Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od soboty ruszają wakacyjne pociągi. Dokąd nas zawiozą z Łodzi i jak nimi podróżować?

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Latem pociągi cieszą się największą frekwencją...
Latem pociągi cieszą się największą frekwencją... grzegorz gałasiński
Od jutra wakacje i początek sezonu na letnie wyjazdy nad morze i w góry. Jak zwykle spora część z nas na wakacyjne wojaże wybierze się pociągami. Z Łodzi od 26 czerwca aż do końca sierpnia będziemy mieli bezpośrednie połączenia kolejowe PKP Intercity z Helem, Łebą i Kołobrzegiem. Dwa składy pojadą do Zakopanego, a jeden do Szklarskiej Poręby. Pociągi PKP Intercity będą mogły przewozić w wakacje więcej osób. Od soboty zniesiony zostanie limit zajętości miejsc, a w składach wagonowych tego przewoźnika będzie można podróżować również bez rezerwacji miejsca siedzącego. Obowiązkowa rezerwacja miejsc będzie nadal wymagana w elektrycznych i spalinowych zespołach trakcyjnych, co ma zapewnić podróżnym wysoki komfort podczas wakacyjnych podróży.

Letnia oferta pociągów przygotowana dla łodzian nie jest najgorsza, ale w latach poprzednich bywało lepiej. Nie dojedziemy bez przesiadki do Świnoujścia, Międzyzdrojów czy Ustki. Nie będzie też bezpośredniego połączenia do Krynicy Zdrój oraz w Bieszczady. Wszystkie te kierunki są do osiągnięcia z jedną przesiadką, co jednak dla pasażerów z dużymi bagażami czy dziećmi może być problemem.

Narodowy przewoźnik, jakim mieni się PKP Intercity, zapewni nam natomiast dojazd bezpośredni do Kołobrzegu pociągiem dziennym i nocnym. Ten pierwszy (TLK Pobrzeże) będzie zaczynał bieg ze stacji Łódź Fabryczna o godzinie 9.14, a do Kołobrzegu dotrze na 19.07. Nocny to TLK Bursztyn z Przemyśla, który odjedzie ze stacji Łódź Widzew o 1.48, a do Kołobrzegu dojedzie na 9.02. Będzie w nim wagon sypialny.

Także nocnym pociągiem będziemy mogli bezpośrednio dostać się na Półwysep Helski. Z Łodzi Widzew o godzinie 1.38 odjedzie TLK Korsarz z Krakowa, który w Gdyni zamelduje się o 7.40, we Władysławowie o 9.22, w Jastarni o 9.56 i na Helu o 10.14. Będzie w nim również wagon sypialny. Ten sam pociąg będzie prowadził wagony bezpośrednie do Łeby, które do stacji docelowej dojadą o godzinie 10.21.

Jadąc do Zakopanego będziemy mieli do wyboru dwa bezpośrednie pociągi. Pierwszy odjedzie z Łodzi Widzew o godzinie 1.09 a pod Gubałówkę dotrze na 8.12. To pociag TLK Karpaty z Gdyni, w składzie którego będzie wagon sypialny i kuszetka. Drugi pociąg odjedzie z Łodzi Widzew o godzinie 17.13, a do stolicy Tatr dojedzie na 23.30. Będzie to IC Witkacy z Gdyni zestawiony z tzw. zespołów trakcyjnych, a nie z klasycznych wagonów. Będzie objęty obowiązkową rezerwacją miejsc, co oznacza, że nie będzie nim możliwa podróż bez wcześniej wykupionej miejscówki.

Do Szklarskiej Poręby w Sudetach zawiezie nas z kolei IC Karkonosze. Ze stacji Łódź Widzew odjedzie o godzinie 1.29, a na miejsce dojedzie o 9.49. To także pociąg zestawiony z zespołów trakcyjnych, w którym obowiązuje pełna rezerwacja miejsc. Posiada w swoim składzie wagon restauracyjny.

Wybierając się w podróż koleją podczas wakacji warto pamiętać o tym, że na każdy pociąg PKP Intercity możemy wcześniej zarezerwować miejsce siedzące. Jednakże w pociągach wagonowych od 26 czerwca zniesione zostaną limity zajętości miejsc i będzie w nich można podróżować również bez rezerwacji miejsca do siedzenia. Należy się wówczas liczyć z jazdą na korytarzu, ale plusem jest to, że taki pociąg zawsze nas zabierze. Bilet bez miejscówki kupimy bez względu na stopień napełnienia pociągu, co jest szczególnie ważne na najbardziej uczęszczanych kierunkach, gdzie miejscówki mogą być wykupione na wiele dni do przodu.

Obowiązkowa rezerwacja miejsc zostanie natomiast utrzymana w elektrycznych zespołach trakcyjnych (EZT), czyli pociągach obsługiwanych przez pojazdy Pendolino, Flirt lub Dart, a także w spalinowych zespołach trakcyjnych (SZT). Kosztującą symboliczną złotówkę miejscówkę na te pociągi trzeba będzie pobierać także do biletów weekendowych. Ze względu na swoją konstrukcję nowoczesne składy zespolone nie mogą być wydłużane, tak jak w przypadku składów zestawionych z wagonów, dlatego ścisła kontrola poziomu zajętości miejsc w EZT i SZT służy bezpieczeństwu i komfortowi jazdy tymi pociągami. Wprowadzane rozwiązanie ma zapewnić możliwości podróżowania jak największej liczbie osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany