Obchody 72. rocznicy Powstania Warszawskiego [NA ŻYWO] Oficjalne uroczystości i godzina "W" [VIDEO]

Leszek Rudziński (AIP), Damian Witek (AIP)Maciej Badowski/Maciej Deja (AIP)/TVN 24/X-News

Wideo

Zobacz galerię (18 zdjęć)
Trwają oficjalne uroczystości 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godz. 17 - godzinie "W" - cała Warszawa znów na chwilę zatrzyma się, by w milczeniu oddać hołd poległym bohaterom walki o wolność. Relacja na żywo z obchodów.

21:03 - Na samej Woli zebrano ponad 12 mln ton popiołu. To ofiara jaką stolica zapłaciła za bunt - mówił w czasie uroczystości na Cmentarzu Wolskim Prezydent RP Andrzej Duda. O 20.30 została odprawiona Msza Święta w intencji poległych.

Andrzej Duda wielokrotnie podkreślał, że ówcześni obywatele Polscy nie powinni mieć pretensji do powstańców za dokonane zniszczenia stolicy, ponieważ „krwawili się oni dla Polski, dla swoich sąsiadów, dla swoich rodzin". Głowa Państwa Polskiego odwołała się również do wiersza Ziutka (Józefa Andrzeja Szczepańskiego, poety i powstańca warszawskiego - przyp.red.):

- Co pisał Ziutek: „Czekamy Ciebie czerwona zarazo, byś nas wybawiła od czarnej śmierci". Wierzyli (powstańcy - przyp.red.), że dają radę".

Prezydent Polski przypomniał przybyłym na uroczystość o metodach mordowania żołnierzy niemieckich:

- Niemcy w sposób zimny mordowali ludzi kamienica po kamienicy, (..) w obozach koncentracyjnych i w Warszawie. 180 tysięcy mieszkańców została wymordowana, a nie „zginęła" w czasie walk. Podpalano, bombardowano, wysadzano domy.

Andrzej Duda zaznaczył również,że jest dumny z ówczesnej postawy Polaków oraz,że po tak licznych zniszczeniach udało się wspólnymi siłami odbudować kraj. Powiedział, że „to dzięki powstańcom było możliwe odzyskanie wolności z 1989 roku".

- Nigdy Polska nie zapomni o swoich bohaterach, o swoich powstańcach - o mieszkańcach Warszawy, którzy oddali życie za mieszkańców i swoje państwo - podkreślał.

Prezydent RP apelował też do swoich następców, by „głośno mówili" o tym wydarzeniu.

- To wielki obowiązek, mój i innego Prezydenta Rzeczpospolitej.(...) Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym i pomordowanym! - zakończył Andrzej Duda.

O 20:30 została odprawiona Msza Święta w intencji poległych.

19:17 W godzinę „W” minutą ciszy uczcili pamięć powstańców przedstawiciele władz i warszawiacy, zgromadzeni przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach. W czasie uroczystości wieńce złożyli m.in. przywitani oklaskami prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

17:03 Godzina "W" w centrum stolicy:

16:23 - Zbliżamy się do końca życia i chcielibyśmy, aby w pamięci współczesnych nam rodaków i przyszłych pokoleń pozostały wiadomości nieinterpretowane błędnie - mówił Leszek Żukowski, prezes zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podczas uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie, związanych z 72. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego.

Jak zaznaczył, dla powstańców drażliwe hasła to: Żołnierze Wyklęci i celowość powstania warszawskiego. - Obecnie faworyzowana jest nazwą Żołnierze Wyklęci ta część kontynuująca bezsensowną walkę i ginąca bez rozkazu, podczas gdy piętnowani byli wszyscy byli żołnierze Armii Krajowej - przekonywał.

TVN 24/X-News

14:37**- Powstanie udowodniło rodakom że wszelkie kompromisy są nieskuteczne, „Plan Burza" spowodował spowolnienie ofensywy sowieckiej - powiedział 1 sierpnia marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas obchodów 72. rocznicy Powstania Warszawskiego 1 sierpnia przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK w Warszawie.**

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, członkowie organizacji powstańczych, powstańcy m.in. Prezes Zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski oraz przybyli - również ci najmłodsi - mieszkańcy miasta wzięli udział w uroczystości z okazji 72. rocznicy wybuchu powstania przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK. Hołd uczestnikom powstania oddały liczne poczty sztandarowe, zostały także złożone duże wieńce z kwiatami przed pomnikiem generała Grota.

Jako pierwszy głos zabrał Marszałek Sejmu Marek Kuchciński:
Hołd uczestnikom powstania złożyły liczne poczty sztandarowe, zostaną złożone wieńce. Podczas uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie, związanych z 72. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego, marszałek Sejmu przypomniał, że „wielkie wydarzenia historyczne pozostawiają po sobie ślady i świadectwa".

- Kształtują tożsamość polityczną państw i wartości narodowe oraz nadają życiu publicznemu treść. Są przekazywane przez pokolenia, budują tradycję i pamięć historyczną. Powstanie warszawskie jest właśnie takim wydarzeniem w historii Polaków - ocenił.

Kuchciński zacytował też słowa tragicznie zmarłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, które wypowiedział 31 sierpnia 2004 roku, tuż po otwarciu Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Nie było by młodych powstańców, by nie ich rodzice, nauczyciele i dowódcy - powiedział.

Jak zauważył, obecne myślenie o śladach powstania uległo zasadniczej zmianie.Zdaniem Kuchcińskiego „powstanie przyniosło wspaniałe skutki po latach".

- Stało się - wespół z powstaniem styczniowym, czynem legionowym, rewolucją "Solidarności" - fundamentem naszej polskości (...) Pokazało współczesny wymiar polskiego republikanizmu; naszego sposobu myślenia o polityce, w którym wolność sąsiaduje z tragizmem i odwagą, przekraczającą wszelkie granice. Powstanie nie tylko stało się znakiem odróżniającym nas, Polaków, od innych, ale również wydarzeniem, pokazującym światu nasz sposób istnienia w tej części Europy - kontynuował Kuchciński.

Następnie swoje przemówienie rozpoczął polski naukowiec i powstaniec Leszek Żukowski:
- W minionych latach ukazało się wiele publikacji o różnym charakterze. Powstańcy są przedstawiani w nich w różnym świetle - od bohaterów po pospolitych bandytów, zależnie od nastawienia autora – powiedział przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK, Leszek Żukowski.

Podkreślił on niezwykłą determinację ówczesnych mieszkańców Warszawy biorących udział w Powstaniu Warszawskim:
- Wpajane nam od dzieciństwa umiłowanie do ojczyzny wyrażało się gotowoscią do podjęcia walki za nią, wiara w zwycięstwo, choć zdawaliśmy sobie sprawę z możliwości utraty życia w walce. Armia Krajowa w Powstaniu Warszawskim nie zawiodła na zadnym szczeblu, od dowódców wydających rozkazy, po najmłodszych żołnierzy wykonujących je.

Na zakończenie odpowiedział na często zadawane przez większość ludzi pytanie, „Czy warto było?":
- Wyobraźmy sobie inny wariant: Do Warszawy wkracza radośnie witana Armia Radziecka, z zachwytem przyjmujemy bycie kolejną Republika Związku Radzieckiego..Jak odpowiedzieć więc inaczej na pytanie czy było warto ?... Od roku 1989 żyjemy w wolnej Polsce.

Ostatnia głos zabrała prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz - Waltz. Przypomniała historyczne okoliczności wybuchu powstania podkreśliła symbolikę pomnika.

- Zawsze tu co roku gromadzimy się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i w tym miejscu skupiają się nasze myśli i uczucia, (..)to symbol idei i ludzi,(..) to symbol myśli o Polsce, o państwie które nigdy nie zginęło o armii walczącej w kraju i na wszystkich frontach w II wojnie światowej. Pomnik symbolizuje wszystkie wspólne wysiłki, zarówno struktur zbrojnych jak i cywilnych.

W podsumowaniu przemowy zaznaczyła, że te wydarzenia „odróżniają Polaków i Polskę od innych państw", pamieć o powstaniu i o walczących my wszyscy powinniśmy przekazywać następnym pokoleniom.

- Niech składane przed tym obeliskiem wieńce będą znakiem naszego dla nich hołdu wdzięczności i pamieć która powinniśmy przekazywać pokoleniom, o tym, że Polska miała w Europie jedyne podziemne państwo. O tym trzeba pamiętać.

Po tych słowach prezydent Warszawy żołnierze składali wieńce przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces wasalizacji i sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku.

14:02 1 sierpnia mieszkańcy stolicy oddają hołd bohaterom powstania warszawskiego. Na Ochocie uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia powstania. Później, na Mokotowie, zapalono znicze przed pomnikiem Mokotów Walczy 1944 w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera i minutą ciszy uczczono ofiary powstańczego zrywu. O godz. 12 odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

TVN 24/X-News

13:17 Zdaniem Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, pośpiesznie wszczęta procedura uderza w godność generała i jednocześnie rani uczucia powstańców, którzy solidarnie bronią byłego dowódcy.

TVN 24/X-News

13:11 - Lustrowanie 99-letniego powstańca to rozgrywka polityczna i podłość - mówi Halina Jędrzejewska, która w 1944 roku była sanitariuszką, a dziś jest wiceprezesem Związku Powstańców Warszawskich. Mocne słowa padły też z ust Bronisława Komorowskiego. - Odnoszę wrażenie, że toczy się jakaś walka o serca i umysły Polaków, o to, czy wspólnym wysiłkiem powstrzymamy narastające polskie piekło, gdzie każdego ważnego człowieka ciągnie się w smołę za nogi, chcąc go utopić - powiedział były prezydent.

TVN/X-News

12:12 W tej chwili w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza trwa uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przy asyście wojskowej składane są wieńce dla poległych w walce o ojczyznę.

12:04 Rozpoczynają się uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie.

10:32 Obchody rozpoczęły się na Ochocie o godzinie 9:00, przy budynku dawnej siedziby konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK (Filtrowa 68). Pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez generała Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia powstania, złożono kwiaty.

Godzinę później w Parku Gustawa Orlicz-Dreszera na Mokotowie, w obecności Hanny Gronkiewicz-Waltz, oddano hołd żołnierzom Armii Krajowej pułku „Baszta” oraz innych oddziałów V obwodu 10 dywizji imienia Macieja Rataja. Jak wspominała prezydent stolicy, której ojciec rozpoczął walki właśnie w tym oddziale, walki rozpoczęły się na Mokotowie i w tej samej dzielnicy się zakończyły. Później uczestnicy uroczystości przeszli ulicą Puławską ku Dworkowej, pod obelisk upamiętniający rozstrzelanie w tym miejscu 119 Powstańców.

9;59 Trwają obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 12.00 nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kulminacyjnym momentem stołecznych obchodów będzie godzina „W”, czyli 17.00. O tej godzinie 1 sierpnia 1944 wybuchło powstanie. W całej Warszawie, na skrzyżowaniach, randach i placach, tysiące ludzi odda cześć bohaterom biorącym udział w walkach powstańczych.

Na obchody zapraszają stołeczne władze. - W tym roku odbędą się uroczystości, zapłoną znicze, cokoły pomników zaścielą kwiaty i wieńce. W całym mieście blisko 400 miejsc pamięci zostanie udekorowanych wiązankami. A w godzinę „W” cała Warszawa zatrzyma się, by przy dźwięku syren oddać hołd poległym, uczcić ocalałych – napisała na stronie warszawskiego ratusza Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

O godzinie 17.00 na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach przy pomniku Gloria Victis cześć powstańcom odda prezydent Andrzej Duda, Antoni Macierewicz, szef MON oraz wielu innych polityków i kombatantów wojennych.

*** 31 lipca 2016 ***

Dzień przed głównymi obchodami 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na stołecznym Placu Krasińskich odbyła się uroczysta msza święta.

W niedzielnych uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, a także przedstawiciele klubów parlamentarnych. Obecny jest także prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski oraz wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn.

Odczytany został też Apel Pamięci, który w tym roku został rozszerzony przez MON o nazwiska tych którzy walczyli w powstaniu, a w 2010 r. zginęli w Smoleńsku oraz tych, którzy przyczynili się do "zachowania pamięci o Powstaniu Warszawskim".

***

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Było to zbrojne wystąpienie polskiej ludności przeciwko okupantowi niemieckiemu, który od 1939 roku sprawował okrutną władzę w Polsce. Zostało ono zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie w swych założeniach miało zapewnić wyzwolenie stolicy Polski spod jarzma słabnącego zmaganiami wojennymi okupanta. Jednak po 63 dniach morderczych walk powstanie zakończyło się klęską.

Choć minęło już kilkadziesiąt lat od PW, nie słabną dyskusje o sensowności jego wybuchu. Oprócz oczywistych głosów, nadających kluczową wagę powstaniu, pojawiają się również odmienne. Mówią one o tym, że ZSRR celowo sprowokował polskich dowódców do zbrojnego wystąpienia przeciwko Niemcom. Miało to zdecydowanie osłabić opór Polaków i spowodować łatwiejsze przejęcie władzy w kraju przez zbliżających się żołnierzy Armii Czerwonej, co miało miejsce w roku 1945.

Krytycy Powstania Warszawskiego podkreślają, że młodym ludziom biorącym w nim udział jako żołnierzy należy się wielki szacunek i cześć. Jednak nie szczędzą krytyki wobec dowództwa, które zaufało w zapewnienia Związku Radzieckiego, gwarantujące pomoc w walkach z Niemcami. W ich opinii nie można było obdarzyć zaufaniem kogoś, kto kilka lat wcześniej zaatakować nasz kraj (17 września 1939).

Materiał oryginalny: Obchody 72. rocznicy Powstania Warszawskiego [NA ŻYWO] Oficjalne uroczystości i godzina "W" [VIDEO] - Polska Times

Komentarze 35

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sandman

Przikludzili wos za hitlera z Besarabii abo i z Ukrainy. Bez toż umieracie z rozkoszy na widok sino żółtych flag. Nawet na kronice hitlerowskie z czasów wojny każdy może zobaczyć jak gałlajter Bracht wręczał takim przybytnym jak ty niemieckie papiery. Przyjezdny fajansie. Z Ukrainy przyjechali twoi przodkowie a teraz zgrywasz srogigo Ślonzoka. Jesteś zdemaskowany gorolski Niemcu, hehehehe

R
Rybniczanin-Slonzok

jo nie byda sie tłumaczył takimu gorolskimu podciepowi jak ty ty mi mozesz kole rzici luft plompać smierdzisz gnoju wszawy szambem ty podmiocie ty bys wredny hamie chcioł byc Slonzokym ale niestety jezes małpa bekartem i darmozjadem i smierdzacym GOROLYM A TWOJ Pradziadek mo na imie GOROL twoj Ojciec mo na imie GOROL Aa ty mosz na imie GOROL jo zapomnioł ty nimosz ani dziadka ani ojca tys je z probówki

S
Sandman

Nie tak jak ten Gorzelik, co chodzi na czele małej, krzykliwej jaczejki RAŚtapowskiej.

S
Sandman

sprowadzili wos na Śląsk w czasie wojny z Ukrainy, wy niymieckie gorole. A teraz nadymacie te raśiolskie gęby i robicie za srogich Ślązaków. Tfu.

R
Rybniczanin-Slonzok

ty CIULO GOROLSKO NAWET NIE WIESZ CO TO pedał pedał tos je ty no ja tys nima PEDAŁ po Slonsku tos je Byndala tys na kole nie byndalowoł tys Pedałowoł hahahahaha moj starzik ty Ciulo był rocznika 1901 ty ciulo gorolsko i nie był z nomiec ty Barani łbie yno z Popielowa koło Rybnika yno taki ciul nie myty jak ty nawet nie wie kaj to je

S
Sandman

Niy godo się "pedał" ino "kobel". Ale takie przijezdne niymieckie gorole, co miyszkają na Śląsku od 3 albo 4 pokoleń o tym nie wiedzą. Ty gorolu, ty... ciulu

S
Sandman

Rozkaz zniszczenia Warszawy został wydany już PO TYM jak wysiedlono z niej cywilów i zrobiła to armia niemiecka. Wtedy Warszawa nie miała już ŻADNEGO znaczenia militarnego. Inaczej niż bombardowane miasta niemieckie, w których produkowano na potrzeby wojska. Wy mściwoty, wy... Nie zapomnimy. Wyboczyć możemy, ale zapomnieć nie!

R
Rybniczanin -Slonzok

ja u Goroli kierych ty Reprezentujesz

M
Miś

Tak zwani "alianci" wydawali miliony by przez bombardowania mordowac mieszkancow i zniszczyc miasta w Niemczech.
Zniszczenie Warszawy wyszlo im taniej - bo zrobili to Polacy mieszkajycy w tym miescie!

S
Sandman

Te wszyjskie miasta co pszczyniok wymieniłeś były pełne ludności cywilenej, wojska i przemysłu wojennego. A Warszawa była PUSTA, bo Niemcy wysiedlili ludność po Powstaniu. I tą pustą Warszawe Niemcy, WYSADZALI, PALILI I BURZYLI. Widziałeś lebrze post pruski takie barbarzyństwo u innego narodu? Widziałeś taką mściwosć jak u Niemców?

p
pszczyniok

pora lot,a my ŚLONZOKI dostanymy nasze ziemje nazod,i to bez wojny.Bank europyjski doprowadzi tyn gupi norod do bankructfa,i to bydzie AMYN.

R
Rybniczanin-Slonzok

twierdzisz ty CIULO NIEDOROZWINIĘTY że Slonzoki mieli swoja Armia i spolyli twoja zasrano Warszawa o tu sie mylisz ty gorolski gnypie Slonzoki twoja zasrano warszawa odbudowali musielo oddowac na odbudowa dzienny zarobek ty Pedale

B
Bang

zartowałem. bang

T
Tyta

niy miol czasu, mo przeca buda z badylami

T
Tyta

a wy jeszcze z gulika nadowocie?

Dodaj ogłoszenie