Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oscarowi rekordziści. Zobacz, kto zdobył najwięcej statuetek, a kto był najczęściej nominowany

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
"Titanic" z 1997 roku zdobył jedenaście Oscarów
"Titanic" z 1997 roku zdobył jedenaście Oscarów Imperial - Cinepix
W nocy z niedzieli 25 kwietnia na poniedziałek 26 kwietnia czasu polskiego rozdane zostaną Oscary. Nagroda ma rekordzistów w poszczególnych kategoriach.

Już 93. ceremonia wręczenia Oscarów, pożądanych nie tylko w Hollywood nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego, w cieniu pandemii. Wśród nominowanych jest Polak, operator Dariusz Wolski (za zdjęcia do filmu „Nowiny ze świata”), a także wielu weteranów tej uroczystości, jak Anthony Hopkins czy Glenn Close (ósma nominacja, ale jeszcze ani jednej statuetki). Obostrzenia spowodują, że na widowni znajdzie się zaledwie 170 osób. Tą liczbą tegoroczna uroczystość zapisze się w oscarowej historii.

Pierwsze rozdanie Oscarów odbyło się w roku 1929. Od tamtego momentu ceremonia doczekała się swoich wybitnych rekordzistów. Filmami, które zdobyły najwięcej Oscarów - po 11 statuetek - są: „Ben Hur” Williama Wylera z 1959 roku, „Titanic” Jamesa Camerona (1997) i „Władca Pierścieni: Powrót Króla” Petera Jacksona (2003 - we wszystkich kategoriach, w których był nominowany). Najwięcej nominacji zaś - po 14 - miały filmy „Wszystko o Ewie” (1950), wspomniany „Titanic” oraz „La La Land” (2016).

Jedynie trzy filmy zwyciężyły w najważniejszych kategoriach Najlepszy Film, Reżyser, Scenariusz, Aktor Pierwszoplanowy i Aktorka Pierwszoplanowa. Były to „Ich noce” (1934), „Lot nad kukułczym gniazdem” (1975) oraz „Milczenie owiec” (1991).

Artystą, który zdobył największą liczbę nagród jest Walt Disney - otrzymał ich aż 26 (uzyskał także najwięcej nominacji, bo 59). Pięćdziesiąt dwie nominacje do Oscara otrzymał kompozytor John Williams (laureatem nagrody został pięciokrotnie - za muzykę do filmów: „Lista Schindlera”, „Szczęki”, „E.T.”, „Gwiezdne wojny, część IV: Nowa nadzieja” oraz adaptację musicalu „Skrzypek na dachu”).

Najczęściej wyróżnianymi aktorami (po trzy statuetki) są: Jack Nicholson - za „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Czułe słówka” i „Lepiej być nie może” (otrzymał również najwięcej nominacji wśród aktorów - aż dwanaście), Walter Brennan („Prawo młodości”, „Kentucky”, „Człowiek z Zachodu”) oraz Daniel Day-Lewis („Moja lewa stopa”, „Aż poleje się krew”, „Lincoln”). Najczęściej nagradzanymi aktorkami natomiast są: Katharine Hepburn - cztery Oscary („Poranna chwała”, „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad”, „Lew w zimie”, „Nad złotym stawem”), Ingrid Bergman - trzy Oscary („Gasnący płomień”, „Anastazja”, „Morderstwo w Orient Expressie”) i Meryl Streep - trzy Oscary („Sprawa Kramerów”, „Wybór Zofii”, „Żelazna Dama”). Ta ostatnia jest przy tym najczęściej nominowaną aktorką - ma na koncie 21 nominacji.

Aktorki najczęściej nominowane rok po roku to Bette Davis (1938-1942) i Greer Garson (1941-1945). Obie wyróżniane były przez pięć lat z rzędu. Aktorami nominowanymi do Oscara rekordowe cztery razy pod rząd są Marlon Brando (1951-1954) i Al Pacino (1972-1975).

Najczęściej nagradzany reżyser to John Ford - artysta otrzymał cztery Oscary, za filmy „Potępieniec”, „Grona gniewu”, „Zielona dolina”, „Spokojny człowiek”. Natomiast najczęściej nominowanym reżyserem był William Wyler - dwanaście razy (dostał trzy statuetki). Wyler jest jednocześnie rekordzistą pod względem liczby aktorów, którzy otrzymali nagrody grając w wyreżyserowanych przez niego filmach - aktorzy i aktorki zdobyli w jego produkcjach 34 nominacje oraz czternaście statuetek.

Ciekawa jest zarazem lista osób z największą liczbą nominacji, które nigdy nie zdobyły Oscara: aż piętnaście razy przydarzyło się to Rolandowi Andersonowi (scenografia) oraz Aleksowi Northowi (muzyka i piosenka - otrzymał Oscara honorowego).

Czternaście nominacji bez statuetki „zaliczył” Thomas Newman (muzyka i piosenka), trzynaście - George J. Folsey (zdjęcia), a dwanaście - sam wielki Federico Fellini (reżyseria i scenariusz), który dostał jedynie Oscara honorowego.

Zdobywcą największej liczby nominacji podczas jednej gali jest Francis Ford Coppola - w 1974 roku miał pięć nominacji za produkcję i scenariusz „Rozmowy” oraz produkcję, reżyserię i scenariusz „Ojca chrzestnego II”. A laureatami największej liczby statuetek podczas jednej uroczystości byli Walt Disney - cztery nagrody w 1953 roku i Bong Joon-ho - także cztery w roku ubiegłym. Jako najmłodsza laureatka Oscara do historii kina przeszła Tatum O’Neal, która miała dziesięć lat i 148 dni, gdy w 1974 roku odbierała statuetkę za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Papierowy księżyc”. Najstarszym zdobywcą Oscara był zaś scenograf Robert F. Boyle - w wieku 98 lat odebrał Oscara honorowego za całokształt twórczości.

W kategorii, w której rywalizują polskie tytuły, czyli najlepszy film nieanglojęzyczny (obecnie najlepszy film międzynarodowy), najczęściej nominowane były filmy francuskie - aż 34 razy. Najczęściej nagradzanym natomiast krajem są Włochy - 11 Oscarów i trzy Nagrody Specjalne/Honorowe. O jakie elementy wzbogaci historię Oscarów najbliższa ceremonia?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oscarowi rekordziści. Zobacz, kto zdobył najwięcej statuetek, a kto był najczęściej nominowany - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany