ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Odra atakuje w Polsce! W łódzkich aptekach szczepionki dla...

(JED)

2018-11-07 18:37

2018-11-07 18:37

31 Komentarzy
Dodaj komentarz

Odra atakuje w Polsce! W łódzkich aptekach szczepionki dla dorosłych kupić się nie da

(JED)

2018-11-07 18:37

W łódzkich aptekach szczepionki przeciwko odrze dla dorosłych kupić się nie da. Pacjent, który przyjdzie z receptą od lekarza pierwszego kontaktu będzie musiał poczekać na preparat od jednego do kilku dni.
A i tak o szczepionkę pytają nieliczni. Nie ma też wzmożonego ruchu w laboratoriach, gdzie można zbadać swoją odporność na odrę robiąc test z krwi na poziom przeciwciał w klasie IgG. Jego koszt to 30-50 zł. I choć łodzianie gorąco komentują przypadki zachorowania na odrę w czterech punktach w Polsce, specjaliści jednak uspokajają. W tej chwili nasze miasto nie jest zagrożone odrą bardziej niż kilka tygodni, czy miesięcy temu.


– Nadal jednak szczepienie jest jedyną, skuteczną metodą ochrony przed tą bardzo zakaźną chorobą wirusową – mówi Urszula Jędrzejczyk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.

Jednak zagrożenie istnieje i warto zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich. Obowiązkowe szczepienia początkowo jedną dawką prowadzone są od 1975 roku. Szczepiono wówczas dzieci urodzone w 1974 r oku. W 1991 roku wprowadzono 2 dawkę dla dzieci 8 letnich czyli dla rocznika 1983. Obecnie dzieci są szczepione (szczepionka skojarzona przeciwko odrze, różyczce i śwince) pierwszą dawką w wieku 13-15 miesięcy i drugą dawką, tzw. przypominającą dzieci dziesięcioletnie. Wiadomo już jednak, ze w kalendarzu szczepień ustalonym przez Głównego Inspektora Sanitarnego w 2019 r oku drugą dawkę dostaną dziesięciolatki, a dzieci 6 -letnie dostaną dawkę przyspieszoną.

Chociaż szczepienie jest jedyną skuteczną metodą walki z groźnymi chorobami, a powikłania odry mogą być nawet śmiertelne, coraz więcej osób rezygnuje ze szczepienia swoich dzieci.

Potwierdza to Wojewódzka Stacja Stanitarno - Epidemiologiczna. Według niej w latach 2016-2017 w województwie łódzkim zaobserwowano spadek szczepionych dzieci. W 2016 roku przeciwko odrze zaszczepiono 79,9 procent maluchów, a w roku następnym szczepionkę podano już tylko 72,8 procenta dzieci w drugim roku życia. Natomiast w Łodzi w tym roku na 154 niezaszczepione dzieci 114 nie dostało szczepionki przeciwko odrze, różyczce i śwince.

Komentarze

(31)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

ehh

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kolo (gość)  •

a ciekawe czy antyszczepy, które mają psy też ich na wscieklizne nie szczepia...? przecież to mit że wscieklizna jest zabójcza, kto widział kiedyś kogoś chorego na wscieklizne!!! a do tego psy po tym szczepieniu autyzmu dostają!! to fakt bo mojego znajomego teściowej pies tak miał... :)))))

odpowiedzi (0)

skomentuj

Taa

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

...vol (gość)  •

@kurczak duży jestem za dobrowolnością szczepień po jednym warunkiem.
Jeśli osoby nieszczepione pokryją swój koszt leczenia szpitalnego oraz wszystkich osób które z jakichś powodów nie mogły być zaszczepione ( np choroby genetyczne czy przeziębienia ) avw przypadku ich śmierci wielomilionowe odszkodowania ściągane przez skarbówkę.

Bo takie durne statystyki podajecie że tego tak mało tej choroby, a wiecie czemu jest jej mało? Bo są wszyscy poszcsepieni. Wiesz czemu jest wysoka skuteczność wyleczeń ? Bo medycyna idzie do przodu. Ale statystyki nie kłamią skoro na 26000 przypadków ciężkiej hospitalizacji było 7 zgonów ( przy łącznej liczbie ok 90 tys zachorowań ) to mądra głowo przelicz sobie co by było gdyby każdy ja przechodził. Może nie masz dziecka bo nawet jak miaołby przeżyć to niekoniecznie chciałbyś siedzieć kilka tygodni w Matce Polce i modlić się o wyzdrowienie.

A swoją drogą co się tej Odry uczepiliscie ?
Zobacz sobie dzieci z Heinego Medina. Też rodzice nie szczepili bo po co ? I to są przypadki z Łodzi ze szpitala Korczaka z tego wieku.

Idac takim tokiem myślenia w XIV wieku to byś kanalizacji nie zamontował bo dżuma to też był wymysł człowieka i byś ta chorobę przeszedł grypopodobne ?

Patomechanizm uzjadliwiania się wirusow znasz? Bo wiesz to nie takie hop siup że on sobie jest i nie modyfikuje sie. Ale z drugiej strony co mam ci tłumaczyć jak zapewne rąk nie myjesz bo choroba brudnych rąk to tylko w książkach no nie ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Odra - straszenie ignorantów epidemią

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rodzic (gość)  •

Odra - Oksfordzki Podręcznik Chorób Klinicznych z 1992 roku, podaje taką informację:
Odra jest to choroba wirusowa - paramykowirus, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową, powodując katar, osłabienie, wysypkę. Charakterystyczne są tzw. plamki Koplika na śluzówce policzków, które wyglądają jak duże grudki soli. Wysypka o charakterze plamistym pojawia się za uszami w okresie od 3–5 dnia. Następnie rozprzestrzenia się na całe ciało i staje się zlewna. Leczenie: TYLKO IZOLACJA! W krajach uprzemysłowionych, na ogół choroba kończy się całkowitym wyzdrowieniem.

Odra jako choroba - jej opis - mieści się na 10 cm bieżących druku - pół stroniczki - w podręczniku, który liczy 800 stron. Podobne informacje znajdujemy w podręcznikach polskich.

Odra leczenie: Izolacja, leczenie wtórnych zakażeń bakteryjnych. Odra: leczenie objawowe, leki przeciwgorączkowe i uśmierzające kaszel. Właściwe pielęgnowanie, wietrzenie pokoju, nieprzegrzewanie dzieci.
Podręcznik dla średnich szkół medycznych - 1998.

Odra: nie ma leczenia swoistego. W odrze niepowikłanej stosuje się leczenie objawowe. Źródła jaskrawego światła powinny być przyćmione z powodu światłowstrętu. Podaje się leki przeciwgorączkowe i uśmierzające kaszel. Podręcznik: Choroby pasożytnicze i zakaźne - 1996.

Powikłania: w krajach o wysokiej stopie życiowej choroba kończy się całkowitym wyzdrowieniem. Kraje o niskiej stopie życiowej to kraje afrykańskie.

To są fakty podawane przez ostatnie 50 lat, we wszystkich podręcznikach medycznych na całym świecie. Czyli jak to z odrą wygląda od strony medycznej, możecie się sami przekonać na podstawie powyższych cytatów. Cała reszta gazetowej wiedzy przedstawianej przez mass media, to tylko i wyłącznie chęć straszenia.

Ostatnio spora ilość do tej pory państwowych instytucji, zachowuje się jak prywatne kondominia opłacane przez producentów szczepionek, czyli koncerny farmaceutyczne z City of London Corporation.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niebo spada

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kurczak Mały (gość)  •

Dawno temu ktoś uświadomił sobie ze nie chce pracować poprostu jest na to zbyt leniwy
Był też za głupi żeby zająć się tradycyjnym oszustwem
I nagle eureka wymyśla ruch antyszczepionkowy
Grupa ludzi żyjąca w przeświadczeniu ze jak coś jest opisane w Wikipedii to napewno prawda podchwyca i biznes się kręci

skomentuj

To nie jest ruch "Antyszczepionkowy"

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kurczak Duży (gość)  •

To jest Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”, którego celem jest przede wszystkim wprowadzenie dobrowolności szczepień w Polsce wzorem 20 państw europejskich.

Szerzyć wiedzę medyczną a nie korporacyjne kłamstwa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Aha

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kurczak Mały (gość)  •

Szerzą wiedzę Namawiajac do zaprzestania szczepień tak ?
A jak będą wybory to zmienia nazwę na DO STOŁKÓW START i będą szerzyć wiedzę z nad tzw koryta?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kurczak wracaj do szkoły, bo nie umiesz czytać ze zrozumieniem.

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rodzic (gość)  •

Jeśli ktoś chce kłuć kilkudniowe dziecko, to musi wziąć PEŁNĄ odpowiedzialność za te czyny,

Skład szczepionek musi być dokładnie opisany.

Poza tym każde dziecko jest inne i nie można wszystkich dzieci traktować taśmowo. Szpital to nie fabryka, o czym korporacje chyba zapomniały.

P.S. Przymus zawsze rodzi opór.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rodzic

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kurczak Mały (gość)  •

Z niezbyt zdrowej ciekawości zajrzałem na stronę tego stop
I pierwszy artykuł w którym mowa ze lepiej było jak wybuchły epidemie bo epidemie są lepsze od szczepionek bo lepjej uodporniaja
??????????,

odpowiedzi (0)

skomentuj

A co mówią statystyki?

+7 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

realista (gość)  •

Szkarlatyna (płonica) to ciężka, zakaźna choroba wieku dziecięcego. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Bardzo podobna do odry.
Liczba zachorowań w latach 2013-2018:
[2013]: - Szkarlatyna: 25115; - Odra: 84;
[2014]: - Szkarlatyna: 22900; - Odra: 110;
[2015]: - Szkarlatyna: 26782; - Odra: 48;
[2016]: - Szkarlatyna: 20165; - Odra: 132;
[2017]: - Szkarlatyna: 16432; - Odra: 63;
[2018 do 31.10]: - Szkarlatyna: 14518; - Odra: 144;
Źródło: wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html

A więc mamy "epidemię odry", ale szkarlatyny już nie? :D
Logika szczeptystów :D

skomentuj

A jak tam katar?

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Co? (gość)  •

Czyż nie dziwi że zachorowań na katar jedt znacznie więcej niż na dżumę?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Fakt

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

to fakt (gość)  •

NIestety na szkarlatynę nie da się zaszczepić. Obowiązkiem jest przeciwdziałanie tam gdzie się da.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Znowu sralista dupalista?

+1 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

? (gość)  •

Znowu debilu szerzysz niewiedzę?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie ma to jak merytoryczny komentarz...

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obserwator (gość)  •

Forum to miejsce wymiany poglądów a nie inwektyw...

odpowiedzi (0)

skomentuj

szkoda pisac ludziska

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kom niewygodne (gość)  •

wywalają poprawnisc polityczna szmatławca

odpowiedzi (0)

skomentuj

Odra atakuje w Polsce!

+6 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bo otworzyli granice dla (gość)  •

tych z ukrainy i jest efekt ale o tym sie nie mówi głosno

odpowiedzi (0)

skomentuj

NOBEL

+3 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

SANDOKAN (gość)  •

Kto wymyśli szczepionkę na epidemię w Polsce POPiSU ? bardzo groźna z powikłaniami choroba mózgu ludzie którzy na nią zapadają stają się niebezpieczni. W fazie dwubiegunowej są groźni dla otoczenia. Są pierwsze zgłoszenia do Sanepidu ale on je ignoruje

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ciekawe

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

REDOX (gość)  •

Odrę TVN przedstawił jako śmiertelną chorobę wystąpiło 71 przypadków jest szczepionka. Szkarlatyna gdzie jest ponad 25 tyś przypadków lawinowo zachorowalność rośnie ani słowa ale tu nie ma szczepionki . I co telewizja nie ogłupia? Jeśli dziecko jest zdrowe Odra to wysypka kaszel objawy grypopochodne i pewna odporność na całe życie .SZKARLATYNA jest dużo groźniejsza nie ma szczepionki i można chorować na nią wiele razy. Koncerny sowicie opłacają TVN

skomentuj

Znowu łżesz?

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

? (gość)  •

Co za kretyn!
Szkarlatyna daje się leczyć, a odra tylko objawowo. I odra daje śmiertelne powikłania. I jest duuuuuużo bardziej zaraźliwa!

Szkoda że nie wziąłeś kataru do porównania.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dane z TVN

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

LEX (gość)  •

Nie przekazuj informacji TVN są inne stacje przekręć kanał

odpowiedzi (0)

skomentuj

Haha

+1 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

...vol (gość)  •

No ta odra to zwykłe kichnięcie smarknięcie i czasem dwie plamki. No taka zabawna ta choroba że na początku dwudziestego wieku ludzie to nawet buntowali się przeciw takim słabym objawom i na złość lekarzom łapali zapalenia opon mózgowych - takie zgrywusy to były.

odpowiedzi (0)

skomentuj

na początku 20 go wieku

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Loba (gość)  •

Szkoda że tak myślisz. Mamy XXI wiek i Polska 2018 rok spójrz są już antybiotyki i trochę się zmieniło

odpowiedzi (0)

skomentuj

debil

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dorr (gość)  •

antybiotyki NIE DZIAŁAJĄ PRZECIWWIRUSOWO kurva!!! doubt sie matole!! taka ignorancja doprowadziła do masowej odporności na antybiotyki a w efekcie doprowadzi do masowego wymieranie gatunku min ludzkiego... ale co tam ważne żeby się nie szczepić

odpowiedzi (0)

skomentuj

No

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

...vol (gość)  •

Poczytaj sobie o polio i kup sobie na to antybiotyk

odpowiedzi (0)

skomentuj

Poczytaj

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Olex (gość)  •

https://onalubi.pl/badania-naukowe/dr-klenner-wyleczyl-wiele-chorob-witamina-c/

odpowiedzi (0)

skomentuj

:))

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

halina (gość)  •

pewnie lewoskretna... :))

odpowiedzi (0)

skomentuj

Łżesz

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

Na odrę nie ma antybiotyku. W ogóle nie ma lekarstwa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

TY KRETYN

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

LEDAN (gość)  •

Według Ciebie Odra to choroba śmiertelna gratuluje wiedzy i powagi TY łżesz jak pies

odpowiedzi (0)

skomentuj

Aaa

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

...vol (gość)  •

Normalnie znalazłem kolejnych żartownisi - we Francji w 2011 to nawet 26000 osób zachorowało. 30% z nich tak się rewelacyjnie poczuł cz ta Odrą że postanowił zrobić sobie hotel ze szpitala i na koszt podatnika nawet nie jeśli tylko poszli na całość ! Po odżywianie dożylne. Normalnie jak szaleć to szaleć ! Aaaaa 7 osobom kierunek światełka w tunelu musiał być nad wyraz zarąbisty, bo już się nie obudzili. Normalnie ci Francuzi to zgrywusy

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ciekawe

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

LEON (gość)  •

Te dane to z GIS u czy TVN bo i jedni i drudzy niewiarygodni . 26000 i nie było Pandemii bo media nie informowały. W Polsce 144 przypadki ODRY robi się epidemię

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pierdolisz przygłupie

+1 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

Wszyscy są niewiarygodni bo mówią prawdę, która cię uwiera.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pierd...ę ale Twoją matkę

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

listonosz (gość)  •

Ojciec uciekł, jak zobaczył, że urodziła niepełnosprawnego umysłowo i do tego jeszcze eunucha...

odpowiedzi (0)

skomentuj