O ile mniej zapłacimy za prąd dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej?

Materiał informacyjny Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej

Tu podaj tekst alternatywny

Mimo wzrostów cen energii, dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej, gospodarstwa domowe zaoszczędzą w 2023 r. od 2000 do 3000 zł rocznie na rachunkach za prąd. Dzięki podjęciu pewnych działań odbiorcy w taryfie G11 i G12 mogą zmniejszyć swoje wydatki na energię elektryczną jeszcze bardziej. Przeczytaj poniższy tekst i sprawdź, ile możesz oszczędzić na prądzie w 2023 r.!

Jak rządowa Tarcza Solidarnościowa wpływa na obniżenie rachunków za prąd?

Kryzys energetyczny wywołany m.in. działaniami zbrojnymi na Ukrainie, wzrostem cen surowców energetycznych oraz kosztów zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla jest obecny w całej Europie. W Polsce, dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej, która obowiązuje od stycznia 2023 r., koszty energii elektrycznej dla większości gospodarstw domowych nie będą stanowiły większego obciążenia niż w roku ubiegłym. Ceny energii elektrycznej dla odbiorców w taryfie G11 i G12 zostały zamrożone na poziomie cen z 2022 r. do limitów zużycia w wysokości:

  • 2000 kWh rocznie dla gospodarstwa domowego,
  • 2600 kWh rocznie dla gospodarstwa domowego z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 3000 kWh dla rolników i gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny, w tym seniorów, którzy wychowali co najmniej troje dzieci.

Przyjęte limity uwzględniają potrzeby różnych rodzajów gospodarstw domowych i zostały ustalone na podstawie danych o średnim zużyciu prądu przez odbiorców w latach ubiegłych. Dzięki temu rozwiązaniu każda z objętych ochroną polskich rodzin uniknie wydatków rzędu kilku tysięcy złotych, które musiałaby ponieść, gdyby o cenach energii decydował wyłącznie rynek. Warto podkreślić, że średnia cena kontraktów terminowych (stanowiących podstawę szacunku ceny prądu) na energię elektryczną w 2023 r. kształtuje się na poziomie aż ok. 1000 zł za MWh. Cena ta znalazłaby odzwierciedlenie w taryfach za prąd również dla gospodarstw domowych, gdyby nie ochrona Tarczy Solidarnościowej.

Co po przekroczeniu limitów?

Choć szacuje się, że aż 8 milionów gospodarstw domowych zapłaci w tym roku tylko ok. 40 proc. rynkowej ceny za energię elektryczną, to jednak część odbiorców w taryfie G11 czy G12 może przekroczyć założone limity zużycia. Co wówczas? Nawet wtedy żadne gospodarstwo domowe nie będzie płaciło za prąd tyle, ile wynikałoby z cen za energię odzwierciedlających realną sytuację na rynku energetycznym. Maksymalna cena prądu po przekroczeniu limitu wyniesie 69 groszy za 1 kWh.

Ile realnie oszczędzimy na wydatkach na energię?

Korzystając z danych opartych na rachunkach swoich klientów, spółka PGE Obrót przedstawiła zestawienie obrazujące, ile może zaoszczędzić gospodarstwo domowe na wydatkach na energię w 2023 r. Wynika z niego, że:

  • przeciętne gospodarstwo domowe zaoszczędzi ok. 2000 zł (rachunek roczny 2023 r. bez Tarczy Solidarnościowej wynosiłby 3800 zł, natomiast rachunek z Tarczą – 1800 zł),
  • gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnościami oszczędzą ok. 2600 zł (rachunek roczny bez Tarczy wynosiłby 4900 zł, natomiast rachunek z Tarczą – 2300 zł),
  • gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy oszczędzą ok. 3000 zł (rachunek roczny bez Tarczy wynosiłby 5700 zł, natomiast rachunek z Tarczą – 2700 zł).

Szczegółowe informacje o oszczędnościach na energii elektrycznej dostępne są na stronie internetowej www.liczysieenergia.pl/tarczasolidarnosciowa.

Jak jeszcze można obniżyć wydatki na energię elektryczną?

Z Tarczy Solidarnościowej skorzystają w 2023 r. wszystkie gospodarstwa domowe. Warto jednak wiedzieć, że rachunki za prąd można obniżyć jeszcze bardziej. Jak informuje Pan Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej: „Polski Komitet Energii Elektrycznej już od ponad roku edukuje, o ile dzięki prostej zmianie nawyków jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie energii w naszym domu, a w efekcie zmniejszyć wysokość rachunku za prąd. Teraz ta wiedza będzie jeszcze bardziej użyteczna, ponieważ rozwiązania rządowej Tarczy Solidarnościowej oferują dodatkowy rabat. Wystarczy, że w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zmniejszymy zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Wówczas otrzymamy dodatkowy upust o wartości 10 proc. całego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 r.”.

Na stronie kampanii edukacyjnej PKEE www.liczysieenergia.pl zapoznasz się z informacjami, jak oszczędzać prąd, ograniczając jednocześnie wysokość rachunków za energię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: O ile mniej zapłacimy za prąd dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej? - Gazeta Lubuska

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany