Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Obsługa bezlusterkowca - o czym musisz pamiętać?

Materiał partnera zewnętrznego
Rynek aparatów fotograficznych jest dziś na tyle bogaty, że najbardziej wymagający profesjonaliści, ale i żądni wiedzy amatorzy, są w stanie znaleźć model idealny dla siebie. Niegdyś królowały wśród użytkowników klasyczne cyfrówki. Dziś zaczynamy się wahać między lustrzankami a aparatami bezlusterkowymi. Co warto wiedzieć o bezlusterkowcu, jak go obsługiwać, o czym należy pamiętać, by faktycznie tworzyć ciekawe i dobre zdjęcia?

Bezlusterkowiec – czym się różni od lustrzanki

Nazwa mówi tu bardzo wiele. Bezlusterkowiec to po prostu aparat, w którym nie występuje lustro. Jest to lustrzanka pozbawiona wizjera optycznego. Największy atut polega na kompaktowych rozmiarach. Pełnoklatkowy bezlusterkowiec jest niewielki, poręczny, a pod względem wygody użytkowania i możliwości wykonywania fotografii, praktycznie nie można mu nic zarzucić. Co potrafią bezlusterkowce, można się przekonać dzięki cennym informacjom umieszczonym na stronie aparatów bezlusterkowych Nikona.

Kolejne atuty bezlusterkowców to szybszy autofokus w trybie live view. Do tego trzeba wymienić możliwość podłączania dodatkowych, manualnych obiektów. Amatorzy skupiający się na fotografii rodzinnej czy uwiecznianiu na zdjęciach krajobrazów, którzy aparat biorą ze sobą dosłownie wszędzie, nawet na najdłuższe wycieczki, z powodzeniem mogą wybrać bezlusterkowiec. Będą na pewno zadowoleni z jego mniejszych gabarytów, które są znacznie mniejsze niż typowych lustrzanek cyfrowych, większych przynajmniej o zastosowane lustra.

Najmniejszy i najcięższy pełnoklatkowy bezlusterkowiec wciąż będzie oferował mniejszą wagę niż którakolwiek z lustrzanek. Co do profesjonalnego wyglądu fotografa z wielkim aparatem i przytłaczającą wręcz liczbą równie dużych obiektów, zdania się już podzielone. Choć kiedyś taką prezencję kojarzono właśnie z tym fachem, dziś odstępuje się od tak stereotypowego myślenia.

Warto wiedzieć, że nawet profesjonaliści powoli zaczynają się nabywać produkty, jakimi są pełnoklatkowe bezlusterkowce. Wiąże się to ze wspomnianą możliwością dołączania manualnych obiektywów.

O tym warto pamiętać!

W lustrzankach trzeba się zmagać z ręcznym ustawianiem ostrości, nie tylko podczas wykonywania zdjęć w trybie live view, ale i wtedy, gdy przyszła chęć, by sfilmować dane wydarzenie lub obiekt. Bezlusterkowce na tym polu wygrywają. Działają bowiem znacznie płynniej, a komfort ich użytkowania w tych sytuacjach jest nieoceniony.

Korzystanie z wizjera cyfrowego w wielu przypadkach także okazuje się lepsze dla fotografów amatorów, niż patrzenie w wizjer optyczny. W drugiej opcji można dostrzec jedynie to, co jest widoczne gołym okiem, ale nie da się ocenić kolorystyki i ekspozycji. Miłośnicy fotografii, którzy mają na swoim koncie spore doświadczenie, bez problemu sobie z tym poradzą, jednak amatorzy nie będą do końca zadowoleni. Warto wspomnieć o tym, że w bezlusterkowcach wizjery mogą się pochwalić bardzo wysoką rozdzielczością, co działa na ich korzyść.

Stabilizacja najlepsza w bezlusterkowcach

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec jest nie tylko mały - jego ważną zaletą jest stabilizacja obrazu. Na tyle dobra, że wykonując zdjęcie przy dłuższym czasie ekspozycji, ale i filmując czy nawet fotografując z ręki, wciąż można cieszyć się obrazami bez wyraźnego poruszenia. Korzystanie z obiektywów, które nie mają wbudowanej funkcji stabilizacji obrazu, nie przeszkadza w wykonaniu takiej realizacji. A jeśli wybrany obiektyw może się pochwalić stabilizacją obrazu, efekty będą jeszcze lepsze. Takie rozwiązanie znajdujemy w nielicznej grupie lustrzanek, dlatego profesjonaliści muszą zmagać się właśnie z problemami względem wyeliminowania poruszonych obrazów.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec do filmowania?

Chętnie bierzemy w dłonie swoje aparaty fotograficzne, gdy chcemy sfilmować jakieś wydarzenie. Nagrać coś krótkiego, ale i dłuższego. W końcu do dyspozycji mamy jeden sprzęt, którym raz robimy zdjęcia, by podczas innej okazji pokusić się o filmowanie. Na tym polu ponownie wygrywają bezlusterkowce.

Stawiając na lustrzankę, nie ma co liczyć na efektywne filmowanie i ciekawe efekty. Miłośnicy filmowania, którzy zdecydują się na pełnoklatkowy bezlusterkowiec będą mogli liczyć na najwyższą jakość nagrań. Ponadto doskonałą rozdzielczość obrazu, mnóstwo praktycznych i ciekawych funkcji, a wśród nich możliwość zaawansowanego ustawienia kolorystyki obrazu.

Obsługa manualna

Pod względem obsługi manualnej, zarówno bezlusterkowce, jak i lustrzanki, mogą ze sobą swobodnie konkurować. W bezlusterkowcach, zwykle zlokalizowane w korpusie kółko, pozwala na bezpośredni dostęp do różnych trybów pracy. W lustrzankach ten fizyczny element daje mniejsze możliwości, ale za to na ekranie udostępnione jest menu, dzięki któremu można wybierać poszczególne ustawienia. Obydwa modele wymagają nieco wprawy w ustawianiu manualnym.

Korzystanie z obiektywów

O obiektywach wspomniano już nieco wcześniej. Faktem jest, że do bezlusterkowca podłączy się wszystkie obiektywy manualne. Z kolei w lustrzankach jest już nieco inaczej, ale na plus przemawia fakt, że pasować będzie cała gama rozmaitych obiektywów, które zostały przewidziane dla danego modelu czy aparatów od konkretnego producenta. Która opcja będzie lepsza? To już zależy od oczekiwań i wymagań użytkowników.

Jeśli nie mamy zbyt wiele wiedzy, czym różnią się obydwa rodzaje aparatów, jak z nich korzystać i jakie efekty są w stanie zaoferować, poszukajmy najpierw informacji. Doradźmy się innych, nawet sprzedawców w sklepach fotograficznych, którzy będą w stanie dopasować dany produkt do naszych potrzeb i oczekiwań. Przemyślmy własne wymagania pod względem fotografowania. Jak często będziemy używać bezlusterkowca czy lustrzanki do robienia zdjęć, a kiedy do filmowania. Ponadto, jakiego typu fotografie najczęściej planujemy realizować. Od tego bowiem zależy, który produkt najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Dodaj ogłoszenie