Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci dostali w łódzkich szpitalach nowe życie! Lekarze wykonali przeszczepy rogówki i szpiku. Jak długo trzeba czekać na przeszczep?

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W szpitalu im. M. Kopernika lekarze przeszczepiają szpik. W tym roku pacjent był już trzykrotnie dawcą dla siebie samego.
W szpitalu im. M. Kopernika lekarze przeszczepiają szpik. W tym roku pacjent był już trzykrotnie dawcą dla siebie samego. archiwum
Dzięki transplantacji pacjenci mogą otrzymać nowe życie. W Miejskim Centrum Medycznym im dr. K. Jonschera, w tym roku lekarze przeszczepili tkankę oka trzem pacjentom. Trzy przeszczepy rogówki wykonali także lekarze w szpitalu im. WAM. Jak długo trzeba czekać na przeszczep? Jakie narządy przeszczepia się najczęściej? Sprawdź!

Przeszczep rogówki w Łodzi

Rogówka to przezroczysta wielowarstwowa tkanka, pokrywająca przednią część oka, która wraz z nieprzezroczystą twardówką tworzy ścianę gałki ocznej. W Łodzi są także dwa ośrodki transplantacji nerek, w szpitalu im. Barlickiego oraz w szpitalu im. Pirogowa, ale tym roku nie wykonano tu jeszcze ani jednego przeszczepu. Jest także ośrodek transplantacji szpiku w szpitalu im. M. Kopernika, gdzie lekarze wykonali trzy transplantacje, w których pacjent sam był dla siebie dawcą.

W Łodzi nerki od dawcy zmarłego zmarłego przeszczepia się od 1996 r. Jak wynika z danych Poltranplantu lekarze w szpitalu im. Pirogowa wykonali 530 transplantacji od dawców zmarłych i 30 od żywych. Od 2018 nie przeprowadzili ani jednej transplantacji od dawcy żywego. W szpitalu im. N. Barlickiego od 1996 r przeszczepiono – jak wynika z danych Poltransplantu – 558 nerki od dawcy zmarłego. Od 2004 r. pracujący tu lekarze wykonali 11 transplantacji od dawców żywych. Od 2019 r. przeszczepili 66 nerki. W ubiegłym roku wykonali 22 transplantacje od dawcy zmarłego i 4 od dawcy żywego.

Jakie narządy przeszczepia się najczęściej?

Lekarze od dawców najczęściej lekarze pobierają nerki i wątrobę, bo stan ich zdrowia wyklucza inne pobrania. Pobrania wielonarządowe od jednego pacjenta, kiedy to pobrane narządy mogą uratować życie 6 osób zdarzają się rzadko.

W Polsce tylko kilka procent dializowanych pacjentów jest zgłaszanych do przeszczepu. Transplantacja czyli leczenie przeszczepem jest terapią dwukrotnie przedłużającą życie chorego.

Nie wszyscy dializowani chorzy ze względu na ogólny stan zdrowia kwalifikują się do przeszczepu, ale są też pacjenci rezygnujący z takiej możliwości z obawy przed operacją.

Jak długo trzeba czekać na przeszczep?

Wielu chorych latami czeka na dar jakim jest nerka od dawcy zmarłego. Gdy koordynatorzy do spraw transplantacji pytają rodziny zmarłych o możliwość pobrania narządów ponad 10 proc. zapytanych mówi, że nie. Teoretycznie nie muszą pytać, ale i tak to robią. Ustawodawca zakłada, że wszyscy po śmierci mózgu jesteśmy dawcami wielonarządowymi. Jednocześnie dopuszcza możliwość werbalnego sprzeciwu za życia w obecności dwóch świadków.

Dziś Światowy Dzień Transplantacji

26 stycznia obchodzony jest Dzień Transplantacji, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to wtedy 621. taki zabieg na świecie (pierwszy miał miejsce w roku 1954).

Fundacja Rodzić po Ludzku przedstawiła ranking porodówek w województwie łódzkim i ich przyjazności dla rodzących. Ranking opracowano na podstawie ankiet pacjentek o opiece szpitalnej. Oceniano m. in. postawę personelu, pomoc w opiece nad dzieckiem, możliwość kontaktów z noworodkiem, czy wsparcie w karmieniu piersią. Fundacja podkreśla, że jest to ocena subiektywna pacjentek.

Ranking porodówek w województwie łódzkim fundacji Rodzić po ...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany