MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opłaty drogowe w Europie. Gdzie i ile zapłacimy za przejazd?

(ip)
fot. Piotr Krzyżanowski
Bramki, winiety, opłaty ekologiczne czy po prostu drogi bezpłatne? W Europie w zależności od kraju istnieją różne zasady związane z płaceniem za korzystanie z dróg.

– Aby podróż przebiegła bezpiecznie warto przed wyjazdem zapoznać się z przepisami ruchu drogowego panującymi w danym państwie, a także sprawdzić czy posiadamy wszystkie wymagane dokumenty. Wybierając się samochodem poza Unię Europejską należy na granicy pokazać Zieloną Kartę. To nic innego jak międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy świadczący o tym, że samochód jest objęty ubezpieczeniem OC. W przypadku krajów Unii Europejskiej wystarczy dokument taki jak w Polsce – komentuje Witold Jaworski, Yanosik Ubezpiecza. – Podróżując autem po Europie trzeba liczyć się z także z dodatkowymi opłatami za korzystanie z dróg. W niektórych krajach ceny te mogą być bardzo wysokie – dodaje Jaworski.

Czytaj także: Przed końcem roku pojedziemy bez dokumentów

Eksperci wzięli pod lupę obszar całej Europy, ceny oraz formę płatności za korzystanie z dróg. Wszystkie dane prezentowane są na podstawie najnowszych informacji dostępnych na stronach rządowych (MSZ) czy portalach dla kierowców i podróżników. Przeanalizowane zostały opłaty dla samochodów do 3,5 t.

WINIETY

Jedną z najczęstszych form płacenia za drogi w Europie są winiety. W tym przypadku zaraz po wjeździe do danego Państwa należy kupić naklejkę na szybę uprawniającą do korzystania z płatnych dróg. Ich wysokość zależy od rodzaju pojazdu i okresu pobytu w danym państwie. W jakich krajach Europy obowiązują takie zasady i jakie są koszty winiet?

Austria
Państwem, które respektuje opłaty w formie winiet jest Austria. Winietę można kupić niemal na każdej stacji benzynowej. Od grudnia 2016 ceny dla pojazdów do 3,5 t kształtują się następująco:

 • roczna 86,40 EUR
 • 2-miesięczna 25,90 EUR
 • 10-dniowa 8,90 EUR

Naklejka powinna być przyklejona w lewym, górnym rogu przedniej szyby. Jeśli winieta znajduje się w niewłaściwym miejscu to kierowca musi wykupić dodatkową, jednodniową winietę zastępczą, która kosztuje 120 euro. Ponadto w Austrii trzeba płacić za przejazdy tunelami i drogami alpejskimi:

 • A9 Phyrnautobahn – 12 EUR
 • A9 Pyhrnautobahn/Bosruck – 5 EUR
 • A9 Phyrnautobahn/Gleinalm - 8,50 EUR
 • A10 Tauernautobahn - 11,50 EUR
 • A11 Karawanken-Autobahn - 7,20 EUR
 • A13 Brennerautobahn – 9 EUR
 • A13 Brennerautobahn (Stubai) - 2,50 EUR
 • S16 Arlberg Schnellstraße - 9,50 EUR

Kierowcy, którzy jeżdżą częściej przez Austrię i mają wykupioną winietę na cały rok mogą dodatkowo wyposażyć się w karty Videomaut. System identyfikuje pojazd po tablicy rejestracyjnej a opłaty odbywają się drogą elektroniczną. Systemem tym można posługiwać się odcinkach autostrad i tuneli: A9 (Pyhrn), A10 (Tauern) i A13 (Brener). Karty można wykupić w Austrii i Niemczech na punktach granicznych, stacjach paliw lub w systemie on-line pod adresem: www.videomaut.at.

Czytaj także: Co jest lepsze? Koło zapasowe, dojazdowe koło zapasowe, a może zestaw naprawczy?

Bułgaria
Bułgaria to kolejny kraj w Europie, który stosuje opłaty za drogi w formie winiet. Te należy zakupić zaraz po wjeździe do kraju: w punktach sprzedaży na przejściach granicznych, stacjach benzynowych czy urzędach pocztowych. Ceny winiet dla samochodów do 3,5 t są następujące:

 • 7-dniowa: 8 EUR
 • miesięczna: 15 EUR
 • roczna: 50 EUR

W Bułgarii płatny jest także przejazd przez most na Dunaju łączącym Bułgarię (Ruse) z Rumunią (Giurgiu) – dla samochodów osobowych opłata wynosi 6 EUR.

Czechy
Wybierając się do naszych południowych sąsiadów również trzeba kupić winietę. W tym kraju ceny dla samochodów do 3,5 t kształtują się następująco:

 • na 10 dni - 310 CZK (68,50 PLN)
 • na miesiąc - 440 CZK (89,50 PLN)
 • na rok - 1500 CZK (279,50 PLN)

Winietę można kupić w Polsce na przygranicznych stacjach benzynowych i na terytorium Czech w każdej stacji benzynowej lub urzędzie pocztowym.

Mołdawia
Następnym krajem, w którym obowiązują winiety jest Mołdawia. Winietę należy kupić w punktach sprzedaży na granicy. Ceny kształtują się następująco:

 • na 15 dni – 8 EUR (182MDL)
 • na 7 dni 4 EUR (91 MDL)

Dodatkowo przy wjeździe do Państwa pobierana jest opłata ekologiczna. Dla samochodów osobowych przebywających w kraju 24 godziny wynosi ona ok.1,5 EUR, 15 dni – ok. 2 EUR, 30 dni – ok. 3,5 EUR. Oprócz winiet i opłaty ekologicznej w Mołdawii trzeba liczyć się jeszcze z opłatą za wjazd, która wynosi ok. 5 EUR dla samochodów osobowych.

Słowenia
Winiety obowiązują również w Słowenii. Można je kupić w wielu miejscach: sklepach, stacjach benzynowych czy kioskach. Ich ceny kształtują się następująco:

 • na 7 dni - 15 EUR
 • na miesiąc - 30 EUR
 • na rok - 110 EUR

Szwajcaria
Wybierając się do Szwajcarii należy kupić winietę roczną – niezależnie od tego czy pobyt w tym kraju zaplanowany jest na parę dni czy też na dłuższy okres. Ważna jest ona od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego, czyli łącznie 14 miesięcy. Dla pojazdów do 3,5 t winieta kosztuje 40 CHF, czyli ok. 150 zł, a jej brak skutkuje mandatem w wysokości 200 CHF plus koszt wykupienia winiety. W Szwajcarii dodatkowo płatny jest przejazd niektórymi tunelami, np.:

 • Munt la Schera - 26 CHF (22,83 EUR). Za przejazd tunelem w godz. 20.00-8.00 ceny rosną do 28 CHF/24,58 EUR
 • Grand St. Bernard: jednorazowo 29,30 CHF (25,72 EUR), powrotny (do 30 dni) 46,90 CHF (41,17 EUR), 10 przejazdów w roku 117,50 CHF (103,16 EUR)

Średni kurs NBP z dnia 09.08.17

motofakty.pl

ELEKTRONICZNE SYSTEMY POBORU OPŁAT

Białoruś
Na Białorusi od 1 lipca 2013 został wprowadzony elektroniczny system poboru opłat, który obowiązuje kierowców poruszających się samochodami zarejestrowanymi poza granicami krajów Unii Celnej (w skład wchodzi Republika Białorusi, Federacja Rosyjska i Kazachstan) o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t.

Rejestracji można dokonać w białoruskim systemie BelToll poprzez stronę internetową http://beltoll.by/index.php/pl/.

Kierowcy na granicy otrzymują urządzenie, za które muszą wpłacić kaucję 20 EUR. Urządzenie to służy do pobierania opłat za przejazd przez płatne drogi (w zależności od DCM pojazdu i liczby osi będzie wynosić od 0,04 do 0,12 EUR za 1 km).

Turcja
W Turcji opłaty za przejazd drogami i mostami można uiszczać wyłącznie w systemie elektronicznym HGS. W tym przypadku kierowcy mają do wyboru dwa rodzaje płatności:

 • winieta, której opłata wynosi 5 TRY (5,13 PLN) dla 1 pojazdu
 • karta HGS , która kosztuje 15 TRY (15,37 PLN) dla kilku pojazdów

Winiety lub karty HGS można kupić w urzędzie pocztowym lub na stacjach paliw.

Słowacja
Słowacja również wprowadziła winiety elektroniczne, które można kupić na wybranych stacjach paliw punktach sprzedaży i automatach na przejściach granicznych, a także na stronie internetowej www.eznamka.sk lub z poziomu aplikacji Eznamka. Przy zakupie należy podać numer rejestracyjny pojazdu, kraj w jakim jest zarejestrowany samochód oraz podać dane karty płatniczej. Kupując winietę w punktach sprzedaży można zapłacić gotówką lub kartą.

Koszt winiet dla pojazdów do masy całkowitej 3,5 t oraz pojazdów z kategorii M1 (pojazdy do przewozu osób, mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy):

 • 1 rok - 50 EUR
 • 30 dni - 14 EUR
 • 10 dni - 10 EUR

Czytaj także: Budowa zakopianki. Górski krajobraz zmienił się nie do poznania [ZDJĘCIA Z DRONA]

Węgry
Od 1 stycznia 2017 roku Węgrzy wprowadzili e-winiety, które można kupić w oznaczonych punktach sprzedaży na terenie kraju lub przez internet na stronie: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/. Tam należy przejść proces rejestracji i wydrukować potwierdzenie zakupu. Druk należy zachować i pokazać go w przypadku kontroli.

Opłaty dla samochodów osobowych kształtują się następująco:

 • na 10 dni - 2975 HUF (41,65 PLN)
 • na miesiąc - 4780 HUF (66,92 PLN)
 • na rok - 42 980 HUF (601,35 PLN)
 • roczna powiatowa - 5000 HUF (69,94 PLN)

Rumunia
Winiety elektroniczne (e-rovignette) obowiązują także w Rumunii. Zasady działania są bardzo podobne jak na Węgrzech. Zakupu można dokonać w oznaczonych punktach sprzedaży, stacjach benzynowych lub przez internet na stronie: https://www.roviniete.ro/en. Do kontroli należy zachować potwierdzenie zakupu.

Opłaty dla samochodów osobowych do 3,5 t:

 • 7 dni - 3 EUR
 • 30dni - 7 EUR
 • 90 dni 13 EUR
 • rok - 28 EUR

Dodatkowe opłaty za przejazd mostami: Giurgeni-Vadul Oii (ok. EUR), Feteşti-Cernavodă (ok. 9 EUR).

Irlandia
W Irlandii płatne są niektóre drogi, mosty i tunele. Przy zjazdach z odcinków płatnych zamontowane są kamery, które monitorują czy kierowca zapłacił za przejazd. Jeśli nie, to na adres zameldowania przypisany do tablicy rejestracyjnej przychodzi mandat, który może wynieść 1270 EUR. Drogi można zapłacić na stacjach benzynowych Topaz lub elektronicznie w systemie eToll.

motofakty.pl

BRAMKI

Wiele krajów europejskich jako formę zapłaty za drogi stosuje także bramki. W tym przypadku wysokość opłat zależna jest od odcinka drogi, jaki chce przejechać kierowca oraz kategorii pojazdu. W jakich krajach respektuje się taki sposób opłaty?

Chorwacja
Planując wyjazd samochodem do Chorwacji warto uzbroić się w gotówkę, gdyż opłaty kartą w wielu miejscach nie są możliwe. Za przejazd można zapłacić w chorwackich kunach lub w euro. Ceny zależą od odcinka jaki się przejeżdża. Na większości tras za przejazd samochodem osobowym można zapłacić od 20 do 50 kun (11,50 -29 zł). Płatny jest też przejazd:

 • wiaduktem do Istrii: 14 HRK (ok. 8 PLN)
 • tunelem Ucka: 28 HRK (ok. 16 PLN)
 • mostem Krk: 30 HRK (17,20 PLN)

Francja
We Francji opłaty drogowe można regulować gotówką lub kartami kredytowymi. Przykładowo za podróż z Paryża do Lille (213 km) można zapłacić 16,30 EUR, z Paryża do Lyon (456 km) 35,20 EUR, z Lyon do Montpellier 25,20 EUR.

We Francji płatne są również przejazdy niektórymi tunelami, wiaduktami i mostami (ceny dla samochodów osobowych):

 • Millau 10,10 EUR (15.06-15.09)/8,00 EUR (16.09-14.06)
 • Pont de Normandie 5,40 EUR
 • Pont de Tancarville 2,60 EUR
 • tunel Prado Carenage 2,80 EUR
 • tunel Puymorens 6,70 EUR

Grecja
Opłaty na poszczególnych bramkach wahają się w granicach 1,5 - 3 euro. Płatność możliwa wyłącznie gotówką. Przykładowo za przejazd drogą M-1 Saloniki - Ateny (503 km) to koszt około 23 EUR, a przejazd samochodem osobowym mostem przez Cieśninę Koryncką to koszt rzędu 13 EUR.

Hiszpania
W Hiszpanii za autostrady można płacić zarówno gotówką, jak i kartą. Dla przykładu trasa z Madrytu do Malagi (515 km) kosztuje 43.57 EUR, a z Barcelony do Alicante (531 km) przejazd autostradą wynosi 81,90 EUR. Dodatkowo płatny jest przejazd niektórymi tunelami.

Norwegia
Za drogi w Norwegii można płacić dwojako: opłacając poszczególne odcinki na bramkach (płatność kartą i gotówką) lub w ramach systemu elektronicznego AutoPASS. Opłata elektroniczna opiera się na fotografowaniu numerów rejestracyjnych pojazdów mijających bramki, a następnie automatycznym pobieraniu opłaty bezpośrednio z konta bankowego. Z systemu można skorzystać na dwa sposoby wykupując specjalne urządzenie AutoPASS lub po prostu rejestrować pojazd w systemie internetowym.

Ponadto w Norwegii należy zapłacić za przejazd tunelem łączącym Oslo z zachodu na wschód (3 km), a za wjazd do śródmieścia: Oslo, Bergen i Trondheim pobierana jest opłata ekologiczna. Natomiast w Oslo i Trondheim pobierana jest również opłata od samochodów wyposażonych w opony z kolcami.

Macedonia
Za bramki w Macedonii można płacić w dwóch walutach: denarach macedońskich lub w euro (warto mieć przy sobie małe nominały). Cena uzależniona jest od długości odcinka i kategorii pojazdu. Przykładowo za trasę Skopje – Petrovec można zapłacić ok. 30 denarów macedońskich.

Czytaj także: Umowy na budowę ekspresowej "siódemki" od Grójca do Warszawy podpisane

Serbia
Podobnie jak w Macedonii opłaty można regulować w miejscowej walucie, czyli w dinarach serbskich lub w euro – również zalecane są małe nominały. Paragon za opłatę należy zachować aż do zjazdu z autostrady. Opłata za odcinek Subotica – Belgrad wynosi 570 dinarów, zaś Belgrad - Niš 730 dinarów.

Portugalia
Opłaty za korzystanie z portugalskich autostrad regulowane są według dwóch schematów:

 • gotówką lub kartą kredytową na bramkach, których gestorem jest BRISA (autostrady: A1, A2, A3, A4, A5, A6, A9, A10, A12, A13 i A14)
 • za pomocą systemu elektronicznego

Elektronicznie można płacić poprzez:

 • Easy Toll, który skierowany jest dla turystów. Kierowca wkłada do terminala kartę kredytową, a system łączy ją z rejestracją pojazdu. Pieniądze pobierane są bezpośrednio z konta. System działa przez 30 dni od momentu rejestracji, czyli połączenia karty kredytowej z numerami tablic rejestracyjnych)
 • TollCard, czyli karty opłat drogowych, które dostępne są w wartościach 5, 10, 20 i 40 euro. Karty uaktywnia się SMS-em lub bezpośrednio przez internet na stronie www.ctt.pt. Karty można kupić na poczcie, w niektórych hotelach i biurach podróży lub bezpośrednio na stronie: www.ctt.pt

Włochy
We Włoszech podobnie jak w Portugalii za bramki można płacić gotówką lub kartami pre paid VIACARD o wartościach 25, 50 lub 75 EUR. Warto jednak wiedzieć, że opłaty VIACARD nie są honorowane na Sycylii, a niektóre tunele objęte są dodatkową opłatą:

 • Munt La Schera Tunnel (Livigno) - 30 EUR
 • Saint Bernard Tunnel – 25,72 EUR
 • Tunnel Monte Bianco (E25) – 42,40 EUR
 • Tunnel del Frejus (E70) – 43,10 EUR

motofakty.pl

DROGI BEZPŁATNE

W Europie są jednak państwa, które nie wymagają uiszczenia dodatkowych opłat za drogi. Należą do nich: Andora, Albania, Cypr, Estonia, Finlandia, Kosowo, Liechtenstein, Litwa (opłaty w formie winiet pobierane są od przewozów pasażerskich i handlowych), Luksemburg, Łotwa, Niemcy i Malta. Bezpłatne korzystać z dróg można również w innych krajach europejskich, stosują one jednak pewne wyjątki:

Belgia – płatny jest jedynie przejazd przez tunel łączący Liefkenhoek z Antwerpią: 6 EUR,
Bośnia i Hercegowina – opłaty za przejazd pobierane są tylko za odcinek A1 Sarajewo – Zenica: 5- 6 KM (ok. 10 zł),
Czarnogóra – opłaty drogowe pobierane są za tunel Sozina (Podgorica – Bar: 2,5 EUR) i przejazd promem z Kamenari - Lepetane przez Tivatski Zalew: 5 EUR,
Dania – płatny jest przejazd mostami: STOREBAELT łączący Zelandię (Korsor) z Fioną (Nyborg): samochód osobowy do 3m długości – 18 EUR, ORESUND łączący Danię (region Oresund) ze Szwecją (region Malmö): samochód osobowy do 6 m długości - 46 EUR,
Holandia – opłaty pobierane są tylko za przejazd tunelami Kil (N217 's Gravendeel – Dordrecht): 2- 5 EUR, Westerschelde (łączy wyspę Zeeland z lądem na trasie Baarland – Terneuzen): 5 EUR za pojazd do długości 6 m,
Islandia – opłaty pobierane są tylko za przejazd tunelem Hualfjordur: ok. 12 EUR
Szwecja – płatny jest przejazd mostami: ORESUND łączący Szwecję (Malmo) z Danią (Lernacken): 48 EUR w jedną stronę, SVINESUND łączący Szwecję z Norwegią: 20 EUR,
Wielka Brytania – opłaty pobierane są jedynie za przejazd niektórymi mostami i tunelami (od 0.5 – 2 GBP) oraz nowym odcinkiem autostrady M6 przebiegającym na północ od Birmingham: od 3,80 GBP do 5,50 GBP.

OPŁATA EKOLOGICZNA

Niektóre państwa przy przekraczaniu granicy stosują opłatę ekologiczną, której ceny zależą od pojemności silnika. Takimi zasadami kieruje się Ukraina (ok. 10 EUR za każde 1000 ccm) oraz Rosja (wysokość zależy od kategorii pojazdu).

UBEZPIECZENIE OC

Wybierając się autem za granicę warto pamiętać nie tylko o opłatach drogowych, ale również o ubezpieczeniu. Brak ważnego OC może skutkować surową karą, a dodatkowy pakiet ubezpieczeń może okazać się nieodzowny w razie wypadku czy kolizji:

– Podczas podróży samochodem może dojść do wielu nieoczekiwanych sytuacji, np. awaria samochodu, kradzież auta czy nawet wypadek. W wielu krajach europejskich skutki takich zdarzeń mogą być bardzo kosztowne. Warto zatem przed czasem zaopatrzyć się w ubezpieczenia AC, Assistance czy NNW dla kierowcy i pasażerów, by w razie niebezpiecznych zdarzeń na drodze jak najszybciej otrzymać pomoc – komentuje Witold Jaworski, Yanosik Ubezpiecza.

motofakty.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Opłaty drogowe w Europie. Gdzie i ile zapłacimy za przejazd? - Motofakty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany