Opłaca się studiować

Materiał informacyjny Ministerstwa Edukacji i Nauki
Już 4 maja ponad 270 tys. młodych ludzi przystąpi do najważniejszego egzaminu w ich życiu, powszechnie nazywanego egzaminem dojrzałości. Matura to nie tylko podsumowanie wielu lat nauki, ale również początek nowego etapu w życiu młodego człowieka.

Tegoroczny egzamin maturalny będzie miał szczególny charakter. Przystąpią do niego absolwenci 4-letniego technikum, branżowej szkoły II stopnia, absolwenci wszystkich typów szkół z ubiegłych lat, a także – w nowej formule – absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego. Przed wszystkimi jednak konieczność wyboru ścieżki życiowej i zawodowej.

Abiturienci, którzy podejmą decyzję o dalszym kształceniu, będą mogli wybierać z bogatej oferty polskich uczelni. Na przyszłych studentów czekają kierunki rozwijające kompetencje przyszłości i pozwalające sprawnie funkcjonować w dynamicznie zmieniających się realiach XXI wieku.

Nowe kierunki odpowiedzią na wyzwania gospodarcze

Sztuczna inteligencja, ogrodnictwo miejskie i arborystyka, gospodarka odpadami i recykling, nanoinżynieria czy też ekobiznes to tylko wybrane kierunki, na których obecnie mogą studiować absolwenci szkół ponadpodstawowych. Oferta kształcenia stale się poszerza i rozwija, a uczelnie dostosowują ją zarówno do oczekiwań młodych ludzi, jak również obecnego i przyszłego rynku pracy. Przykładem takiego podejścia są nowe kierunki związane z transformacją branży energetycznej. W niedalekiej przyszłości będziemy potrzebowali inżynierów i wysokiej klasy fachowców do obsługi elektrowni jądrowych, które powstaną w Polsce. Kształcenie specjalistów w tej dziedzinie to jedno z najważniejszych wyzwań dla rozwoju atomu w naszym kraju.

Stąd też zamówienie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki nowego kierunku „inżynier jądrowy” na Akademii Górniczo-Hutniczej czy współpraca PKN Orlen z sześcioma uczelniami w sprawie kształcenia na kierunku energetyka jądrowa. Absolwenci tych studiów znajdą zatrudnienie nie tylko w przedsiębiorstwach stosujących techniki jądrowe, w tym w elektrowniach jądrowych, ale także w firmach produkujących maszyny i urządzenia dla sektora energetycznego, w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej.

Za przemianami w branży energetycznej podąża także m.in. Politechnika Koszalińska, która od roku akademickiego 2023/2024 będzie kształcić kadry dla morskiej energetyki wiatrowej i energetyki jądrowej. Jak możemy dowiedzieć się ze strony uczelni, argumentem przemawiającym za utworzeniem specjalności są zapowiedzi rządu dotyczące rozwoju obu rodzajów energetyki oraz sygnalizowane zapotrzebowanie na specjalistów tej branży.

Uczelnie nie tylko w dużych miastach

Młodzi ludzie, którzy chcą kontynuować edukację, nie muszą wyjeżdżać ze swoich rodzinnych miast i studiować daleko od miejsca zamieszkania. Mogą korzystać z ofert uczelni w mniejszych ośrodkach, które udowodniły, że mają duży potencjał, można w nich prowadzić badania naukowe oraz kształcić na wysokim poziomie. Świadczą o tym m.in. wyniki ewaluacji, które wielu uczelniom pozwoliły podnieść swój status.

Jedną z nich jest Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, która powstała w 2004 r. jako uczelnia zawodowa. ANS stale podnosiła jakość kształcenia i rozwijała swoją bazę dydaktyczną. Dzięki tym działaniom oraz inwestycjom w innych obszarach uczelnia uzyskała nowy status i wkrótce stanie się Akademią Łomżyńską.

Warto dodać również, że uczelnie w mniejszych miastach czy byłych miastach wojewódzkich swoją ofertą kształcenia odpowiadają na potrzeby rynku pracy w regionie. Wspierają rozwój kapitału ludzkiego, a co się z tym wiąże, zwiększają szanse na nowe inwestycje w regionie.

Kształcenie na kierunkach medycznych

Coraz więcej uczelni niemedycznych umożliwia kształcenie lekarzy, pielęgniarek, ratowników, diagnostów laboratoryjnych. Studia na tych kierunkach to dla młodych ludzi zarówno szansa na stabilne zatrudnienie, jak również wykonywanie zawodu szczególnie cenionego i użytecznego społecznie. Jak pokazują statystyki, mamy ogromne deficyty kadrowe we wszystkich zawodach medycznych. W przypadku lekarzy szacuje się, że brakuje ich nawet 50-60 tys.

Potrzebę kształcenia większej liczby specjalistów z branży medycznej obserwujemy na przestrzeni ostatnich lat. Wynika to nie tylko z faktu, że dłużej żyjemy, ale także z tego, jak pracujemy, jak odpoczywamy, jak się odżywiamy i jakie są nasze nawyki. Nie bez powodu jednym z zawodów, na który będzie największe zapotrzebowanie w najbliższych latach, jest fizjoterapeuta. Dlatego też coraz więcej uczelni ma w swojej ofercie ten kierunek kształcenia. To odpowiedź na przemiany społeczne i cywilizacyjne.

od 16 lat

Studiowanie – nauka i pasja

Studiowanie jest szansą nie tylko na zdobycie gruntowanej i specjalistycznej wiedzy z danej dziedziny, ale także okazją do tego, aby rozwijać swoje zainteresowania i osobiste pasje. O takich korzyściach ze studiowania przekonują młodzi ludzie skupieni w Zespole Cerber Motorsport, który działa w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto Moto Club na Politechnice Białostockiej. Studenci z Białegostoku konstruują nowoczesne bolidy, łącząc kompetencje inżynierskie z pasją do motoryzacji. Ich pojazdy od wielu lat odnoszą sukcesy podczas międzynarodowych zawodów Formuły Student. Jednocześnie młodzi inżynierowie podążają za przemianami w branży motoryzacyjnej, skupiając obecnie swoje wysiłki na skonstruowaniu bolidu z napędem hybrydowym.

Połączenie nauki i pasji to także motto studentów skupionych w studenckim zespole AGH Space Systems, działającym w Akademii Górniczo-Hutniczej. Młodzi konstruktorzy budują rakiety, łaziki marsjańskie, lądowniki planetarne oraz gondole balonów stratosferycznych. Efekty pracy studentów z AGH były wielokrotnie nagradzane podczas międzynarodowych zawodów w Europie czy w Stanach Zjednoczonych.

Gdzie szukać informacji?

Maturzystów, którzy szukają informacji o kierunkach studiów, zachęcamy do odwiedzenia strony https://studia.gov.pl/. Co roku Ministerstwo Edukacji i Nauki publikuje również komunikat o kierunkach i uczelniach cieszących się największym zainteresowaniem absolwentów szkół ponadpodstawowych. Z kolei z możliwościami rozwoju, jakie niosą studia i kariera naukowa, a także z osiągnięciami naukowców i sukcesami badawczymi można zapoznać się na stronie https://programy.nauka.gov.pl/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Opłaca się studiować - Dziennik Bałtycki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany