Pacjenci skarżą się na lekarzy w Łodzi. Dlaczego?

(łb)
Wojciech Wojtkielewicz/motywowe
Aż 76 skarg złożyli w pierwszym półroczu tego roku pacjenci do NFZ. Wpłynęło również 681 wniosków i zapytań pacjentów związanych z realizacją świadczeń medycznych. Liczba skarg jest podobna jak w latach ubiegłych.

* 76 skarg wpłynęło do łódzkiego oddziału NFZ w pierwszym półroczu tego roku.
* Złożono również 681 wniosków i zapytań.
* Poradnie POZ nie pracują jak należy.

- Najwięcej skarg dotyczyło realizacji świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ. - Pacjenci najczęściej mieli problem z umówieniem wizyty domowej lub skorzystaniem z wizyty w dniu zgłoszenia. Zgłaszali do NFZ również problemy z uzyskaniem wizyty kontrolnej, badania diagnostycznego w ramach porady lub na nieuprzejme zachowanie personelu medycznego.

Ponadto zgłaszali do NFZ sytuacje, kiedy poradnie przyjmowały pacjentów niezgodnie z ustalonym harmonogramem pracy lub pobierały opłaty za leczenie, które pacjent powinien otrzymać w ramach ubezpieczenia medycznego. Pacjenci skarżyli się także na nierespektowanie dodatkowych uprawnień inwalidy wojennego.

Zdarza się również, że pacjenci zwracają się o zwrot kosztów za opłacone samodzielnie leczenie, o wskazanie możliwości dalszego leczenia.

- Pacjenci mają możliwość szybkiego i łatwego zadawania pytań za pośrednictwem skrzynki: „Zadaj pytanie”, która znajduje się na stronie internetowej oddziału - dodaje Anna Leder. - Na pytania najczęściej odpowiadamy tego samego dnia.

Pytanie można zadać anonimowo, odpowiedź umieszczana jest na stronie WWW. Codziennie zadawane są 2 - 3 pytania. Najczęściej dotyczą czasu oczekiwania na wyjazd do sanatorium, badania lub operacje oraz lokalizacji poradni specjalistycznych. Trafiają również bardziej szczegółowe zapytania, np. o to, jak długo powinien trwać masaż lub czy pacjent powinien przynieść do masażu wykonywanego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego swoją oliwkę.

ŻONA KAROLA BIELECKIEGO [ZDJĘCIA] KAROL BIELECKI ŻONA
Wypadek Holenderki, Annemiek van Vleuten. Koszmarny wypadek kolarki w Rio [WIDEO]
STARTY POLAKÓW NA OLIMPIADZIE W RIO 2016. KIEDY WYSTĘPY POLAKÓW, KIEDY STARTUJĄ POLACY
Olimpiada w Rio. Kiedy grają Polacy. Harmonogram

[ZOBACZ TEŻ FILM Kolejna wpadka na igrzyskach w Rio. Woda w basenie w kolorze brudnej zieleni, organizatorzy nie wiedzą jak to możliwe (lektor) (autor x.news/Press Focus)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Kolejna wpadka na igrzyskach w Rio. Woda w basenie w kolorze brudnej zieleni, organizatorzy nie wiedzą jak to możliwe (lektor) (autor x.news/Press Focus)