Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od obrazów, po fotele i jachty, czyli rok Romana Modzelewskiego w Łodzi. W Muzeum Miasta rusza monograficzna wystawa artysty

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Grzegorz Gałasiński
Artysta, żeglarz i uwielbiający twista meloman – tak pamiętają Romana Modzelewskiego historycy sztuki i jego studenci. Teraz czas na to, żeby pamięć o tym wybitnym artyście, projektancie i nauczycielu akademickim, łodzianinie z wyboru przywrócić mieszkańcom naszego miasta. Od wczoraj w Muzeum Miasta można oglądać monograficzną wystawę „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”.

- Ta wystawa inauguruje cykl wystaw czasowych, które będą uzupełniały wystawę stałą „Panteon wielkich ludzi” i dlatego zaczynamy od Romana Modzelewskiego, wszechstronnego designera wyprzedzającego swoje czasy, współtwórca Akademii Sztuk Pięknych i jego wieloletni rektor – tłumaczy Magdalena Komarzeniec, dyrektor placówki.

Jest to postać szczególna w historii Łodzi, ale bardziej znana na całym świecie niż w mieście, które po wojnie wybrał na swoje miejsce do życia. W ubiegłym roku Rada Miejska podjęła decyzję o ustanowieniu Romana Modzelewskiego patronem 2022 roku (wspólnie z Aliną Margolis-Edelman), a wystawa jest centralnym punktem obchodów, który inauguruje cykl spotkań, paneli dyskusyjnych, oprowadzań kuratorskich i innych wydarzeń związanych z tą postacią.

Na ekspozycję udało się pozyskać 150 obiektów, które niejednokrotnie będą prezentowane publiczności po raz pierwszy. Wśród takich wyjątkowych eksponatów jest pamiętnik z przepisami na sztuczne kamienie, czy na oryginalne złocenia. Kolejnym jest kwatera witrażowa, którą udało się uratować z rozbieranego domu handlowego w Poddębicach. Na ekspozycji znalazły się rzeźby, obrazy, reliefy, projekty łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58. Opatentowany w 1962 r. RM58 zainteresował samego Le Corbusiera, a dziś znajduje się w kolekcji Victoria and Albert Museum w Londynie. Na jednej z aukcji organizowanych w Desie oryginalny egzemplarz został sprzedany za 80 tysięcy zł. Na ekspozycji znalazły się też tak nieoczywiste prace artysty jak zaprojektowany przez niego i produkowany masowo przez łódzką Fonikę uchwyt do ramienia z igłą w odtwarzaczu płyt. Artysta projektował też jachty. Jako pierwszy zaprojektował składany jacht, którym pływał po jesiorach.

- Wystawa jest tak zorganizowana, żeby sekwencje działań Romana Modzelewskiego pogrupowane w sekcjach przenikały się i pokazywało widzom logiczny ciąg zdarzeń tworząc „Sen o Łodzi” – dodaje Adam Klimczak, kurator wystawy.

Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, Miejskiej Galerii Sztuki, Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Fundacji im. Romana Modzelewskiego, firmy Vzór i kolekcji prywatnych (m. in. żony artysty – Wery Modzelewskiej).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany