Obywatelski monitoring Funduszy Europejskich

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego
Do Polski już wkrótce powinno trafić około 76 miliardów euro z budżetu Unii Europejskiej na realizację projektów w latach 2021–2027. Umożliwi to realizację wielu nowych inwestycji. Programy finansowane z tych funduszy mają być monitorowane przez zewnętrznych obserwatorów w postaci specjalnych komitetów. W każdym komitecie przewidzianych jest około 10 miejsc dla przedstawicieli organizacji pozarządowych. Potrzebnych jest 500-800 aktywnych osób, które przyjmą wyzwanie i włączą się w pracę komitetów.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych apeluje do organizacji w całym kraju o mobilizację i włączenie się w pracę komitetów monitorujących programy finansowane z Funduszy Europejskich. Zainteresowanych zaprasza również na spotkanie informacyjne online 7 grudnia.

Nowa perspektywa finansowa na lata 2021-2027

W nowym rozdaniu funduszy unijnych na politykę spójności nasz kraj będzie miał do dyspozycji ponad 76 mld euro. Fundusze europejskie będą wdrażane w ramach specjalnie opracowanych programów, w tym międzynarodowych i transgranicznych, a w Polsce dodatkowo zgodnie z Umową Partnerstwa w ramach 16 regionalnych programów obsługiwanych przez urzędy marszałkowskie oraz 8 tematycznych programów krajowych obsługiwanych przez stronę rządową. Głównymi celami polityki spójności UE nadal pozostaje wsparcie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej realizującej cele Europejskiego Zielonego Ładu oraz wdrażanie Europejskiego Filaru Praw Socjalnych.

Konieczna kontrola

Realizacja projektów będzie możliwa dopiero po zatwierdzeniu ich przez Komisję Europejską oraz powołaniu komitetów monitorujących dla każdego programu. Komitety będą pełnić bardzo ważną rolę. Będą sprawdzać m.in. czy gminy lub organizacje, które wystąpią o pieniądze, respektują unijne wartości i przestrzegają horyzontalnych zasad: równości kobiet i mężczyzn, dostępności dla osób z niepełnosprawnością, niedyskryminacji oraz zrównoważonego rozwoju. W skład każdego komitetu wchodzić będą przedstawiciele władz, sektora nauki, związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz organizacji pozarządowych. Ważne jest również, by byli wśród nich specjaliści, którzy zajmują się działalnością tematycznie związaną z danymi programami. Procedura wyłonienia organizacji pozarządowych do komitetów monitorujących zgodnie z regulacjami musi być transparentna, niezależna od władz krajowych i regionalnych oraz ich organów doradczych.

Kogo szukamy?

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zachęca do zgłoszenia się osoby, które interesują się między innymi wolnością słowa, praworządnością, prawami kobiet, niedyskryminacją osób LGBTQiA, prawami osób z państw trzecich, dostępnością dla osób z niepełnosprawnością oraz ochroną środowiska, troską o klimat, sprawiedliwą transformacją. Praca w komitecie monitorującym jest idealna dla tych, którzy dbają o dostęp do dokumentów, czy monitorują zamówienia publiczne. Nie jest wymagane doświadczenie w projektach finansowanych z Funduszy Europejskich. Członkowie komitetu monitorującego mogą liczyć na udział w szkoleniach i konferencjach oraz spotkaniach, dostęp do niezbędnych informacji, a także na wsparcie z budżetu danego programu w ramach tzw. pomocy technicznej oraz zwrot kosztów przejazdu na posiedzenia komitetu.

Spotkanie online

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zaprasza na spotkanie wprowadzające w tematykę Funduszy Europejskich osoby zainteresowane uczestnictwem w komitetów monitorujących, które nie posiadają doświadczenia w tej kwestii. Spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2022 (środa) o godz. 14:00.

Aby uczestniczyć w spotkaniu konieczna jest wcześniejsza rejestracja i wypełnienie formularza zgłoszeniowego online. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ofop.eu.

Zainteresowanych startem do komitetów monitorujących OFOP zachęca do wypełnienia formularza na stronie https://bit.ly/3PB1PkH, by przeanalizować możliwości i potencjał organizacji pozarządowych do prac w komitetach monitorujących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Obywatelski monitoring Funduszy Europejskich - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie