Nowy dyrektor artystyczny Teatru Nowego. Kto poprowadzi...

  Nowy dyrektor artystyczny Teatru Nowego. Kto poprowadzi scenę łódzkiej placówki?

  (JED)

  Express Ilustrowany

  Express Ilustrowany

  Maciej Wojtyszko
  1/2
  przejdź do galerii

  Maciej Wojtyszko ©Grzegorz Gałasiński

  Pisarz (autor słynnych opowiadań dla dzieci „Bromba i inni”), ale przede wszystkim reżyser teatralny Maciej Wojtyszko został poproszony o prowadzenie sceny Teatru Nowego jako jej dyrektor artystyczny.
  Jego kandydaturę zgłoszona przez Krzysztofa Dudka, dyrektora placówki, musi zatwierdzić teraz Komisja Kultury. Nowy dyrektor ma objąć stanowisko 1 listopada.

  – Kiedy dostałem tę propozycję najpierw była panika i obawa, a chwilę potem refleksja, że może właśnie przyszedł czas na takie wyzwanie – mówi Maciej Wojtyszko. – Spotkałem się już z zespołem i liczę na ich przychylność.

  Nowy dyrektor ma przede wszystkim przygotować repertuar Teatru Nowego uświetniający przyszłoroczne obchody jubileuszu 70-lecia powstania placówki nawiązujących do realizacji Kazimierza Dejmka.

  Kim jest Maciej Wojtyszko?

  Reżyser, dramatopisarz, autor scenariuszy oraz utworów dla dzieci.
  Absolwent Liceum Technik Teatralnych w Warszawie (1965). Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako prozaik debiutował w roku 1966. Autor kilku książek dla dzieci i młodzieży (m.in. "Bromba i inni", "Antycyponek", "Trzynaste pióro Eufemii", "Tajemnica szyfru Marabuta", "Synteza"). Niektóre z nich stały się pierwowzorami dla animowanych seriali telewizyjnych. Wykładowca w warszawskiej PWST, w latach 1990-93 i 1999-2002 dziekan Wydziału Reżyserii na tej uczelni. Dziekan Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich.

  Reżyser ponad stu widowisk teatralnych realizowanych w najznamienitszych zespołach w całej Polsce. Laureat wielu nagród, reżyser „nieśmiertelnych hitów”, takich jak „Shirley Valentine”, eksperymentów teatralnych – „Tamara” , a także spektakli dla dzieci. Ma na koncie liczne, nagradzane realizacje telewizyjne, filmowe i radiowe.

  Jest autorem książek dla dzieci i młodzieży (Antycyponek (1975), Synteza (1978; nakręcił na początku lat 80. film na jej podstawie), Bromba i inni, Tajemnica szyfru Marabuta, Bambuko czyli skandal w Krainie Gier, Saga rodu Klaptunów (1981), Bromba i filozofia), komiksów Szczyty wtajemniczenia, czyli sabaty i posiedzenia oraz Trzynaste piórko Eufemii (1977).

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wmurowanie kamienia węgielnego w MONOPOLIS [VIDEO]

  Wmurowanie kamienia węgielnego w MONOPOLIS [VIDEO]