Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród Botaniczny w Łodzi. Japońska ceramika i nie tylko na wystawie w łódzkim "botaniku"

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Japońska ceramika, kolekcja kimon zdobionych m.in. motywami roślinnymi, przedmioty codziennego użytku zostaną pokazane na wystawie pt. Kultura Japonii. A zaprasza na nią do swojej sali wystawowej przy ul. Retkińskiej 39/65 Ogród Botaniczny w Łodzi. Impreza potrwa od piątku 24 lutego do niedzieli 26 lutego w godz. 9 -17. Wstęp jest bezpłatny.

Wystawa Kultura Japonii. Naczynia zdobione rzeźbami

Tematem przewodnim tegorocznej wystawy będzie właśnie ceramika. Wyroby ceramiczne wytwarzano już 10 tys. lat temu. W epoce Jomon powstawały naczynia gliniane zdobione ornamentem sznurowym, o barwie płomienistej, z wyciągniętym ku górze czerepem, z nieregularnymi wypustkami. Dekorowano ceramikę wprowadzając głębokie zdobienia reliefowe, powstawały trójwymiarowe rzeźby ludzi i zwierząt zwane figurkami dogu. Ok. 700 lat p.n.e. pojawiały się naczynia częściowo lub całkowicie pokryte laką. Ceramika rozwijała się wraz ze wzrostem popularności ceremoniału picia herbaty, który upowszechnił się w XV i XVI wieku wśród arystokracji i klasy samurajów. Czarki do herbaty o grubych ścianach, nieregularnie profilowane lub pozbawione symetrii, były wyrabiane ręcznie, pokrywano je grubą powłoką szkliwa. Tradycja i tajniki wyrobu naczyń glinianych przekazywane były następnym pokoleniom, z ojca na najstarszego syna. Gdy nie było męskiego potomka, adoptowano uzdolnionego chłopca. I tak powstawały dynastie ceramików.

Wystawa Kultura Japonii. Parzenie herbaty to ceremonia

Ponadto w sobotę 25 lutego i niedzielę 26 lutego w "botaniku" zaplanowano warsztaty, prelekcje i pokazy. W godz. 11 - 12 odbędą się warsztaty „Origami dla dzieci”, w godz. 13-15 prelekcje dotyczące japońskiej kultury i literatury średniowiecznej oraz współczesnej (w sobotę 25 lutego) i o japońskiej literatury i sztuki (w niedzielę 26 lutego), w godz. 15-16 pokaz ceremonii parzenia herbaty.

Wystawa Kultura Japonii. Będą kolejne wystawy oraz imprezy plenerowe

Z powodu pandemii organizowane przez Ogród Botaniczny wystawy w pierwszym pandemicznym roku zostały odwołane, w drugim odbyła się tylko część imprez. W tym roku wystawy wracają. Od 10 do 1 marca potrwa jedna z najbardziej lubianych pt. "Tajemniczy świat storczyków", na przełomie kwietnia i maja zakwitną kobierce tulipanów, od 19 do 21 maja zaplanowano wystawę pt. "Pszczoły i inne bezkręgowce", w pierwszej połowie czerwca rozkwitnie kolekcja piwonii, a w pierwszej połowie lipca - liliowców. Jesienią - 29-1 października za planowano wystawy: "Warzywa, owoce, kwiaty", także na przełomie września i października pt. "Grzyby znane i mniej znane", a od 8 do 17 grudnia pt. "Rośliny w tradycji świąt Bożego Narodzenia".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany