Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród Botaniczny w Łodzi. Z okazji 50-lecia urządzono Ogród Fabrykanta. Rosną w nim ogromne palmy, bananowce i juki

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Do Ogrodu Fabrykanta trafiło sześć okazałych daktylowców.
Do Ogrodu Fabrykanta trafiło sześć okazałych daktylowców. Krzysztof Szymczak
Łódzki Ogród Botaniczny rozpoczyna obchody jubileuszu 50-lecia działalności. Jedną z atrakcji przygotowanej z tej okazji jest Ogród Fabrykanta, który założono w części "botanika" usytuowanej przy wejściu od strony ul. Retkińskiej (na przeciwko kwitnącej właśnie kolekcji piwonii). Można go już oglądać, a oficjalne otwarcie odbędzie się w czwartek 15 czerwca.

Ogród Botaniczny w Łodzi. Palmy trafiły z zaplecza na eksponowane miejsce

Nową ekspozycję tworzą rośliny pochodzące z basenu Morza Śródziemnego. Wśród nich znalazło się duże, wielkości drzew okazy - sześć palm daktylowych, cztery juki, trzy bananowce, a także kawowce, dąb śródziemnomorski i figowiec. Można oglądać też oleander, psiankę, hibiskusa, bugenwillę, wawrzyn, mirt.
- Wszystkie te rośliny stanowią część kolekcji Palmiarni, to taki jej matecznik. Zimą, wczesną wiosną, gdy jeszcze panują chłody, są one przechowywane na zapleczu - w szklarniach znajdujących się w Ogrodzie Botanicznym, a latem dotychczas były wystawiane na zewnątrz, jednak w miejscach niedostępnych dla zwiedzających. Teraz można je oglądać - mówi Małgorzata Słabiak z "botanika".

Ogród Botaniczny w Łodzi. Rośliny z oranżerii fabrykantów

A zbiór tych roślin nazwano Ogrodem Fabrykanta, ponieważ mogły zdobić oranżerie łódzkich przemysłowców i carskich urzędników na przełomie XIX i XX wieku. W tym okresie przy ich rezydencjach, willach, pałacach powstawały ogrody pod szkłem. Stanowiły miejsce zimowania oraz uprawy egzotycznych roślin owocowych i ozdobnych, często rzadkich i bardzo drogich. Pod szklanym dachem rosły m.in. drzewka cytrusowe, figowce, granaty, oliwki, bananowce, ananasy, drzewa laurowe, palmy, sagowce, smokowce czyli draceny, mirty, oleandry, agawy, azalie, kamelie, storczyki, jaśminy, tuberozy, fuksje, zwane też ułankami, begonie, tropikalne paprocie. W okresie letnim kolekcje wystawiano do ogrodu, na dziedzińce, tarasy, werandy, schody, uzupełniały klomby i wnętrza ogrodowe.

Ogród Botaniczny w Łodzi. Konferencja i koncert Raz Dwa Trzy

Ekspozycję w "botaniku" można oglądać do późnej jesieni, gdy wystąpi ryzyko wystąpienia pierwszych przymrozków. Wtedy te wrażliwe na zimno rośliny zostaną przeniesione do szklarni. Jeśli okaże się, że okazy dobrze zniosły "werandowanie" w nowym miejscu, to wrócą na nie w kolejnych sezonach.
Ponadto z okazji jubileuszu łódzkiego "botanika" i 100-lecia Arboretum SGGW w Rogowie zaplanowano Ogólnopolską Konferencję Ogrodów Botanicznych i Arboretów pod hasłem „Polskie ogrody botaniczne i arboreta w XXI wieku - wyzwania, problemy, perspektywy rozwoju”, organizowaną w ramach 51. Zjazdu Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce. Będzie odbywać się w Rogowie i Łodzi od 14 do 16 czerwca, a 15 czerwca w godz. 9 -10.30 w Sali Lustrzanej Pałacu Rodziny Poznańskich odbędzie się sesja jubileuszowa łódzkiego Ogrodu Botanicznego. (Szczegółowy program konferencji można znaleźć na stronach: www.botaniczny.lodz.pl oraz arboretum.sggw.edu.pl).
Tego samego dnia wieczorem w "botaniku" wystąpi zespół Raz Dwa Trzy. Ze względów organizacyjnych w tym dniu będzie zamknięty dla zwiedzających.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany