Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwodnienie organizmu w upał. Osłabienie, omdlenie, obrzęki nóg, kołatanie serca, a nawet udar mózgu 7.07.2023

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
25.01.2008 warszawa picie i pragnienie woda szklanka napoj butelka fot maciej jeziorek / polskapresse
25.01.2008 warszawa picie i pragnienie woda szklanka napoj butelka fot maciej jeziorek / polskapresse Fot Maciej Jeziorek / Polskapresse
Co ósmy wyjazd łódzkiego pogotowia to wezwanie do osoby, która przegrzała lub odwodniła organizm. Najczęściej ma ona powyżej 40 lat, sporadycznie jest to dziecko. Jako objawy najczęściej wymieniane jest osłabienie, omdlenie, kołatanie serca, obrzęk nóg, „splątany język” czy nawet udar. Ciągle zapominamy o tym, że w upały powinniśmy wypijać nawet do 3 litrów wody, najlepiej niegazowanej.

Kilka dni temu dyspozytor pogotowia odebrał wezwanie do 95-letniej pacjentki. Zdaniem dzwoniącego kobieta miała objawy udaru, nie mogła się wysłowić, nie wiedziała gdzie jest, co się z nią dzieje. Gdy karetka przyjechała na miejsce okazało się, że starsza pani przez ostatnie trzy dni wypiła tylko 3 szklanki płynów. Po nawodnieniu objawy splątania minęły, a stan chorej się poprawił.

- Nasze obserwacje potwierdzają, że im starsza osoba tym mniej wody wypija – twierdzi Adam Stępka, ratownik medyczny i rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. - Z wielu powodów nie powinny tak postępować. Zwykle są to już osoby bardzo schorowane, przyjmujące duże ilości różnych leków. Gdy pozbawiają swój organizm wody doprowadzają do zwiększenia stężenia leków w organizmie, a to już może być niebezpieczne dla zdrowia.

Spowodowane odwodnieniem zaburzenie poziomu elektrolitów w organizmie, magnezu, potasu i sodu, może wywołać zaburzenia rytmu serca. W dramatycznych przypadkach odwodnienie może doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu, zwłaszcza gdy chory ma miażdżycę i pozapychane naczynia.

- Często nasze problemy zdrowotne podczas upałów wynikają z niedostosowania stroju do warunków pogodowych – dzieli się swoimi spostrzeżeniami ratownik medyczny. - Nie patrzymy, że za oknem jest ukrop i ubieramy się na cebulkę wychodząc w samo południe do sklepu. Konsekwencją jest przegrzanie organizmu.

Zwykle ten problem dotyczy osób starszych, które z uwagi na wiek maja zaburzona termoregulację organizmu. Nawet gdy termometr wskazuje ponad 30 stopni, ubierają się jak w zimne dni.

- Kilka dni temu realizowaliśmy wezwanie do jednego z dyskontów gdzie zasłabł starszy mężczyzna. Na miejscu okazało się, że starszy pan się przegrzał. Pomimo upału miał na sobie wełniana marynarkę, pod nią sweter koszulę i podkoszulek – opowiada Adam Stępka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany