Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ozorkowskie LO będzie kształcić superspecjalistów

Jacek Zemła
Jacek Zemła
W 16 szkołach średnich w Polsce MON zakłada klasy o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Jedna z nich powstaje w I LO w Ozorkowie.

I LO im. S. Żeromskiego w Ozorkowie jako jedna z szesnastu szkół w Polsce i jedyna w województwie łódzkim otworzy po wakacjach klasę o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” w ramach pilotażowego programu „CYBER.MIL z klasą”. Realizowany pod patronatem MON i WAT, a w Ozorkowie również we współpracy z PŁ nowatorski projekt zakłada kształcenie młodzieży w zakresie informatyki na potrzeby wojska i bezpieczeństwa państwa.

Szerokie perspektywy

Uczniowie będą zdobywać wiedzę i umiejętności pod okiem specjalistów z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowej Akademii Technicznej. W 15-osobowych klasach młodzież będzie się uczyć między innymi informatyki, podstaw kryptografii, algorytmiki i zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji. Zyska wiedzę i kompetencje z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych. W ramach kształcenia przewidziane będą zajęcia teoretyczne oraz laboratoryjne, ale także wizyty studyjne w jednostkach resortu obrony narodowej, instytutach naukowych, oraz przedsiębiorstwach zajmujących się analizą, kontrolą i działaniami związanymi z cyberbezpieczeństwem. Przedmioty specjalistyczne będą wykładane przez nauczycieli akademickich uczelni wyższych w zakresie nauk technicznych, gospodarczych i zbrojeniowych.

Absolwenci tej klasy to w przyszłości studenci uczelni wojskowych i cywilnych z zakresu cyberbezpieczeństwa, informatyki i nauk ścisłych, a później pracownicy Sił Zbrojnych RP wysokiej klasy specjaliści w instytucjach odpowiedzialnych za ochronę przestrzeni wirtualnej, także w tworzonych właśnie Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni. Będą to specjaliści poszukiwani na rynku pracy.

Duże wymagania

W procesie rekrutacji uczniów będą brane pod uwagę oceny z matematyki, informatyki i fizyki oraz z języka angielskiego. Kandydaci będą musieli wykazać się uzyskaniem minimum 150 punktów oraz oceny co najmniej dobrej na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z wyżej wymienionych przedmiotów, a także deklarować zainteresowanie problematyką obronności i wojska. To bardzo wysokie wymagania, ale dzięki temu w programie uczestniczą najlepsi z najlepszych.

Imponujący budżet-doskonałe wyposażenie

W ciągu trzech lat realizacji programu MON wyda na jego realizację 5,76 mln złotych. Około 360 tysięcy złotych zostanie zainwestowana w Ozorkowie. Te środki szkoła będzie mogła wykorzystać m.in. na zakup najwyższej klasy sprzętu komputerowego, drukarek, tablic interaktywnych, projektorów multimedialnych, licencji i oprogramowania. Dofinansowaniem objęte zostanie również wynagrodzenie nauczycieli specjalistów.

Inwestycja w przyszłość

Uczestnictwo w programie to szansa na przyciągnięcie najlepszych uczniów z całego województwa, ale przede wszystkim argument dla ozorkowian, że nie trzeba wyjeżdżać z rodzinnego miasta, aby zdobyć elitarne wykształcenie. Sprzęt zakupiony w ramach „CYBER.MIL z klasą” posłuży szkole przez kolejne lata, a zdobycie nowych doświadczeń zawodowych przez nauczycieli będzie procentować.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany