MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe statystyki na temat liczby dzieci w edukacji domowej w 2024 roku. Coraz więcej uczniów realizuje obowiązek szkolny poza szkołą

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Dane Fundacji Edukacji Domowej pokazują, że liczba dzieci realizujących obowiązek szkolny poza szkołą wynosi niespełna 54 tysiące.
Dane Fundacji Edukacji Domowej pokazują, że liczba dzieci realizujących obowiązek szkolny poza szkołą wynosi niespełna 54 tysiące. freepik/ peoplecreations
Edukacja domowa, czyli realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą, zyskuje coraz więcej zwolenników. Okazuje się, że znów przybyło uczniów, którzy decydują się na taką formę nauki. Zgodnie z najnowszym raportem Fundacji Edukacji Domowej dzieci i młodzieży kształcących się w ramach nauczania domowego jest już niespełna 54 tysiące. Przedstawiamy najnowsze dane na ten temat.

Spis treści

Liczba dzieci w edukacji domowej wciąż rośnie

Z roku na rok, a nawet z miesiąca na miesiąc obserwujemy zwiększone zainteresowanie edukacją domową. Przełom nastąpił w czasie pandemii i nauki zdalnej, kiedy to mogliśmy zauważyć duży wzrost uczniów realizujących obowiązek szkolny poza szkołą.

Resort edukacji na zlecenie Fundacji Edukacji Domowej przekazał najnowsze dane na temat liczby dzieci i młodzieży, uczących się w ramach edukacji domowej. Zgodnie z nimi w styczniu 2024 roku w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych z takiej formy nauki korzystało 53 968 uczniów, w tym:

  • 25 105 osób uczących się w szkołach podstawowych;
  • 28 863 osób uczących się w szkołach średnich.

Fundacja Edukacji Domowej przekazała także, że liczba szkół, w których uczniowie realizują obowiązek szkolny poza szkołą wynosi 1 344.

Edukacja domowa z podziałem na województwa

Zgodnie z przekazanymi danymi największa liczba uczniów w edukacji domowej występuje niezmiennie w województwach mazowieckim (w styczniu 2024 jest to 23 397 osób; we wrześniu 2023 było ich 18 372), wielkopolskim (obecnie 11 465, we wrześniu 2023 – 10 154) oraz śląskim (w styczniu 2024 jest ich 7 274, we wrześniu 2023 było ich 8 392).

Najmniejsze zainteresowanie taką formą edukacji – jak wynika z danych przekazanych przez FED – obserwujemy w woj. świętokrzyskim (obecnie 84 uczniowie, we wrześniu 2023 – 170).

Czym jest edukacja domowa?

Edukacja domowa jest darmową, alternatywną i w pełni legalną formą nauki, która została uregulowana w art. 37 Prawa oświatowego. Uczeń ma prawo realizować obowiązek szkolny poza szkołą, za jego edukację odpowiadają więc rodzice, a wiedza weryfikowana jest przez egzaminy klasyfikacyjne, w ramach których sprawdza się, czy dziecko przyswoiło niezbędną wiedzę z podstawy programowej.

Powstaje coraz więcej miejsc, szkół i platform, które wspierają edukację domową. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Centrum Nauczania Domowego, rodzice jako największe zalety takiej formy nauczania wskazują m.in. większy komfort psychiczny dziecka, możliwość nauki w dowolnym miejscu i czasie, dostosowywanie nauki do indywidualnych potrzeb dziecka, a także więcej czasu spędzanego z rodziną.

W rozmowie ze Strefą Edukacji rodzice zwracali uwagę z kolei na większą swobodę, która pozwala na realizowanie podróży po Polsce, Europie i świecie, osobowość niektórych dzieci, która współgra z taką formą nauczania, naukę odpowiedzialności i samodzielności. Mówili też jednak o wyzwaniach, a więc m.in. przestawieniu się na zupełnie inny tryb nauki, wypracowanie właściwego systemu i dopasowanie go do życia danej rodziny.

od 12 lat
Wideo

76. rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego. Uroczystość w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe statystyki na temat liczby dzieci w edukacji domowej w 2024 roku. Coraz więcej uczniów realizuje obowiązek szkolny poza szkołą - Strefa Edukacji

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany