Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od poniedziałku rusza kwalifikacja wojskowa, następczyni poboru

ei24
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa, następczyni poboru, rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do końca kwietnia - przypomniało w piątek MSW. Obowiązek stawienia się przed komisją lekarską dotyczy w tym roku ok. 290 tys. osób, głównie mężczyzn z rocznika 1993.

Stawiający się przed komisją zostaną przeniesieni do rezerwy; zainteresowani służbą w armii będą mogli uzyskać potrzebne wskazówki.

W tym roku obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają mężczyźni urodzeni w 1993 r. oraz w latach 1988-92, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Zgłosić powinny się też osoby z roczników 1991-92 wcześniej uznane za czasowo niezdolne do służby, jeśli ich niezdolność upływa przed zakończeniem kwalifikacji albo złożą wniosek o zmianę kategorii.

Obowiązek stawienia się przed komisją dotyczy też kobiet urodzonych w latach 1988-93, które kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

Do kwalifikacji powinni zgłosić się także ci, którzy ukończyli 18 lat i zgłosili się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby.

Każda osoba, która ma obowiązek stawić się przed komisją, otrzyma imienne wezwanie od lokalnego samorządu z informacją o terminie i miejscu, w którym powinna się stawić, oraz dokumentach, które powinna ze sobą zabrać.

Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. O zdolności do czynnej służby wojskowej orzekają, w formie decyzji administracyjnej, wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie. Tych ostatnich co roku jest do 400.

Przeprowadzenie tegorocznej kwalifikacji wojskowej reguluje rozporządzenie ministrów obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji z 27 października 2011 r.

Zastąpienie poboru kwalifikacją to jeden z elementów przejścia na armię zawodową. Likwidacja służby zasadniczej nie zniosła jednak obowiązku stawiennictwa obywatela przed konkretnymi organami państwa i oceny jego potencjalnej przydatności dla wojska. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Osoby, które w przeszłości uchylały się od służby zasadniczej, nie zostały objęte abolicją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany