Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszczędzanie to luksus. Kto może pozwolić sobie na oszczędzanie i czy też należysz do tych osób?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Oszczędzanie jest coraz trudniejsze dla Polaków.
Oszczędzanie jest coraz trudniejsze dla Polaków. unsplash
Oszczędzanie jest coraz trudniejsze dla Polaków. Wynika tak z raportu European Consumer Payment Report 2022. Czy warto, czy oszczędzamy, a jeśli tak, to ile? Sprawdzamy, dlaczego Polacy twierdzą, że oszczędzanie jest trudniejsze niż kiedyś. Nie jesteśmy zadowoleni z kwot, jakie każdego miesiąca odkładamy. Utrudnia nam to m.in. inflacja.

Czy oszczędzanie jest potrzebne?

– Oszczędności to poduszka, która chroni konsumentów przed szokiem niespodziewanych wydatków i pozwala na komfortową przyszłość oraz emeryturę. Obecnie rośnie liczba konsumentów zmuszonych sięgnąć po te oszczędności z powodu rosnących cen energii czy artykułów spożywczych, co czyni ich coraz bardziej bezradnymi. Środki zgromadzone przez część konsumentów podczas oszczędniejszego życia w trakcie kolejnych lockdownów w pandemii, prawdopodobnie zostaną wykorzystane w nadchodzących miesiącach – tłumaczy Rafał Wąsowski Sales Director Market Poland w Intrum, cytowany w raporcie.

Aktualnie więcej osób martwi się tym, ile pieniędzy mogą oszczędzić co miesiąc, niż w czasie koronakryzysu. Wówczas to kolejne lockdowny przyczyniły się do powiększenia oszczędności choćby z braku możliwości wydawania pieniędzy na rozrywkę i podróże.

Ile pieniędzy oszczędzamy co miesiąc?

47% respondentów z naszego kraju twierdzi, że oszczędza co miesiąc mniej niż 10% swojej pensji. 27% przyznaje, że nie oszczędza wcale.

Oszczędzanie na przyszłość szybko staje się luksusem, na który wielu Europejczyków nie może sobie pozwolić. W tegorocznym badaniu 7 na 10 (72%) polskich konsumentów przyznało, że martwią się o swoją zdolność do zapewnienia sobie wygodnej emerytury i podobny odsetek respondentów w naszym kraju (73%) nie jest zadowolonych z tego, ile pieniędzy odkłada każdego miesiąca. W zeszłym roku ten odsetek wynosił odpowiednio 59% i 65% – czytamy w raporcie.

  • 78% polskich konsumentów obawia się, że rosnąca inflacja zmniejszy wartość ich oszczędności.
  • 73% nie jest zadowolonych z kwoty, jaką udaje się odłożyć każdego miesiąca.
  • 72% obawia się, że nie będzie mnie ich stać na wygodną emeryturę.
  • 33% polskich konsumentów twierdzi, że oszczędza więcej niż rok temu. Celem jest to, by przetrwać ekonomicznie trudny czas pod względem ekonomicznym.
  • 31% przyznaje, że mogliby sobie pozwolić na wydanie sumy wynoszącej mniej niż równowartość jednej miesięcznej pensji. Chodzi o możliwość zapłacenia nieprzewidzianego wydatku, jak np. awaria samochodu. To podobny wynik, co w zeszłorocznej edycji badania (30%).
  • 23% przyznaje, że nie rozumie, jak ujemne stopy procentowe mogą wpłynąć na zdolność do płacenia rachunków na czas lub oszczędzania pieniędzy.

Wśród kobiet 60% oszczędza każdego miesiąca. 23% odkłada poniżej 5% swojego wynagrodzenia, 25% od 5 do 10%, a 12% odkłada od 10 do 20% swojego miesięcznego wynagrodzenia. Większe kwoty oszczędza tylko 8%.

Wśród mężczyzn 79% zadeklarowało, że oszczędza w każdym miesiącu. 19% odkłada poniżej 5% swojego wynagrodzenia, 28% od 5 do 10%, a 21% odkłada od 10 do 20% swojego miesięcznego wynagrodzenia. Większe kwoty oszczędza 19%.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oszczędzanie to luksus. Kto może pozwolić sobie na oszczędzanie i czy też należysz do tych osób? - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany