Od Placu Wolności do Niepodległości!

Mirosław Malinowski
Udostępnij:
Niech na Święto Niepodległości cała ul. Piotrkowska będzie biało-czerwona!

Już tylko dziś można otrzymać bezpłatne materiały dekoracyjne do przystrojenia lokali przy ul. Piotrkowskiej na Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada. Mogą je otrzymać mieszkańcy i najemcy lokali wychodzących bezpośrednio na ul. Piotrkowską. Wystarczy przyjść do biura ogłoszeń „Expressu Ilustrowanego” przy ul. ks. Skorupki 17/19 w godz. 12-16.

Celem tej akcji, którą organizuje „Express Ilustrowany”, a której partnerem jest Urząd Miasta Łodzi, jest przyozdobienie reprezentacyjnej ulicy Łodzi, albo - jak mówią niektórzy - „salonu miasta”, na biało-czerwono. Niech Piotrkowska będzie przystrojona w polskie narodowe barwy nie tylko z okazji imprez sportowych, ale również z okazji tego największego polskiego święta, a szczególnie z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

- Taka rocznica obecnemu pokoleniu już się więcej nie zdarzy. Doświadczamy rzeczy wyjątkowej - dwusetnej rocznicy odzyskania niepodległości już raczej nie doczekamy... - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Łódzka Parada Niepodległości

Ulica Piotrkowska 11 listopada powinna być biało-czerwona również dlatego, że tego dnia o godz. 14 przejdzie nią Łódzka Parada Niepodległości. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz miasta, członkowie wielu grup historycznych w strojach z różnych epok oraz mieszkańcy Łodzi. Łódzka Parada Niepodległości wyruszy z pasażu Schillera. Z okazji Narodowego Święta budynek Urzędu Miasta Łodzi udekorowany zostanie wielkimi biało-czerwonymi rozetami oraz flagami, które pojawią się także na całej długości ulicy Piotrkowskiej. Łódzką Paradę Niepodległości prowadzić będą harcerze, trzymający 130-metrową biało-czerwoną flagę.

W defiladzie wezmą udział także rekonstruktorzy, prezentujący polskie formacje zbrojne od czasów powstania styczniowego 1863 r., przez bojowców PPS, legionistów Piłsudskiego - w tym patrol konny Beliny, aż po żołnierzy Armii Krajowej i tzw. drugiej konspiracji. Będzie orkiestra MPK, będą też postacie kobiet związanych z Łodzią i regionem, które walczyły o niepodległość, m.in. bohaterka powstania styczniowego Maria Piotrowiczowa i Halina Szwarc-Kłąb, która w czasie II wojny światowej zbierała informacje o niemieckich obiektach wojskowych. W bryczce ma też jechać... Marszałek Józef Piłsudski.

W planach jest, że czoło parady dotrze o godz. 15 na rynek Manufaktury. Tam zgromadzonych i uczestników Łódzkiej Parady Niepodległości powita Marszałek Józef Piłsudski i reprezentanci władz samorządowych. Paradę zakończy wspólne odśpiewanie hymnu państwowego - „Mazurka Dąbrowskiego”.

Piknik

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada odbędzie się na rynku Manufaktury Piknik Niepodległościowy. Potrwa 7 godzin - od godz. 10.45 do 17.45. Rozpocznie się koncertem orkiestry szkockich dudziarzy „Pipes&Drums”, a po nim będzie można posłuchać i zaśpiewać polskie piosenki patriotyczne.

Na rynku swoje ekspozycje i stoiska promocyjne będą prezentowały jednostki wojskowe, policyjne i grupy rekonstrukcyjne. Będzie można oglądać broń, wyposażenie i umundurowanie wojskowe z różnych okresów historycznych.

Największą atrakcją będą czołg T-72, polska tankietka TKS z 1939 roku oraz gąsienicowy transporter opancerzony Bren Carrier z 1941 roku. Chętni będą mogli zapisać się do Legionów, otrzymać legitymację wojskową i nieśmiertelnik, przymierzyć maskę przeciwgazową i kamizelkę kuloodporną. Będzie także „Pokój Zagadek”, związany z 11 listopada 1918 r. i pokaz mody historycznej „Z fasonem ku niepodległości. Pokaz mody polskiej z lat 1863 - 1918” (o godz. 11.55 na scenie na Rynku).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie