Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Padł rekord zajętych łóżek w łódzkim szpitalu Biegańskiego na oddziale covidowym. W weekend zostanie powiększony szpital tymczasowy

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Grzegorz Gałasiński
W Łodzi padł tragiczny rekord trzeciej fali pandemii koronawirusa. W szpitalu Biegańskiego zajętych jest 276 łóżek. 34 pacjentów jest leczonych w szpitalu tymczasowym w Hali Expo przy ul. Politechniki 4. Wśród nich jest dwóch seniorów w stanie ciężkim, ale stabilnym podłączonych do respiratorów. W związku z trudną sytuacją podjęto decyzję o zwiększeniu w weekend 27-28 marca liczby łóżek w szpitalu tymczasowym o kolejny moduł 28 miejsc.

Trzon kadry pracującej w szpitalu tymczasowym stanowi lekarze szpitala Biegańskiego, ale widząc napływ chorych podjąłem decyzję o przesunięciu dodatkowego zespołu dyżurowego, żeby wzmocnić kadrę na miejscu - mówi Krzysztof Zarychta, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Wł. Biegańskiego w Łodzi.

Wojewoda Tobiasz Bocheński wydał też w tym tygodniu decyzje polecające oddelegowanie personelu medycznego do pracy w szpitalu tymczasowym. Personel zgłasza się do nas w celu dopełnienia formalności. To pozwala zabezpieczyć możliwość zwiększenia w każdym momencie liczby łóżek do 112. Jest też zabezpieczony personel do obsługi kolejnych 10 łóżek z respiratorami. Dzięki temu każdy pacjent zarówno w stanie lekkim, jak i ciężkim, który będzie wymagał hospitalizacji otrzyma miejsce w szpitalu.

W tej chwili mamy 34 pacjentów, 6 udało nam się wypisać do domu w stanie dobrym, niewymagającym tlenoterapii - dodaje dr Grzegorz Cieśla, ordynator szpitala tymczasowego. - Nasi pacjenci są w stanie od średnio ciężkiego po stan zadowalający. Dwóch pacjentów seniorów wymaga terapii przy użyciu respiratora. Ich stan jest ciężki , ale stabilny.

Dominują pacjenci w sile wieku, młode, 30 plus. Seniorzy to zaledwie 1/3 wszystkich chorych. Przebieg choroby u tych młodych osób jest ciężki. Gorączka, kaszel i duszność to trzy wiodące objawy, które zmuszają pacjentów do wizyty w szpitalu.

Na 12 godzinnym dyżurze pracuje trzech lekarzy: dwóch zakaźników i lekarz anestezjolog oraz sześcioosobowy zespół pielęgniarski. W sumie do zabezpieczenia funkcjonowania szpitala tymczasowego potrzeba 140 osób personelu medycznego.

W województwie łódzkim wykonano do tej pory 360 tysięcy szczepień. Szczepione są grupy priorytetowe z grupy 0 i 1. Rozpoczęły się też szczepienia służb mundurowych. Trwają też zapisy uzupełniające dla osób powyżej 70 roku żucia. Możliwość zapisania się na szczepienia mają też wszystkie osoby do 60 roku życia, czyli urodzone w do 1961 roku. Terminy są określone do końca maja tego roku. Zgłaszać się należy za pośrednictwem formularza na stronie pacjent.gov.pl

W województwie funkcjonuje 437 punków szczepień . populacyjnych. Minimalna ilość szczepionek to 60 dawek, które trafiają do każdego punktu dziennie. Problemy pojawiły się w punkcie szczepień na ul. Lumumby 14 dokąd przeniesiono szczepienia z hali Expo. Dziennie szczepi się tam 600 osób (2400 osób już zaszczepionych w tym tygodniu) co doprowadziło do tworzenia się kolejek, pacjenci tłoczyli się w budynku.

Podjęliśmy już działania w celu rozładowania kolejek, rozwiązaniem jest otwarcie kolejnych punktów szczepień i gabinetów kwalifikacji lekarskiej, docelowo ma być ich odpowiednio 9 i 7. Będą też podjęte kolejne działania jak choćby wydłużenie pracy tych punków od przyszłego tygodnia - mówi Jolanty Kowalik-Gęsiak, pełnomocnik wojewody ds.szczepień

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany