Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orzeczenia o niepełnosprawności ważne tylko do końca grudnia. Sprawdź, kto musi natychmiast złożyć nowy wniosek

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wraz z upływem ważności orzeczenia ważność tracą karty parkingowe i legitymacja osoby niepełnosprawnej.
Wraz z upływem ważności orzeczenia ważność tracą karty parkingowe i legitymacja osoby niepełnosprawnej. Polskapress
31 grudnia 2023 roku mija termin ważności orzeczeń o niepełnosprawności przedłużanych automatycznie w pandemii przez ustawę covidową. Osoby z niepełnosprawnościami mogą stracić ulgi i przywileje. Wniosek o nowe orzeczenie muszą złożyć jak najszybciej.

Kiedy mijają terminy ważności orzeczeń? Jest ich kilka, warto sprawdzić własne dokumenty.

Zgodnie z Art. 23 ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2095, z późn. zm.11) orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o którym mowa w art. 15h ustawy zmienianej w art. 10, w brzmieniu dotychczasowym, którego okres ważności:

  • upłynąłby do dnia 31 grudnia 2020 roku – zachowuje ważność do dnia 31 grudnia 2023 roku
  • upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2021 roku do dnia 31 grudnia 2021 roku – zachowuje ważność do dnia 31 marca 2024 roku
  • upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2022 roku do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie niniejszego przepisu – zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 roku

– jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

To oznacza, że upływem terminu ważności konkretnego orzeczenia osoba z niepełnosprawnościami może utracić związane z tym przywileje, zasiłki lub inne świadczenia finansowe związane z niepełnosprawnością. Problem w tym, że na decyzję w sprawie nowego orzeczenia w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Łodzi Iul. Lecznicza 6) czeka się w tej chwili nawet kilka miesięcy.

Jak i kiedy złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności.

Wniosek w sprawie ponownego orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydanego na czas określony można wystąpić z wnioskiem o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności można złożyć w urzędzie nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia. Od daty złożenia wniosku urzędnicy mają 3 miesiące na wyznaczenie daty posiedzenia komisji orzekającej. Jeżeli złożony wniosek zdaniem orzecznika nie jest kompletny i konieczne jest wykonanie dodatkowych, specjalistycznych badań termin posiedzenia komisji znacznie się wydłuża. A to oznacza, że orzeczenie zdąży stracić ważność nim zostaną dopełnione formalności.

Wniosek o wydanie orzeczenia można złożyć osobiście, wysyłając dokumenty pocztą lub za pośrednictwem pełnomocnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany