Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe życie Wi-My za 300 mln zł. Szukają bogatego inwestora

(izj)
Tak nowe centrum biurowo-handlowo-usługowe ma prezentować się od strony głównego wejścia przy al. Piłsudskiego.
Tak nowe centrum biurowo-handlowo-usługowe ma prezentować się od strony głównego wejścia przy al. Piłsudskiego.
Prawie 50 tys. mkw. powierzchni biurowej, handlowej i usługowej ma być w nowym centrum, które powstanie w dawnych Widzewskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. 1 Maja przy al. Piłsudskiego 135 (niedawno przywrócono im przedwojenną nazwę Widzewska Manufaktura, w skrócie Wi-Ma).

Właściciele obiektu właśnie otrzymali decyzję o warunkach zabudowy.
– Żaden z obecnych budynków nie zostanie wyburzony – mówi Stanisław Zaręba, prezes Wi-My. – Wszystkie będą zrewitalizowane, m.in. zostanie usunięty tynk z elewacji, pod którym są czerwone cegły. W dawnej przędzalni będzie odtworzona charakterystyczna wieża, zdemontowana w latach 70. ub. wieku.

Część budynków zostanie rozbudowana, np. przędzalnia, która ma obecnie cztery kondygnacje, będzie wyższa o dwa piętra. W dwukondygnacyjnej przewijalni przybędą trzy piętra, tyle samo, co w trzykondygnacyjnej skręcalni.
W budynkach, poza biurami, mogą powstać sale konferencyjne, restauracje, kawiarnie, puby, kluby, siłownie, centrum spa, galerie oraz hotele. Na niezagospodarowanej części terenu zbudowany zostanie parking z dwiema kondygnacjami podziemnymi i pięcioma naziemnymi. Koszt rewitalizacji zabudowań jest szacowany na około
300 milionów złotych. – Nie dysponujemy takimi funduszami – mówi Stanisław Zaręba. – Dlatego poszukujemy inwestora. Rozpoczęliśmy już wysyłanie ofert do międzynarodowych firm i czekamy na odzew z ich strony.

W czasach świetności Wi-Ma zatrudniała około 8 tys. osób i produkowała 70 ton przędzy na dobę. Produkcji zaprzestano w marcu 2009 r., gdy rynki światowe zalała tańsza przędza z Azji. Maszyny sprzedano. Budynek przędzalni świeci pustkami, a w przewijalni i skręcalni uruchomiono na razie m.in. muzyczne studio nagrań oraz pracownie plastyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany