Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odzyskano skradzione 23 lata temu dziewiętnastowieczne rysunki łódzkiej synagogi! Trafią one do zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi

Angelika Korlaga
Angelika Korlaga
Dziewiętnastowieczne rysunki łódzkiej synagogi trafią do zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi.
Dziewiętnastowieczne rysunki łódzkiej synagogi trafią do zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi. Mat. Prasowe
Do zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi wrócą skradzione w 1998 roku dziewiętnastowieczne rysunki łódzkiej synagogi. Była to najważniejsza synagoga dla przedwojennej łódzkiej gminy żydowskiej.

W ubiegły piątek pracownicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrali skradzione 23 lata temu dziewiętnastowieczne rysunki łódzkiej synagogi.

W listopadzie 1998 r. z Archiwum Państwowego w Łodzi, skradziono pięć rysunków przedstawiających dawną synagogę przy ul. Wolborskiej w Łodzi autorstwa Adolfa Zeligsona, która została całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej. Sytuację szybko udało się zgłosić do krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem który prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2016 roku w ofercie jednego z nowojorskich domów aukcyjny pojawiła się informacja o rysunkach synagogi, dzięki czemu udało się potwierdzić, że są to skradzione w 1998 r. rysunki przedstawiające najważniejszą synagogę dla przedwojennej łódzkiej gminy żydowskiej. Powiadomione przez stronę polską amerykańskie organy ścigania zabezpieczyły rysunki.

5 listopada odnalezione rysunki zostały przekazane pracownikom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w siedzibie Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku.

Odzyskane rysunki przedstawiające projekt nieistniejącej już synagogi przy ul. Wolborskiej w Łodzi, zostaną przekazane do zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi, skąd zostały skradzione w 1998 r. Data oficjalnego przekazania nie została jeszcze wyznaczona, co wynika z konieczności dopełnienia formalności restytucyjnych w stosunku do tych obiektów. - informuje Tomasz Śliwiński z Wydziału ds. Restytucji Dóbr Kultury

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany