Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od dziś każdy, kto przebywa na kwarantannie musi zainstalować aplikację "Kwarantanna domowa", która uzupełnia nadzór policyjny

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Każdy, kto przebywa na przymusowej, domowej, 14-dniowej kwarantannie ma obowiązek pobrać na swój telefon aplikację ’Kwarantanna domowa” udostępnioną przez Ministerstwo Cyfryzacji. Od dziś (środa 1 kwietnia) jest ona obowiązkowa, wcześniej była dobrowolna. Obowiązek wprowadziła podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę specustawa (art. 7e ust. 1). Aplikacja wykorzystuje geolokalizację oraz system porównywania twarzy. Dzięki niej wiadomo, że konkretna osoba przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Aplikacja uzupełnia formy nadzoru policyjnego.

Aplikację w zależności od rodzaju telefonu można pobrać w sklepie Google Play lub App Store. Niezależnie od modelu telefonu, sklepy z aplikacjami znajdują się zwykle na jego pulpicie. Będąc w sklepie, w polu wyszukiwania należy wpisać nazwę aplikacji, czyli "Kwarantanna domowa". Po jej wyszukaniu trzeba kliknąć w przycisk „Instaluj”.
Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, np. przy przekraczaniu granicy, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do aplikacji. W tym momencie (po dotarciu danych do systemu aplikacji) osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji "Kwarantanna domowa".

WAŻNE! Najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że dane są w bazie i można rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację trzeba aktywować po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny.
SMS dotarł. Można pobrać aplikację.
Codzienne zadaniowanie

Zaraz po aktywacji aplikacji osoba na kwarantannie otrzyma zadanie. Jakie? Zrobienie zdjęcia („selfie”). Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które będzie zrobione w trakcie kwarantanny

Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcia korzystania z apki. Od tego momentu należy czekać na kolejne zadania. Zawsze są takie same – to prośba o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia do wykonania będzie kilka takich zadań. SMS-y przyjdą o różnych porach.

- W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Na wykonanie zadania jest 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy osoba nie łamie zasad odbywania kwarantanny.
Wizyty policji możecie się spodziewać w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja ich nie zastępuje, ale uzupełnia.

WAŻNE! Będąc na kwarantannie należy pamiętać, aby nasz telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone.

Aplikacja to nie tylko pomoc dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale i spora pomoc także dla jej użytkowników.

- Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Użytkownicy apki mają też szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii – dodaje szef MC.

Z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Można je złożyć telefonicznie 22 165 57 44.

Jeśli nie można zadzwonić, wypełniony druk należy przekazać Policji. Wzór oświadczenia na stronie www.gov.pl/kwarantanna-domowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany