ORLEN liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej

Materiał informacyjny ORLEN
Już po raz trzydziesty drugi przedstawiciele świata biznesu i polityki spotkali się na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, by podjąć dyskusję nad istotnymi społecznie i gospodarczo kwestiami. Jednym z wiodących tematów tegorocznego Forum była transformacja energetyczna, o której rozmawiano podczas licznych paneli oraz wywiadów.

Odpowiedź na transformację energetyczną

ORLEN jest gwarantem stabilności gospodarczej - to jeden z wniosków z dyskusji, odbywającej się w trakcie panelu „Multienergetyczny koncern filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu”.

Gościem panelu był między innymi Marek Garniewski, Prezes Zarządu ORLEN VC, który w swojej wypowiedzi podkreślił, że wiele firm na świecie obecnie się konsoliduje.

- To kwestia globalna w kontekście transformacji energetycznej, której doświadczamy tu i teraz. Chodzi o współpracę, która zwiększa możliwości generowania przepływów finansowych. Model koncernu multienergetycznego wpisuje się w trendy światowe, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne, ale także pozycję Polski na arenie międzynarodowej – powiedział.

Jaki jest główny cel Grupy ORLEN?

Głównym celem połączonej Grupy ORLEN do 2030 roku jest zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu z przyjaznych środowisku źródeł. Drogę do niego wytyczą przede wszystkim inwestycje w energetykę odnawialną, wydobycie oraz rozwój projektów napędzających zielony rozwój Grupy, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw. Koncern będzie także rozwijać technologie wodorowe, nowoczesną petrochemię i bezpieczną energetykę jądrową. Na realizację strategicznych projektów przeznaczy około 320 mld zł do końca tej dekady.

Polska przechodzi stopniową transformację energetyczną. Elektrownie wiatrowe i słoneczne są już powszechnym widokiem. Jednak Odnawialne Źródła Energii muszą mieć wsparcie w postaci innych technologii, zapewniających energię nie tylko czystą, ale także stabilną, której produkcja nie jest uzależniona od zjawisk pogodowych. W tym kontekście niezwykle atrakcyjne okazują się rozwiązania technologii jądrowej, szczególnie małe reaktory jądrowe – SMR (ang. small modular reactor).

Rozwój technologii jądrowej w Polsce

Dawid Jackiewicz, wiceprezes ORLEN Synthos Green Energy (OSGE), podczas panelu „Korzyści dla gospodarki i społeczności lokalnych z inwestycji w Mały Atom", podkreślał, że rozwój technologii jądrowej w Polsce będzie przełomem dla polskiej gospodarki, przede wszystkim ze względu na tanie, zeroemisyjne i stabilne źródło energii.

- Wykonaliśmy ogromną pracę pokazującą walory energetyki jądrowej, która zaowocowała wysokimi wynikami poparcia dla budowy elektrowni jądrowej. Ta akceptacja rośnie z miesiąca na miesiąc. Trzeba jasno powiedzieć o korzyściach płynących dla samorządów – opisuje Dawid Jackiewicz.

Co zyska na tym społeczność lokalna?

Wśród profitów dla społeczności lokalnych wymienić należy przede wszystkim wielomilionowe wpływy do budżetów gmin z tytułu podatków, rozwój infrastruktury towarzyszącej oraz nowe miejsca pracy. Szacuje się, że SMR będzie obsługiwany przez stu inżynierów i techników. Każde ze stu miejsc pracy, które powstaną wokół każdego małego reaktora wytworzy kolejne siedemset lokalnych stanowisk w branżach gastronomicznej, hotelowej i usługowej.

Podejmowanie tych trudnych tematów w gronie eksperckim jest ważne dla rozwoju nie tylko polskiej gospodarki, ale również podnoszenia jakości życia Polaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: ORLEN liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany