Oto ceny nad Bałtykiem - może zakręcić się w głowie

(tj)
Wakacje nad polskim morzem nie należą do najtańszych. Ceny najbardziej podstawowych produktów, nie tylko w nadmorskich kurortach, mogą przyprawić o ból głowy. Dlatego wybierając się nad Bałtyk trzeba mieć w portfelu sporo pieniędzy. A im nadmorska miejscowość jest bardziej popularna, tym ceny są wyższe.

Ceny noclegów zaczynają się od 40 zł za osobę i nie należy spodziewać się luksusów. Jeśli w tej cenie do morza jest blisko, to oznacza, że kwatera jest o niskim standardzie. Np. w Sopocie w rejonie słynnego Monciaka za 70 - 90 zł od osoby można liczyć na nieduży, słabo wyposażony pokój (łóżka, stolik, 2 krzesła, mały kineskopowy telewizor i rozpadająca się szafę) z malutką i bardzo skromną łazienką.
Strażnik miejski zasnął w radiowozie!-FILM

Za te same pieniądze, ale w niewielkim Grzybowie (okolice Kołobrzegu) zamieszkamy w nowym pensjonacie znajdującym się 200 metrów od plaży. W tym przypadku pokoje są o wiele bardziej atrakcyjne (nowoczesne meble, duża łazienka), a wczasowicze na każdym piętrze mają do dyspozycji w pełni wyposażony aneks kuchenny – dom jest ogrodzony, posiada plac zabaw, miejsce na grilla, ognisko i parking. Dobrym rozwiązaniem dla rodzin wielodzietnych lub osób, które podróżują ze znajomymi, jest wynajęcie apartamentu. Za mieszkanie o powierzchni około 35 – 40 metrów (może w nim spać nawet 6 osób) w pełni wyposażone z salonem, sypialnią oraz kuchnią trzeba zapłacić od 190 zł do ok. 240 zł.

Zatem tygodniowy pobyt (7 noclegów) dla 3 osób w najtańszej opcji kosztuje 840 zł – w najdrożej nawet 2 tys. zł.
Ale noclegi to dopiero początek wakacyjnych wydatków. Ceny, jakimi zaskakują nadmorskie mini markety, delikatesy i zwykłe sklepy spożywcze, przyprawiają o ból głowy.

Bułki kajzerki kosztują 0,80 zł, bułka poznańska (z przedziałkiem) 1,2 zł, masło łaciate 6 zł za kostkę, kawa Jacobs kronung (250 gramów) 15 zł, coca – cola 2 litry – 6 zł. Rekordowe ceny notują również owoce. Brzoskwinia/nektarynka 1,60 zł – 2 zł za… sztukę, arbuz – 6-7 zł za kilogram, banany 5,50 zł – 7 zł za kg, jabłka 4 zł – 5 zł za kg, winogrona 13 - 15zł za kilogram. Na tym tle nie najgorzej wypadają restauracje i jadłodajnie, gdzie potrawy są w stosunkowo przystępnych cenach. Za zupę trzeba zapłacić od 4,5 zł (zupa dnia) do 7 zł, filet z kurczaka, ziemniaki i surówka od 12,50 zł do 18 zł , frytki od 5 zł za 100 gramów, schabowy 9 – 11 zł sztuka, udko kurczaka 9 - 10 zł sztuka, pierogi 8 sztuk od 10 zł, surówki 3,5 zł do 5 zł, ziemniaki 3-4 zł.

Za półlitrowe piwo trzeba zapłacić od 6 zł (w niedużych knajpkach w mniejszych miejscowościach) do 12 zł w restauracjach usytuowanych przy plażach w kurortach. Drogie są ryby (choć w większości mrożone!): dorsz od 5,50 zł za 100 gramów, węgorz od 9 zł za 100 gramów, flądra od 5 zł za 100 gramów, sandacz filet 11 zł za 100 gramów.

Za same dwudaniowe obiady trzyosobowa rodzina w tydzień zapłaci więc w najtańszej opcji – 357 zł, w najdroższej – 567 zł.
Sporo trzeba też zapłacić za ryby wędzone: halibut od 48 zł za kilogram, węgorz od 130 zł za kilogram, łosoś dzwonka od 50 zł za kg, łosoś stek 53 zł za kg, karmazyn 35 zł za kg, dorsz 19 zł za kg, flądra 15 zł za kg, maślana 55 zł za kg. Lodożercy i fani gofrów zapłacą: od 3 zł za gałkę loda, 6 zł lód włoski (z automatu), gofry: suchy 3,5 zł, z dżemem od 5 zł, z bitą śmietaną, dżemem i owocami ok. 12 zł. Herbata w knajpie przy sopockim molo kosztuje… 7 zł, kawa mrożona 12 zł.
Po każdej plaży przechadzają się również sprzedawcy przekąsek i napojów. Za kawę z termosu zapłacimy u nich 6 zł, za torbę popcornu – 5 zł, dwie gorące kukurydze kosztują 10 zł, orzeszki w karmelu – 6 zł, lody w kubeczku – 5 zł, a piwo 7 zł za puszkę.

Oczywiście nie możemy też zapominać o pamiątkach i atrakcjach, które jak magnes przyciągają najmłodszych. Dmuchany delfin, który w sklepie w Łodzi kosztuje 19 zł, nad morzem 45 zł. Podobne przebitki są na piłkach plażowych, ręcznikach, wiaderkach z grabkami, dmuchanych basenach.

Pobyt nad polskim morzem nie jest tani. Jeśli podliczymy koszty noclegów, wyżywienia, słodkości/lodów, od czasu do czasu wędzonej rybki i piwa, wychodzi, że tydzień nad Bałtykiem dla 3 osób to wydatek od 1500 zł (zakładając najniższe ceny) do ponad 3 tys. zł. Aha, no i jeszcze dojazd z Łodzi – kolejne 300 zł – 500 zł.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze 51

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
emigrant

To kto odpoczywa nad morzem chyba nie normalny człowiek to zarezerwowane jest dla polskich krwio pijców .Wiwat SOLIDARNOŚĆ Wiwat LEMINGI

d
do dzieła

Bronek najlepsza baba to własna graba

c
cos to

a rafallala ma 200 zł na godz i ona może jechać

z
za 50 zł

ja zyję tylko z biedronki kajzerka topiony wieczorem nalewka , raj na ziemi

b
b

zdunczyki pojechały i mają w d****

Ł
ŁÓDŹ

W górach jeszcze drożej jak nad morzem

m
marianek

ja byłem nad bałtykiem i na kurczakach zazdrościcie mi

W
Warszawiak

i poza pieczywem nie kupuję nic !

P
Podpis2

i tyle w temacie

n
neptun

tego artykułu czy 6 zł to dużo :-)

W
Wojnar

po prostu nim bądz

D
Dziki

A popatrzmy w góry. Ceny nie niższe a sezon mają cały rok a nie tylko latem jak nad morzem.

a
adsenior

Za podobną cenę, mamy wczasy w ciepłych krajach z przelotem i wyżywienie, Dziwię się, że ktoś decyduje się na pobyt nad zimnym Bałtykiem i z niepewną pogodą. Powie ktoś, ze to nie patriotyczne, a ja powiem, to mój portfel jest internacjonałem. Oczywiście zdarzają się przypadki upadki biur podróżny, ale jakoś o takich w tym roku nie słyszałem.

Ł
Łodzianin

Nie wiem skąd takie dane ,za pełne 14 dni w Gdyni w 3 pokojowym mieszkaniu na Oksywiu płacę 1000-tak ,tysiąc-zł.za pobyt 5 osób.A i ceny nie są takie wygórowane.Podróż z Łodzi kosztowała mnie jakieś 100Zł.

g
gg

ta u twojej starej...

Dodaj ogłoszenie