Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto najwyższe budynki w Łodzi. Sprawdźcie, które gmachy górują nad miastem? ZDJĘCIA

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Widok z tarasu Hi Piotrkowska, drugiego pod względem wysokości budynku w Łodzi.
Widok z tarasu Hi Piotrkowska, drugiego pod względem wysokości budynku w Łodzi. Magdalena Jach
Które budynki górują nad pozostałymi w Łodzi? Najlepiej wejść na najwyższe piętro w jakimś biurowcu albo w wielopiętrowcu mieszkalnym i popatrzeć. Choć nasze miasto nie jest miastem „drapaczy chmur”, ma swoje kultowe naprawdę wysokie gmachy, skupione głównie w centrum.

Które budynki górują nad pozostałymi w Łodzi? TOP 10
Stare i nowe, zabytkowe i współczesne – wysokie, wyższe i najwyższe

Które budynki górują nad pozostałymi w Łodzi? Najlepiej wejść na najwyższe piętro w jakimś biurowcu albo w wielopiętrowcu mieszkalnym i podziwiać. Choć nasze miasto nie jest miastem „drapaczy chmur”, ale ma swoje kultowe naprawdę wysokie gmachy, skupione głównie w centrum. Na pytanie, które z nich są najwyższe, zwykle łodzianie wskazują wieżowce na Manhattanie albo niedawno wzniesiony biurowiec Hi Piotrkowska. Czy mają rację? Warto wiedzieć, że choć ostatnio Łódź zyskuje nowoczesne wysokościowce wciąż nad wszystkimi góruje zabytkowa bazylika archikatedralna przy ul. Piotrkowskiej.

Historia wznoszenia wysokich gmachów w Łodzi sięga początku XX wieku. Wtedy to rozpoczęła się budowa dzisiejszej bazyliki katedralnej, która swoją wysokością (mierzy ponad 100 metrów) oraz okazałością zdumiewała ówczesnych mieszkańców miasta. Kamień węgielny poświęcił 16 czerwca 1901  arcybiskup warszawski Wincenty Chościak-Popiel. Budynek kościoła wzniesiono w latach 1901–1912  z nieotynkowanej jasnożółtej cegły (w tzw. stylu Rohbau), a jego pierwowzorem była niemiecka Ulmer Münster. 10 grudnia 1920 kościół św. Stanisława Kostki został podniesiony przez papieża Benedykta XV do rangi katedry, a 15 października 1922 katedra została konsekrowana przez biskupa Wincentego Tymienieckiego.

Łódzkie "naj", czyli największe, najdłuższe i najstarsze w Łodzi QUIZ

Pierwszym łódzkim wysokim gmachem niesakralnym był wybudowany w 1912 roku Hotel Savoy. Mierzący ok. 35 metrów budynek przez pewien czas był jednym z najwyższych budynków wielkomiejskich w Polsce. Natomiast pierwszy klasyczny wieżowiec powstał w latach 1951-1955 roku przy ul. Sienkiewicza 3/5. Początkowo znany pod nazwą Centrali Tekstylnej, bo mieściła się w nim siedziba Textilimpexu, potem bardziej rozpoznawalny jest jako wieżowiec TVP - bo tu mieści się łódzki regionalny oddziału TVP z charakterystyczną anteną nadawczą na dachu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany