Ola Urbańczyk wystartuje na olimpiadzie

Wspaniale. Łódź ma pierwszą olimpijkę, która wystartuje w Rio de Janeiro

Została nią jedna z najlepszych sportsmenek naszego miasta, pływaczka AZS UŁ PŁ Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Ola wywalczyła olimpijską kwalifikację w wyścigi 50 m stylem dowolnym podczas mistrzostw Europy w pływaniu. W eliminacjach uzyskała czas 25,10 s (minimum 25,28 s). Cel został zrealizowany, także fakt, iż nie znalazła się w finale tej konkurencji nie ma żadnego znaczenia. Ola ma szansę w Rio de Janeiro wystartować w dwóch konkurencjach. Obok 50 m dow. również w sztafecie 4x100 m dow. Jeśli łodzianka w tym tygodniu podczas mistrzostw Polski znajdzie się piątce czołowych kraulistek, to zobaczymy ją również w zmaganiu sztafet. Nie udało się wywalczyć kwalifikacji klubowemu koledze Urbańczyk - Filipowi Wypychowi. Zawodnik AZS UŁPŁ ustanowił rekord życiowy - 22,39 s. Do minimum zabrakło mu 0,12 s. Mistrzostwa Europy Polacy zakończyli z dwoma medalami. Radosław Kawęcki zdobył złoto w pływaniu w wyścigu na 200 metrów stylem grzbietowym -,1:55.98. To trzecie z rzędu zwycięstwo Polaka w tej konkurencji na ME seniorów rozgrywanych na 50-metrowym basenie. Konrad Czerniak zdobył srebrny krążek na 100 metrów stylem motylkowym, czasem 51.22
Pierwszym łódzkim pływakiem, który wystartował w igrzyskach był zawodnik Filmowca Jerzy Boniecki (Helsinki, 1952 rok).
Ola jest drugim sportowcem z naszego regionu, który uzyskał olimpijskie minimum. Pierwszym był dyskobol Robert Urbanek z MKS Aleksandrów Łódzki. Zawodnik w pierwszym swoim starcie w Dausze uzyskał rezultat 65,13 m, co dało mu tylko czwarte miejsce w zawodach, ale zapewniło start w Brazylii.
Alicja Tchórz, Dominika Sztandera, Anna Dowgiert oraz Aleksandra Urbańczyk zajęły ósme miejsce w finale sztafety 4x100 metrów stylem zmiennym. Polki uzyskały czas 4:06.82.