Nowy ratusz, mający być siedzibą wszystkich wydziałów Urzędu Miasta Łodzi rozproszonych obecnie w 23 lokalizacjach, miałby powstać w Nowym Centrum Łodzi, między dworcem Łódź Fabryczna a EC1, przy planowanym rynku im. Katarzyny Kobro. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane w partnerstwie prywatno-publicznym, do którego gmina wniesie aportem działkę. Prywatny inwestor wzniesie i wyposaży urząd, który magistrat będzie przez ustalony czas wynajmował. Później przejmie go na własność.
– Integralną częścią nowej strategii dla miasta jest jakość. Jakość współpracy z mieszkańcami ale także ich obsługi. Żeby się to stało, niezbędna jest zmiana całego służącego do tego systemu, a więc urzędu, którego komórki są rozrzucone obecnie po terenie całego miasta, często zajmując budynki zupełnie nieprzystosowane do załatwiania spraw urzędowych: zabytki lub budowle z czasów PRL. Koszty ich utrzymania są olbrzymie. Postanowiliśmy to zmienić. Przede wszystkim po to, by dać miastu szansę na oszczędności, bo już ze wstępnych ustaleń wynika, że będą one bardzo duże, rzędu 20 mln zł w ciągu 15 lat, w którym to czasie chcemy całkowicie zmienić jakość obsługi petentów. To będą oszczędności wynikające z pozbycia się kosztów utrzymania siedzib wydziałów rozrzuconych po mieści przekonuje do pomysłu budowy ratusza w NCŁ prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Zdaniem pani prezydent centralizacja magistratu pozwoli na poprawę jakości obsługi łodzian w urzędzie oraz poprawi standard pracy samych urzędników.
– Jeden urząd nie oznacza, że tylko w jednym miejscu łodzianie będą mogli spotkać się z urzędnikami. Centra Obsługi Mieszkańców nadal będą funkcjonować w dzielnicach - dodaje wiceprezydent Wojciech Rosicki. – Chcemy jednak również, by większość spraw urzędowych można było załatwić przez internet.
Pierwszym krokiem do realizacji planu budowy nowego UMŁ będzie projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie zgody na przystąpienie do zmian planu zagospodarowania przestrzennego NCŁ, który trafi pod obrady najbliższej sesji (chodzi o możliwość podwyższenia wysokości zabudowy na tym terenie). Jeśli radni wyrażą zgodę i plan zostanie zmieniony, w przyszłym roku można będzie ogłosić przetarg, który wyłoni inwestora do partnerstwa prywatno-publicznego z miastem. Partner wybuduje i wyposaży nowy ratusz. Łódzki magistrat wynajmie go na co najmniej 15 lat. Po upływie ustalonego z partnerem okresu miasto przejmie budynek na własność. O formie architektonicznej budynku zadecyduje konkurs. Każdy etap realizacji projektu ma być konsultowany z mieszkańcami.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prezydent Zdanowskiej, nowy ratusz zacznie funkcjonować w I kwartale 2024 r.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?