
W ramach projektu będzie też coś dla najmłodszych łodzianach. Dla nich zaplanowano warsztaty w szkołach, w trakcie których będą mogli stworzyć własne karty pamięci o potomkiniach włókniarkach, które później trafią do Atlasu Włókniarek Łódzkich, wyjątkowego zbioru opowieści o robotnicach z fabryk. Atlas, tworzony głównie online i dostępny dla łodzian, zostanie zaprezentowany w formie księgi podczas lipcowych obchodów urodzin Łodzi. Pierwsza taka księga już powstała - jest dziełem jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 206.

Zwieńczeniem projektu będzie święto ulicy Ogrodowej – matecznika łódzkich robotników. Wrześniowe obchody skupią się na robotniczej codzienności i ukazaniu dawnych potańcówek, koncertów, wspólnego celebrowania świąt i wielu innych. Będzie to także doskonała okazja do spotkania z włókniarkami z dawnych Zakładów „Marchlewskiego” i posłuchania ich niesamowitych opowieści z fabryki i nie tylko.

Po uroczystości oficjalnej w piątkowe południe odbyło się spotkanie włókniarek w Muzeum Fabryki. Na Rynku Włókniarek można oglądać czasową mini-wystawę, upamiętniającą strajk.

Protesty w 1971 r. trwały niespełna tydzień - 10-15 lutego. Włókniarki wystąpiły przeciwko podwyżkom cen żywności oraz postulowały podniesienie płac i poprawę warunków pracy. W Łodzi pracowały w bardzo trudnych warunkach, często przy przestarzałych maszynach i w budynkach pozbawionych jakichkolwiek udogodnień. Strajk objął swoim zasięgiem 32 łódzkie zakłady - ponad 50 tysięcy pracowników. W pierwszym dniu strajku maszyny stanęły w Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego (dawnej fabryce Izraela Poznańskiego). Dziś mieści się tutaj Manufaktura. O fabrycznych korzeniach tego miejsca przypomina mieszczące się na jej terenie Muzeum Fabryki oraz tablica upamiętniająca strajk z 1971 r. Pracownice strajkujące wykazały się dużą determinacją, nie ulegając pierwszym próbom wyciszenia buntu i obietnicom bez pokrycia. Ostatecznie rząd zdecydował się od 1 marca powrócić do cen żywności sprzed grudnia 1970 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany