MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opinie uczniów po maturze ustnej z polskiego i angielskiego. „Ale stres”, „Czuję się lżejsza po”, „Zdane!”. Egzaminy ustne i pisemne za nami

Magdalena Konczal
Wideo
od 16 lat
Obowiązkowe matury ustne powróciły w tym roku po pandemicznej przerwie. Rozpoczęły się 10 maja, a zakończyły 23 maja. Uczniowie na bieżąco dzielili się swoimi opiniami dotyczącymi tego, jakie tematy wylosowali i czy matura była trudna. Jak uczniom poszedł egzamin maturalny w formie ustnej? Sprawdźcie.

Spis treści

Matura ustna w 2023. Kiedy były?

Matury ustne z języka polskiego i języka angielskiego w 2023 roku były obowiązkowe. Uczniowie przystąpili do egzaminów zgodnie z ustalonym w szkole harmonogramem. Jak podało CKE, matury ustne przeprowadzane zostały w terminie 10-23 maja (środa-wtorek).

Nastroje uczniów przed maturą ustną 2023. „Stres”, „Pewniej czuję się z angielskim”

Uczniowie chętnie dzielą się swoimi wrażeniami związanymi z egzaminami. W mediach społecznościowych nie brakowało więc głosów, pełnych przerażenia w związku ze zbliżającą się maturą ustną. Maturzyści proszą o konkretne tematy i nierzadko zaznaczają, że egzaminy ustne są dla nich dużo bardziej stresujące, niż egzaminy pisemne.

„Ja do tej 13.45, to zejdę z tego świata z tego stresu”, „O 11 ma ustną i chyba zaraz zemdleję”, „Przerobiłam wszystkie pytania z jawnych, ale tak się stresuję tą ustną jutro…”, „Ostatni raz się tak stresowałam egzaminem na prawo jazdy, nienawidzę ustnych” – uczniowie dzielili się swoimi emocjami.

Trwa głosowanie...

Jak Ci poszły matury ustne?

– Wiecie, co mnie przeraża? To, że osobiście bardziej stresuje się maturą ustną z własnego ojczystego języka niż z języka obcego, no dramat. Wiem, że dla niektórych jest na odwrót, ale ja się jakoś pewniej czuję z tym angielskim niż z polskim – pisze jedna z maturzystek.

Przypomnijmy, że w tym roku egzaminy ustne z polskiego dla maturzystów, zdających egzamin w formule 2023 (a więc dla osób po liceum) odbywały się na nieco innych zasadach. Oprócz pytań niejawnych z dołączonym do nich tekstem kultury (literackim, ikonicznym lub popularnonaukowym z zakresu wiedzy o języku), maturzysta musiał także zapoznać się i opracować zagadnienia z puli pytań jawnych (jest ich 110).

Jak uczniom poszła matura ustna z polskiego? Mamy opinie

Matura ustna z polskiego już za nami, uczniowie chętnie dzielili się tym, co pojawiło się u nich na egzaminie i pisali, jakie wyniki udało im się osiągnąć:

Czuję się lżejsza po tym ustnym polskim i po tym, że rodzice nie muszą już mi płacić za korki z polskiego.

Zdałam ustną z polskiego i miałam najlepszy wynik z mojej grupy.

Matko, wyszłam, Apokalipsa św. Jana mnie uratowała!

Zdałam ustną!

Pojawiały się też dobre rady, od osób, które egzamin mają już za sobą:

Kochani, jeśli stresujecie się ustnym polskim, to pamiętajcie, że mi komisja uświadomiła na sam koniec, że mówię nie na temat, a miałam 50 procent.

Komisja naprawdę jest mila i przez większość czasu wcale nie patrzy na was tylko w swoje kartki. Dziewczyna z mojej klasy pomyliła lektury, ale mówiła i wyciągnęła 30 procent.

Matura ustna z angielskiego. Jak uczniom poszedł egzamin?

Drugą obowiązkową maturą ustną jest ta z języka angielskiego (lub innego języka obcego nowożytnego). Niektórzy maturzyści zaznaczali, że to właśnie tego egzaminu obawiają się najbardziej. Zdający nie kryli swoich obaw: „Popłaczę się, dziś i jutro mam maturę ustną, a tak mnie gardło boli”, „Jutro ustna, a ja nie wiem, co ze sobą zrobić”.

Jak przekazali uczniowie, dużo stresu było przed samą maturą, ale wyniki zazwyczaj okazywały się zadowalające:

 • Zdałam ustny angielski, żegnam.
 • Zdałam ustną z niemieckiego na 93 procent.
 • Ustna z angielskiego na 90 proc., umieram.
 • Matura ustna z angielskiego miała być easy, a tu po wejściu do sali pustka w głowie, stres i egzamin na prawko praktyczny to było nic przy tym…
 • Maturka ustna z ang na 100 procent.
 • Ustna zdana na 33 proc., essa!

Maturzyści przyznawali, że nie tak trudno jest zdać ustne matury, zarówno z j. polskiego, jak i angielskiego.

FAQ - matura 2023

Jak będzie wyglądała matura 2023? Czy egzamin ustny jest obowiązkowy? Ile trzeba mieć procent z matury 2023, żeby zdać? Odpowiadamy na pytania o egzamin dojrzałości 2023

Kiedy będzie można poprawić maturę 2023?

Egzaminy poprawkowe dla tych, którym nie powiodło się na maturze 2023, przewidziane są w sierpniu 2023. Do egzaminu poprawkowego może przystąpić ten uczeń, który podszedł do wszystkich zaplanowanych egzaminów z przedmiotów obowiązkowych (w części ustnej i pisemnej), a nie uzyskał minimum punktów tylko z jednego z nich. Absolwent musi pisemnie zgłosić zamiar poprawiania egzaminu w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników matur.

Kiedy będą wyniki matury 2023?

Wyniki matury 2023 poznamy w lipcu 2023 roku.

Czy można wyjść z sali przed zakończeniem egzaminu maturalnego?

Jeśli maturzysta szybko uporał się z zadaniami i zakończył pracę, może opuścić salę. Również ten uczeń, który nie potrafi poradzić sobie z maturalnymi zadaniami, może wyjść z sali wcześniej. Wszystkich obowiązują jednak konkretne zasady: 

 • maturzysta może opuścić salę najwcześniej po godzinie od rozpoczęcia egzaminu, 
 • jeśli do oficjalnego zakończenia egzaminu zostało 15 minut lub mniej, maturzysta zobowiązany jest do pozostania na miejscu do jego końca, 
 • uczeń, który chce opuścić salę, musi zamknąć arkusz i położyć go na brzegu ławki. Wtedy może zgłosić zamiar wyjścia, podnosząc rękę.

Czy podczas matury można wyjść do toalety?

Potrzebę skorzystania z toalety uczeń powinien zgłosić nauczycielowi poprzez podniesienie ręki. 

Samodzielna wyprawa do WC jest niemożliwa - maturzystę do toalety odprowadza jeden z członków komisji egzaminacyjnej. Również w towarzystwie tego samego egzaminatora uczeń wraca z toalety na salę, aby kontynuować egzamin.

Co zabrać ze sobą na maturę 2023?

Przy wejściu na salę egzaminacyjną obowiązują spore obostrzenia w sprawie przedmiotów, jakie można zabrać ze sobą na maturę. Zabroniony jest oczywiście telefon i wszelka elektronika, nie można wnosić maskotek i innych zbędnych przedmiotów.

Są jednak rzeczy, które koniecznie należy wziąć ze sobą na maturę:

 • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości
 • długopis z czarnym wkładem lub pióro z czarnym atramentem
 • linijka (pisemny egzamin z matematyki). Uwaga! Wszystkie rysunki uczeń powinien wykonywać długopisem, a nie ołówkiem.

Na niektóre egzaminy można mieć przy sobie prosty kalkulator, lupę czy słownik - warto dokładnie sprawdzić te informacje w Komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 19 sierpnia 2022 roku w sprawie przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2023 roku.

Na salę można wziąć butelkę wody - bez etykiety! Dopuszczalne są chusteczki higieniczne - luzem, bez opakowania. Uczeń może zabrać też zwykły ołówek, aby np. zaznaczać  istotne fragmenty w analizowanym tekście.

Czy matura ustna 2023 jest obowiązkowa? Jak wygląda?

W 2023 roku, po roku przerwy, na maturę wraca obowiązkowy egzamin ustny z języka polskiego i języka obcego.

Język polski, matura ustna - uczniowie będą losować zestaw egzaminacyjny, składający się z dwóch zadań: 

 • Pierwsze zadanie dotyczy lektury obowiązkowej i są to pytania jawne. 
 • Drugie zadanie dotyczy innych tekstów kultury (literackich, ikonicznych lub językowych).  

Maturzysta będzie miał kwadrans na przygotowanie odpowiedzi. Po tym czasie wygłasza monologową wypowiedź (10 minut), a przez kolejne 5 minut odpowiada na pytania egzaminatorów.

Język obcy, matura ustna - egzamin odbywa się w formie 15-minutowej rozmowy. Zdający otrzymuje 3 zadania. Są to:

 • rozmowa z odgrywaniem roli, 
 • opis ilustracji i odpowiedzi na trzy pytania, 
 • wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i odpowiedzi na dwa pytania.

Ile trwa pisemna matura 2023?

Ile trwają poszczególne egzaminy pisemne na maturze 2023?

 • Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym trwać będzie 240 minut, a na poziomie rozszerzonym 210 minut (obecnie egzaminy te trwają 170 i 180 minut).
 • Pisemny egzamin z matematyki (zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym) trwać będzie 180 minut.
 • Czas egzaminów pisemnych z języka obcego nowożytnego pozostaje bez zmian: na poziomie podstawowym - 120 minut, na poziom rozszerzonym - 150 minut, na poziomie dwujęzycznym - 180 minut.
 • Na egzaminy pisemne z biologii, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z wiedzy o społeczeństwie – maturzysta będzie miał jak do tej pory 180 minut.

Ile trzeba mieć procent z matury 2023, żeby zdać?

Aby zdać maturę w formie obowiązującej od 2023 roku, trzeba uzyskać 30 procent punktów możliwych do zdobycia z przedmiotów obowiązkowych. 

W 2023 roku zdający maturę nie mają ustalonego minimalnego limitu punktów z przedmiotu dodatkowego, który będą zdawać na poziomie rozszerzonym. W praktyce oznacza to, że maturzyści muszą tylko do tego egzaminu podejść. Ta sytuacja zmieni się już dla maturzystów w 2024 roku, kiedy to ustalony będzie już minimalny próg procentowy.

Czy matura 2023 będzie trudniejsza?

Dyskusje nad poziomem trudności egzaminu maturalnego 2023 trwały długo. Wiadomo jednak, że nie będzie on tak trudny jak początkowo planowano. Wymagania będą nieco wyższe niż podczas matury 2022 - przyznają to zgodnie minister edukacji i szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Po roku przerwy wraca między innymi obowiązkowa ustna matura z języka polskiego i języka obcego.

Dokładne wytyczne odnośnie egzaminu dojrzałości można znaleźć na stronie CKE.

Kiedy jest matura 2023?

Oto pełny harmonogram matur 2023, opublikowany przez CKE:

4 maja 2023 (czwartek):

 • godz. 9.00 – język polski (poziom podstawowy),

5 maja 2023 (piątek):

 • godz. 9.00 – język angielski (poziom podstawowy),
 • godz. 14.00 – język francuski, język hiszpański, język rosyjski, język włoski, język niemiecki (poziom podstawowy).

8 maja 2023 (poniedziałek):

 • godz. 9.00 – matematyka (poziom podstawowy),
 • godz. 14.00 – język hiszpański (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)

9 maja 2023 (wtorek):

 • godz. 9.00 – język angielski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny),
 • godz. 14.00 – filozofia (poziom rozszerzony).

10 maja 2023 (środa):

 • godz. 9.00 – wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język niemiecki (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

11 maja 2023 (czwartek):

 • godz. 9.00 – biologia (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język rosyjski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

12 maja 2023 (piątek):

 • godz. 9.00 – matematyka (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język francuski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

15 maja 2023 (poniedziałek):

 • godz. 9.00 – chemia (poziom rozszerzony),
 • Godz. 14.00 – historia muzyki (poziom rozszerzony).

16 maja 2023 (wtorek):

 • godz. 9.00 – geografia (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom podstawowy).

17 maja 2023 (środa):

 • godz. 9.00 – język polski (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).

18 maja 2023 (czwartek):

 • godz. 9.00 – historia (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język włoski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

19 maja 2023 (piątek):

 • godz. 9.00 – fizyka (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – historia sztuki (poziom rozszerzony).

22 maja 2023 (poniedziałek):

 • godz. 9.00 – informatyka (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony).

Do kiedy trzeba wybrać przedmiot na poziomie rozszerzonym?

Do 7 lutego 2023 roku należy złożyć ostateczną deklarację o przystąpienie do egzaminu i wyborze przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Wstępne deklaracje maturzyści składali do końca września 2022.

Kto będzie zdawał maturę 2023?

Do matury w nowe formule 2023  przystępować będą:

 • Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego (po 8-letniej szkole podstawowej),
 • Absolwenci ponadpodstawowej szkoły średniej (sprzed 2005 roku),
 • Osoby, które ukończyły szkołę średnią za granicą (bez uprawnień na studia).

Jak będzie wyglądała matura w 2023?

Według nowej formuły maturzyści w 2023 roku muszą obowiązkowo przystąpić do egzaminów pisemnych: z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki, a także do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu do wyboru.

Obowiązkowe będą również egzaminy ustne z języka polskiego oraz języka obcego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany