Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwrócona hipoteka, czyli senior oddaje bankowi mieszkanie

pprac. (mr)
Grupa BRM
Ocenia się, że osoby starsze będą coraz częściej decydować się na oddanie mieszkania lub domu bankowi w zamian za wypłacane przez niego pieniądze. Taką możliwość daje ustawa o odwróconej hipotece, która już weszła w życie.

Zmuszą do tego seniorów bieda, samotność, niskie emerytury. Przeważająca część emerytów pobiera świadczenia w wysokości 1900 zł. Po tegorocznej waloryzacji wzrosną one o 1,08 proc., nie może to być jednak mniej niż 36 zł. Najniższa emerytura powiększy się więc „aż” o 4,26 proc.

Według danych Eurostatu z 2013 roku, polscy seniorzy w wieku 65 plus są właścicielami 2,5 mln mieszkań i domów.
– W świetle pesymistycznych danych dotyczących wysokości emerytur w Polsce liczba osób chcących spieniężyć swoje nieruchomości będzie rosła. Coraz więcej seniorów będzie skłaniało się do skorzystania z oferty, jaką stanowi odwrócony kredyt hipoteczny lub renta dożywotnia – mówi Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Ustawa regulująca rynek hipoteki odwróconej w modelu kredytowym weszła już w życie. Gwarantuje ona seniorom bezpieczeństwo i chroni ich interesy. Właściciel nieruchomości uwalnia kapitał zamrożony w mieszkaniu lub domu w zamian za to, że bank przejmie prawo do nieruchomości po jego śmierci. Świadczenia pieniężne, które otrzyma od banku, to jednorazowa wypłata lub miesięczne raty wypłacane przez określony czas, np. 3, 5, 10 lat. Zabezpieczeniem spłaty ma być hipoteka ustanowiona na domu czy mieszkaniu albo prawo do nieruchomości. W sytuacji, gdy spadkobiercy uznają, że chcą zachować nieruchomość, mogą w ciągu roku dokonać spłaty kredytu.

– Sądzę, że pierwsze oferty pojawią się w bankach najwcześniej za dwa, trzy lata. Rynek hipoteki odwróconej w Polsce rozwija się dynamicznie, ale wciąż jest zbyt mały, by wzbudzać zainteresowanie banków. Sama usługa – z ekonomicznego punktu widzenia – jest rentowna dopiero w długiej perspektywie czasu. Do tego dochodzi brak dostatecznej wiedzy na temat aktywnej obsługi klientów, jakimi są seniorzy – dodaje Robert Majkowski.

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany