MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli? To główny temat rozmów ZNP z ministerstwem. "Dobre spotkanie, konstruktywne, kolejne będą"

Barbara Wesoła
PAP
Opracowanie:
Odbyło się długo wyczekiwane spotkanie ministerstwa edukacji i nauki z przedstawicielami związków zawodowych nauczycieli.
Odbyło się długo wyczekiwane spotkanie ministerstwa edukacji i nauki z przedstawicielami związków zawodowych nauczycieli. PAP/Albert Zawada
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek spotkał się z kierownictwem Związku Nauczycielstwa Polskiego. W trakcie spotkania 9 listopada 2022 roku przedstawiciele związków zawodowych planowali przedstawić m.in. postulaty i rekomendacje wypracowane podczas miasteczka edukacyjnego. Poruszona została kwestia wynagrodzeń. „To była dobra, konstruktywna rozmowa” – podsumowała wiceminister Marzena Machalek. Czy coś ustalono? Kolejne spotkanie jeszcze w listopadzie.

Spis treści

Spotkanie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka z kierownictwem ZNP

Spotkanie odbyło się o godzinie 10:00 w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki przy alei Szucha. Udział w spotkaniu ze strony związków zawodowych wzięli prezes ZNP Sławomir Broniarz oraz wiceprezesi Krzysztof Baszczyński i Grzegorz Gruchlik.

Spotkanie trwało blisko 1,5 godziny. Ustalono już termin kolejnych rozmów na 30 listopada 2022, podczas których mają zostać omówione podniesione w czasie spotkania postulaty. Zarówno ZNP, jak i MEiN poinformowało o tym dziennikarzy oraz opublikowało informację w mediach społecznościowych.

Głównym tematem rozmów były wynagrodzenia nauczycieli

Wiceminister edukacji Marzena Machałek przekazała dziennikarzom po spotkaniu, że w rozmowach pojawiło się wiele kwestii wspólnych, ale "wszystkich postulatów nie da się od razu zrealizować". Przyznała, że głównym tematem rozmów był wzrost wynagrodzeń nauczycieli.

Jesteśmy za tym, żeby wynagrodzenia dla nauczycieli wzrastały, nawet w większym tempie niż zostały zaplanowane w tym budżecie na 2023 r. (...) Kolejne podwyżki zaplanowane na prawie 8 proc. są przewidziane w budżecie, ale nie wykluczamy, i to też jasno powiedzieliśmy, zwiększenia tego wskaźnika w zależności od tego, jaka będzie sytuacja i międzynarodowa i wojenna i jakie będą wskaźniki finansowe i ekonomiczne wokół nas – zaznaczyła wiceminister Machałek.

Dodała, że na spotkaniu poruszono także temat świadczeń kompensacyjnych. "Jesteśmy gotowi bardzo poważnie rozważyć to w stosunku do wszystkich nauczycieli, by móc łączyć te świadczenie z możliwością pracy i będzie to decyzja dyrektora w zależności od sytuacji, jaka jest w szkole. To jest postulat do szybkiego rozważenia, do szybkiego zrealizowania" – powiedziała wiceminister Machałek.

Jak przekazała, w trakcie spotkania dyskutowano także o znowelizowanej w ubiegłym tygodniu ustawie w zakresie m.in. przepisów kryterium oceny pracy nauczycieli.

Rozważymy te zastrzeżenia jeszcze raz. Z doświadczenia wiemy, że niejasne kryteria wcale nie pomagają we właściwej i sprawiedliwej oceny nauczycieli przez dyrektorów, dlatego to ma wspomóc nauczyciela, nawet w odwoływaniu się od oceny, którą będzie uważał za niesprawiedliwą – zaznaczyła Machałek.

Przypomniała, że zgodnie z projektem budżetu państwa na 2023 r., subwencja oświatowa ma wynieść 64 mld 432 mln 715 tys. zł, co oznacza, że będzie wyższa o 20,8 proc. od kwoty subwencji oświatowej określonej w ustawie budżetowej na rok 2022 r.

Postulaty i rekomendacje ważne dla ZNP

Rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego poinformowała jeszcze przed spotkaniem, że związek przygotował całą listę rekomendacji i postulatów do przedstawienia stronie ministerialnej, wśród nich będą rekomendacje miasteczka edukacyjnego ZNP, które w pierwszej połowie października działało pod hasłem: "Edukacja jest najważniejsza".

W miasteczku codziennie odbywały się panele i dyskusje na konkretny temat związany z edukacją. Wśród tematów poruszonych w miasteczku były:

  • finansowanie oświaty,
  • czas pracy i warunki pracy nauczycieli,
  • wynagrodzenia,
  • pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla uczniów,
  • rola rodziców i organizacji pozarządowych w oświacie.

Związkowcy deklarowali przedstawić ministrowi edukacji i nauki postulaty płacowe ZNP, w tym m.in.

  • wzrost wynagrodzeń nauczycieli na poziomie co najmniej 20 proc.,
  • negatywne stanowisko ZNP wobec projektu budżetu na oświatę,
  • wnioski z raportu "Wynagrodzenia polskich nauczycieli" przygotowanego przez związek we współpracy z Fundacją Naukową Evidence Institute.

Wynagrodzenia nauczycieli wzrosną, ale nie o 20 proc. Podwyżka taka sama jak dla całej sfery budżetowej

Od 1 stycznia 2023 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli na wszystkich stopniach awansu ma wzrosnąć o 7,8 proc., czyli tak jak całej sfery budżetowej.

Na pewno nie godzimy się na propozycje wzrostu wynagrodzeń na poziomie 7,8 proc. – podkreślił prezes ZNP

Po spotkaniu z MEiN Sławomir Broniarz był pytany przez dziennikarzy o stanowisko ministra i efekty rozmów.

Postulat podwyżkowy dotyczy nauczycieli nie tylko tych pracujących w szkołach podstawowych i średnich, ale także w szkołach wyższych, bo tam sytuacja wcale nie jest lepsza. Pan minister każe czekać, czy mówi o tym, że jest potrzeba oczekiwania na rozwój sytuacji geopolitycznej, w związku z konsekwencjami związanych ze zobowiązaniami i uwarunkowaniami (...) wynikającymi z wojny na Ukrainie – jeżeli sytuacja polityczna się ustabilizuje, uspokoi, to być może będą jakieś ruchy budżetowe – powiedział szef ZNP.

Jak mówił, "kwestią, która wymaga naprawdę bardzo rzeczowej i dogłębnej analizy są rozwiązania emerytalne, które mają się pojawić na stole".

Nie możemy bagatelizować faktu, że nauczyciel odchodzący z zawodu po 30 latach pracy z tak niskim poziomem wynagrodzenia stanie się kolejną wersją starego portfela. Odejdzie osoba mająca 55 czy nawet mniej lat życia na emeryturę i jej emerytura wynikająca z osiąganych wynagrodzeń będzie niesłuchanie niska i to też należy brać pod uwagę w tych wyliczeniach. I tutaj związek zaleca daleko idącą ostrożność i takie rzetelne przeliczenie – powiedział Broniarz.

„Wszystko sprowadza się do potrzeby wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli zarówno tych akademickich, jak i tych pracujących od przedszkola po technikum” – dodał.

ZNP o nowelizacji ustawy Prawo oświatowe

Istotnymi dla ZNP tematami, o których związkowcy chcą rozmawiać z ministerstwem, są również zagrożenia, jakie widzą w związku z nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, przyjętą w ubiegłym tygodniu przez Sejm.

ZNP wskazuje na zapisy noweli umożliwiające zatrudnianie w publicznych przedszkolach osób niebędących nauczycielami do prowadzenia wszystkich zajęć, a nie jak dotychczas zajęć rozwijających zainteresowania, co według ZNP doprowadzi do likwidacji Karty Nauczyciela w tych placówkach i zatrudniania na podstawie Kodeksu pracy. Wskazują również na zapisy umożliwiające zawieszania nauczycieli pełniących funkcję dyrektora szkoły bez złożenia wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w sprawach "związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa uczniów".

Związkowcy podnoszą także kwestie zapisów nowelizacji, które — ich zdaniem - "doprowadzą do urzędowej kontroli działalności stowarzyszeń i innych organizacji w szkołach, a także sformalizowania procedur, co spowoduje nie tylko ograniczenie wspierania systemu oświaty przez te podmioty, ale wręcz zablokuje ich działalność w szkole".

W praktyce negatywna opinia kuratora oświaty oznaczać będzie zakaz prowadzenia działalności w szkole przez daną organizację, nawet w sytuacji, gdy program zajęć zostanie pozytywnie zaopiniowany przez radę szkoły i radę rodziców. Oznacza to, że opinia rady szkoły i rady rodziców stanie się opinią bezskuteczną i bezprzedmiotową, co stanowi ograniczenie dotychczasowych kompetencji tych organów - można było przeczytać w komunikacie ZNP dotyczącym środowego spotkania.

Związek ostrzega, że wejście w życie zapisów zawartych w tej nowelizacji doprowadzi do zmiany ustroju polskiego systemu oświaty i przywrócenia centralnego zarządzania oświatą, a także stopniowego pozbawiania szkół autonomii. Działacze apeluja o weto i wystosowali w tym celu petycję.

Wynagrodzenia polskich nauczycieli. Ważny raport

Z raportu "Wynagrodzenia polskich nauczycieli" przygotowanego przez związek we współpracy z Fundacją Naukową Evidence Institute wynika, że stawki wynagrodzeń proponowane przez MEiN nie zatrzymają znaczącego spadku realnych płac nauczycieli. I tak np. utrzymanie wynagrodzeń w 2023 r. jedynie na poziomie tych po podwyżce z maja 2022 r. sprawiłoby, że w przyszłym roku wynagrodzenia nauczycieli byłyby realnie – po uwzględnieniu inflacji – o 10-12 proc. niższe niż w 2022 r.

Gdyby natomiast rząd przyjął propozycję ZNP podwyższenia pensji nauczycieli o 20 proc., to wówczas realny wzrost kształtowałby się w przedziale od 5 do 8 proc. Podwyżki na niższym poziomie spowodują spadek realnych pensji nauczycielskich i zapewne pogłębią się także różnice w zarobkach nauczycieli oraz osób o podobnych kwalifikacjach pracujących w innych zawodach - podaje ZNP.

W raporcie wykazano też, że wynagrodzenie początkujących nauczycieli w Polsce należy do najniższych w krajach Unii Europejskiej, jeśli chodzi o nauczycieli znajdujących się na początku kariery zawodowej. Porównania dokonano z uwzględnieniem siły nabywczej wynagrodzeń w poszczególnych krajach.

Według ZNP z raportu wynika, że czynnik finansowy nie jest zachętą do pozostania w zawodzie, a wręcz skłania pedagogów do poszukiwania pracy poza oświatą. Znaczący spadek siły nabywczej pensji nauczycielskich, w związku z rosnącą inflacją, dodatkowo nasilił zjawisko odchodzenia nauczycieli z zawodu. Maleje również zainteresowanie młodych osób pracą w szkole, co ma związek z relatywnie niskimi płacami oraz atmosferą wokół zawodu nauczyciela.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli? To główny temat rozmów ZNP z ministerstwem. "Dobre spotkanie, konstruktywne, kolejne będą" - Strefa Edukacji

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany