Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O równe szanse dla kobiet, realizujących się w naukach ścisłych i nowoczesnych technologiach

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Na Politechnice Łódzkiej odbyła się we wtorek, 13 lutego br. minikonferencja poświęcona kobietom, które realizują swoją karierę zawodową w naukach ścisłych i technologii. Okazuje się, że temat jest gorący - nie wszyscy respektują równość kobiet w pokonywaniu wyzwań na drodze do zostania liderką w nauce i technologii.

Dziewczyny do nauki - na Politechnice Łódzkiej

Tytuł programu "Dziewczyny do nauki!" brzmi nieco dwuznacznie. Tak jak by ktoś specjalnie je do nauki przekonywał i zachęcał. Tego dziewczynom w większości nie potrzeba. Jeśli chcą - są w stanie w różnych dziedzinach nauki zdobywać najwyższe szczyty. Jest tak również w przedmiotach ścisłych i nowoczesnych technologiach. Nie zawsze jednak ich droga do sukcesu i awansu zawodowego oraz naukowego jest łatwa, szczególnie, gdy napotykają na uprzedzenia związane z płcią. Niejednokrotnie doświadczają nierówności w traktowaniu w dążeniu do celu.

Na Politechnice Łódzkiej odbyła się we wtorek, 13 lutego br. minikonferencja, poświęcona kobietom, które realizują swoją karierę zawodową w naukach ścisłych i technologii. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu „Dziewczyny do nauki!”, zainicjowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w Auli im. prof. Tadeusza Paryjczaka w budynku Alchemium. Rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik objął to przedsięwzięcie swoim patronatem.

O celach i planach związanych z programem mówiły jego ambasadorki z PŁ dr hab. inż. Katarzyna Nawrotek oraz doktorantka mgr inż. Beata Rurarz.

- Mimo postępu, kobiety w STEM (akronim: Science, Technology, Engineering, Mathematics - przyp.red.) wciąż napotykają wyzwania, w tym uprzedzenia płciowe i nierówne szanse - zauważa prof. Marta Gmurek z PŁ, wiceprzewodnicząca Akademii Młodych Uczonych PAN i ambasadorka programu. - Pokonanie tych przeszkód wymaga skoordynowanych wysiłków w celu kultywowania otoczeń inkluzywnych, które uznają i nagradzają talent niezależnie od płci.

Dyskusja z udziałem młodych i tych bardziej doświadczonych badaczek dotyczyła m.in. strategii promowania równości i różnorodności oraz pokonywania wyzwań na drodze do stania się liderką w nauce i technologii.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany