Oto, co możecie kupić, mając tylko złotówkę

Aleksandra Płaczek
Sprawdziliśmy w łódzkich sklepach i na rynkach, jaka jest siła nabywcza złotówki, czyli co można za nią kupić. Okazuje się, że towarów w cenie 1 złotego lub niższej jest całkiem sporo.

Na Górniaku np. równo za złotówkę kupicie szklany słoik z zakrętką, sztuczny kwiatek albo... rolkę papieru toaletowego. Tyle samo kosztuje mała torebka na prezent, gumka do włosów, ściereczka kuchenna, paczka chusteczek higienicznych (choć są i po 30 groszy), a nawet płócienna torba.

Jeśli chodzi o wypieki, złotówka również daje niemałe możliwości. Już za 15 groszy możemy kupić bułkę kajzerkę. A bułki drożdżowe - z kruszonką, makiem lub budyniem - za 1 zł. W jednej z cukierni małe dekoracje z cukru na torty - np. listki, kwiatki, figurki zwierząt - sprzedawane są w cenie od 15 groszy do złotówki. Niewielkie paczki herbatników i małe batony kosztują tam od 50 gr do 1 zł.

Wśród warzyw za złotówkę lub mniej można kupić pęczek kopru, rzodkiewki, szczypiorku, główkę sałaty, jeden ogórek albo kilogram ziemniaków - orlik, denar i bryza są po 80 gr/kg, irga kosztuje 1 zł/kg.

Mając złocisza w kieszeni, kupimy na Górniaku dwa jajka klasy A w rozmiarze L - 50 gr/sztuka albo M - 42 gr/sztuka (te w rozmiarze XL kosztują 64 grosze za sztukę). Znaleźliśmy również makaron jajeczny za złotówkę oraz budynie i kisiele w saszetkach po 79, 89 i 99 gr.

W aptekach za mniej niż złotówkę można kupić strzykawki jednorazowe - od 10 gr do 1 zł, igły do strzykawek - od 20 gr do 1 zł oraz kompresy i opatrunki.

Za kilkadziesiąt groszy możemy nakarmić swojego kota. Najtańsza karma w saszetkach po 100 g kosztuje 89 gr za sztukę.

W gorszej sytuacji są właściciele psów - nie udało nam się znaleźć psiej karmy za złotówkę lub mniej.

Dysponując taką kwotą, nie mamy też czego szukać w drogeriach. Najtańszy kosmetyk, jaki znaleźliśmy - maseczka na twarz marki własnej jednej z drogerii - kosztuje po przecenie 1,29 zł.

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM - Festiwal Ognia w Manufakturze