Nowy dyrektor artystyczny Teatru Nowego. Kto poprowadzi...

  Nowy dyrektor artystyczny Teatru Nowego. Kto poprowadzi scenę łódzkiej placówki?

  (JED)

  Express Ilustrowany

  Express Ilustrowany

  Maciej Wojtyszko
  1/2
  przejdź do galerii

  Maciej Wojtyszko ©Grzegorz Gałasiński

  Pisarz (autor słynnych opowiadań dla dzieci „Bromba i inni”), ale przede wszystkim reżyser teatralny Maciej Wojtyszko został poproszony o prowadzenie sceny Teatru Nowego jako jej dyrektor artystyczny.
  Jego kandydaturę zgłoszona przez Krzysztofa Dudka, dyrektora placówki, musi zatwierdzić teraz Komisja Kultury. Nowy dyrektor ma objąć stanowisko 1 listopada.

  – Kiedy dostałem tę propozycję najpierw była panika i obawa, a chwilę potem refleksja, że może właśnie przyszedł czas na takie wyzwanie – mówi Maciej Wojtyszko. – Spotkałem się już z zespołem i liczę na ich przychylność.

  Nowy dyrektor ma przede wszystkim przygotować repertuar Teatru Nowego uświetniający przyszłoroczne obchody jubileuszu 70-lecia powstania placówki nawiązujących do realizacji Kazimierza Dejmka.

  Kim jest Maciej Wojtyszko?

  Reżyser, dramatopisarz, autor scenariuszy oraz utworów dla dzieci.
  Absolwent Liceum Technik Teatralnych w Warszawie (1965). Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako prozaik debiutował w roku 1966. Autor kilku książek dla dzieci i młodzieży (m.in. "Bromba i inni", "Antycyponek", "Trzynaste pióro Eufemii", "Tajemnica szyfru Marabuta", "Synteza"). Niektóre z nich stały się pierwowzorami dla animowanych seriali telewizyjnych. Wykładowca w warszawskiej PWST, w latach 1990-93 i 1999-2002 dziekan Wydziału Reżyserii na tej uczelni. Dziekan Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich.

  Reżyser ponad stu widowisk teatralnych realizowanych w najznamienitszych zespołach w całej Polsce. Laureat wielu nagród, reżyser „nieśmiertelnych hitów”, takich jak „Shirley Valentine”, eksperymentów teatralnych – „Tamara” , a także spektakli dla dzieci. Ma na koncie liczne, nagradzane realizacje telewizyjne, filmowe i radiowe.

  Jest autorem książek dla dzieci i młodzieży (Antycyponek (1975), Synteza (1978; nakręcił na początku lat 80. film na jej podstawie), Bromba i inni, Tajemnica szyfru Marabuta, Bambuko czyli skandal w Krainie Gier, Saga rodu Klaptunów (1981), Bromba i filozofia), komiksów Szczyty wtajemniczenia, czyli sabaty i posiedzenia oraz Trzynaste piórko Eufemii (1977).

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

  13 grudnia zbiórka dla potrzebujących dzieci w akcji Dzieci Dzieciom w Galerii Łódzkiej

  13 grudnia zbiórka dla potrzebujących dzieci w akcji Dzieci Dzieciom w Galerii Łódzkiej

  Wmurowanie kamienia węgielnego w MONOPOLIS [VIDEO]

  Wmurowanie kamienia węgielnego w MONOPOLIS [VIDEO]