MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O ile spadną raty kredytów? Przed nami pierwsze obniżki stóp procentowych, a ekonomiści studzą entuzjazm

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Prognozy NBP i ekonomistów nie pozostawiają złudzeń. Spadki rat kredytów będą wolniejsze niż ich wzrosty.
Prognozy NBP i ekonomistów nie pozostawiają złudzeń. Spadki rat kredytów będą wolniejsze niż ich wzrosty. 123rf.com/irenmoroz
Pierwsze od września 2022 roku obniżki stóp procentowych prawdopodobnie nastąpią już wkrótce. Myli się jednak ten, kto sądzi, że raty kredytów spadną od razu o kilkaset złotych. Ekonomiści nie pozostawiają złudzeń. Zebraliśmy ich opinie, mówią o konkretnych kwotach.

Spis treści

Inflacja będzie spadać, ale powoli

Cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie ok. 2,5 procent. Tymczasem prognozowana inflacja w czerwcu 2023 według GUS wynosiła 11,5 proc., a w kolejnych miesiącach spadki nie będą spektakularne. Dlatego wielu ekonomistów prognozuję, że do celu inflacyjnego, w więc wzrostu cen, który gwarantuje prawidłowy rozwój gospodarczy i mocnego złotego, nie wrócimy szybciej niż za dwa lata, a realnie może to być nawet 2027 rok.

Co to oznacza dla każdego z nas? Przede wszystkim spadki rat kredytów będą niewielkie, a dla wielu nawet niezauważalne. Ceny w sklepach nadal będą rosły i to w sposób, który odczujemy w portfelach.

O analizę inflacji w Europie Środkowej pokusił się także Polski Instytut Ekonomiczny.

Ich zdaniem obecne spadki inflacji to efekt obniżki cen paliw i szczytu sezonu na wiele produktów spożywczych. Eksperci prognozują jednak, że w kolejnych letnich miesiącach 2023 roku spadki inflacji nie będą już tak wyraźne. Inflacja będzie nadal przekraczać 11 proc., a poniżej 10 proc. spadnie w październiku, aby w I kwartale 2024 roku ponownie wzrosnąć w reakcji na koniec zamrożenia cen energii i wzrost stawki VAT. Generalnie jednak inflacja w 2024 roku będzie oscylować w okolicach 7,7 proc.

Tak może spaść rata twojego kredytu w 2024 roku

Już w czwartek poznamy wstępne dane z tzw. projekcji inflacyjnej NBP. To bardzo ważny dokument, który prognozuje inflację na najbliższe dwa lata i ma ogromne znaczenie w całej polityce Rady Polityki Pieniężnej i rynku. Póki co bazujemy na kwartalnej Ankiecie Makroekonomicznej. Według niej "średnio" ekonomiści i eksperci do spraw finansów prognozują, że za rok będziemy mieć już za sobą nawet trzy obniżki stóp procentowych. Wówczas referencyjna stopa procentowa NBP ma spaść z 6,75 proc. do 6,12 proc.

Widać tutaj zatem dobrą i złą wiadomość. Najpóźniej na początku 2024 roku stopy procentowe zaczną spadać, jednak na pewno obniżanie stóp będzie wolniejsze od ich podnoszenia. O ile spadną zatem raty kredytów?

Jeżeli twoja rata przez rok od początku cyklu wzrostów podniosła się o ponad 1000 zł, w przyszłym roku może spaść o 100 lub maksymalnie 200 zł. Dopiero rok później ma ona szansę spaść o kolejne 300-400 zł, co będzie oznaczało, że nadal będzie znacznie wyższa od stanu sprzed pandemii.

Obniżki stóp procentowych możliwe jesienią lub w przyszłym roku

Przyjrzyjmy się przez moment konkretnym analizom ekonomistów w różnych stron rynku. Bank Gospodarstwa Krajowego spodziewa się pierwszych obniżek stóp procentowych już w listopadzie 2023. Ma to wynikać ze zjawiska tzw. dezinflacji (CPI), która oznacza tylko i aż tyle, że ceny nadal rosną, ale wolniej niż rok wcześniej.

Uważamy, że połączenie procesów dezinflacyjnych ze słabymi wynikami gospodarki oraz problematycznymi perspektywami akcji kredytowej otwiera drogę do redukcji stóp procentowych w bieżącym roku. W najbliższym czasie RPP będzie koncentrować się przede wszystkim na zmianach prognoz CPI. Czynniki dotyczące koniunktury będą mieć drugorzędne znaczenie - wskazują analitycy BGK.

Ich zdaniem decydujące w tej kwestii będą letnie ceny żywności oraz sytuacja na rynku surowców energetycznych przed sezonem grzewczym 2023-2024. Na ten moment wspomniane wskaźniki dają pole do optymizmu, a więc także pierwsza obniżka stóp procentowych NBP wydaje się bardziej prawdopodobna. Z kolei główny ekonomista mBanku zwraca uwagę na ciekawą kwestię:

Zakładam, że jesteśmy w stanie zejść do celu inflacyjnego NBP w 2025 roku, ale nie będziemy w stanie tego dokonać, jeśli po drodze pojawią się obniżki stóp procentowych. Wydaje się, że okienko na ostrożne obniżki pojawi się dopiero w drugiej połowie 2024 roku - mówi Marcin Mazurek w rozmowie z PAP.

Jego zdaniem spadek CPI nie powinien mieć znaczenia dla polityki pieniężnej NBP. Zauważa, że nadal sytuacja gospodarcza w Polsce i makroekonomiczna na świecie znacząco się nie poprawiły, a przecież to one były powodem wzrostu stóp procentowych.

Większymi optymistami są ekonomiści ING Banku Śląskiego:

#inflacja CPI w czerwcu spadła do 11,5 proc. r/r (ING 11,7 proc. r/r, konsensus 11,6 proc. r/r) wobec 13 proc. r/r w maju, przy taki tempie w sierpniu zobaczymy 9,8 proc. r/r, oceniamy że #RPP we wrześniu obniży stopy. Tak to widzimy, chociaż nie jesteśmy zwolennikami tej decyzji - napisali ekonomiści banku na Twitterze.

Swoje zdanie ponownie wyrazili także ekonomiści PKO BP. Ci już w poprzednich miesiącach prognozowali pierwsze spadki stóp procentowych w 2023 roku.

Spadek inflacji poniżej 10 proc. oraz perspektywa jej powrotu do celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej były wymienione przez prezesa A. Glapińskiego jako przesłanki do obniżek stóp procentowych. Naszym zdaniem będą one spełnione w listopadzie - stwierdzają ekonomiści PKO BP.

Większość ekonomistów i sam NBP spodziewa się spadku stóp procentowych jeszcze w tym roku. Specjaliści różnią się w ocenie czynników, które powinny o tym decydować, nie są też zgodni co do konkretnego terminu obniżek, jednak jednego możemy być pewni. Spadki rat kredytów będą zdecydowanie wolniejsze od tempa ich wzrostu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: O ile spadną raty kredytów? Przed nami pierwsze obniżki stóp procentowych, a ekonomiści studzą entuzjazm - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany