Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ormianie, Wietnamczycy, Ukraińcy... - chcą mieszkać w Polsce

(em)
W Urzędzie Wojewódzkim w sprawie abolicji odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyl Rafał Rogala, szef Urzędu do spraw Cudzoziemców, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, dyrektor Jacek Winiarski i  ppor. Rafał Grzejszczak.
W Urzędzie Wojewódzkim w sprawie abolicji odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyl Rafał Rogala, szef Urzędu do spraw Cudzoziemców, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, dyrektor Jacek Winiarski i ppor. Rafał Grzejszczak. Edward Mazurkow
127 cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie, złożyło wnioski o zalegalizowanie pobytu w wydziale spraw obywatelskich i cudzoziemców Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią obywatele Armenii (38), Wietnamu (23), Ukrainy (16), Rosji (10) - mówi Jacek Winiarski, dyrektor wydziału. Województwo łódzkie jest na drugim miejscu w kraju pod względem liczby złożonych wniosków. O zalegalizowanie pobytu ubiegają się również m.in. mieszkający w Łodzi i województwie obywatele Maroka, Indii, Chin, Mongolii, Turcji, Tunezji, Beninu, Tanzanii, Kongo, Palestyny, Zimbabwe i Kamerunu.

Wnioski o zalegalizowanie pobytu, w ramach ustawy abolicyjnej mogą cudzoziemcy składać (od początku roku) do 2 lipca 2012 r. Podstawowym warunkiem wydania zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, jest udowodnienie że w Polsce przebywa się co najmniej od 20 grudnia 2007 roku. Jak informuje ppor. Rafał Grzejszczak, zastępca komendanta placówki Straży Granicznej w Łodzi, od składających wnioski pobierane są odciski palców. Każda z tych osób jest sprawdzana, m.in. czy nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski.

O zalegalizowanie pobytu w ramach abolicji mogą też ubiegać się cudzoziemcy, którym przed 1 stycznia 2010 r. odmówiono nadania statusu uchodźcy i orzeczono o ich wydaleniu. Warunkiem otrzymania zezwolenia będzie ich nieprzerwany pobyt w Polsce co najmniej od 1 stycznia 2010 r. Abolicja pozwala zalegalizować pobyt także tym cudzoziemcom, wobec których 1 stycznia 2010 r. toczyło się postępowanie o nadanie statusu uchodźcy. W trybie abolicji zezwolenie na zamieszkanie będzie udzielane na 2 lata. Cudzoziemiec będzie mógł w tym czasie podjąć legalnie, bez zezwolenia, pracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany