Rewitalizacja centrum Sulejowa szczególnie wpisuje się w jego historię i pokazuje drogę, jaką miasto przeszło od tragicznego zniszczenia podczas bombardowania w trakcie II wojny światowej. 83. rocznicę tego wydarzenia będziemy upamiętniać już 4 września podczas uroczystych obchodów.
Nowoczesne zmiany z Funduszami Europejskimi
Rewitalizacja przestrzeni miejskiej w Sulejowie miała na celu dostosowanie już istniejących obiektów do pełnienia aktywnych funkcji społecznych, kulturalnych, rekreacyjnych, edukacyjnych, oraz ekonomicznych. W ramach unijnego projektu rewitalizacji miasta, przebudowie uległ m.in. Plac Straży, który teraz wspaniale prezentuje się z nową nawierzchnią, oświetleniem, drewnianymi ławkami, a także nasadzeniami zieleni. Ulice Krakowska i Górna również zyskały nowy wygląd w ramach projektu, a przy przebudowanej ulicy Rynek powstała nowoczesna multimedialna aula, która stała się siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie.
Zaadaptowanie terenu przy ulicy Szkolnej na cele turystyczne i rekreacyjne najpełniej pokazuje skalę zmian przeprowadzonych w Sulejowie. Na tym dawniej niezagospodarowanym terenie znajdziemy teraz nowoczesny plac rekreacyjny z wieloma atrakcjami nie tylko dla najmłodszych. Mieszkańcy Sulejowa mogą tam korzystać m.in. z siłowni zewnętrznej, stołów do tenisa stołowego, tyrolki, nowej altany, nowoczesnego placu zabaw, boiska do koszykówki i piłki nożnej, a także placu do gier zespołowych. Na placu rekreacyjnym znajdziemy również kiosk multimedialny, toalety, oraz elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze na śmieci.
Cała inwestycja kosztowała prawie 15 milionów złotych, z czego ponad 10 milionów złotych to dofinansowanie z Funduszy Europejskich.
Pilica łączy zresztą więcej zrewitalizowanych obszarów, ponieważ nieco dalej, nad jej brzegiem możemy podziwiać jeden z najcenniejszych zabytków na mapie województwa łódzkiego, XII-wieczny zespół opactwa Cystersów, który jest jednym z czterech Pomników Historii Prezydenta RP na terenie naszego województwa. Na terenie zespołu funkcjonuje hotel, w którym dzięki środkom unijnym powstała nowoczesna strefa odnowy biologicznej.
Wszystkie wymienione obiekty znajdują się pobliżu takich atrakcji jak: Sulejowski Park Krajobrazowy, urokliwe rzeki, z których chętnie korzystają kajakarze z całej Polski – wspomniana Pilica i Luciąża, czy Zalew Sulejowski, dlatego chętnie wypoczywają tutaj także wędkarze i miłośnicy sportów wodnych: kajakarstwa, żeglarstwa, windsurfingu, można tam również pływać skuterami wodnymi oraz motorówkami.
Gdzie historia łączy się z teraźniejszością
4 września będziemy obchodzić 83. rocznicę bombardowania Sulejowa, do którego doszło na początku II wojny światowej. Mieszkańcy i samorządowcy co roku oddają hołd ofiarom, ponieważ chcemy przypomnieć i uświadomić mieszkańcom naszego kraju, że Sulejów wraz z kilkunastoma innymi miastami - m.in. Frampolem, Wieluniem oraz Zambrowem - był jednym z tych ośrodków, które najbardziej ucierpiały w wyniku niemieckiej agresji. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 15.00. Honorowymi patronami tego wydarzenia będą Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi Oddział w Łodzi. Partnerami wydarzenia są:
- Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego,
- IPN Oddział w Łodzi,
- 25. Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim,
- 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej,
- Miejski Ośrodek Kultury w Sulejowie,
- Miejska Biblioteka Publiczna w Sulejowie,
- Stowarzyszenie „Sulejów dla Pokoleń”,
- Stowarzyszenie „Razem możemy więcej”,
- Stowarzyszenie „Sulejów turystyczny”,
- Stowarzyszenie HDK „Krwinka”,
- OSP Sulejów,
- OSP Barkowice.
Najpierw, na Cmentarzu Parafialnym uczestnicy oddadzą hołd ofiarom II wojny światowej. Następnie o odbędzie się przemarsz, w którym wezmą udział mieszkańcy, parlamentarzyści, samorządowcy oraz zaproszeni goście. Z nowo wyremontowanego Placu Straży wszyscy udadzą się do kościoła pw. św. Floriana. Tam odbędzie się msza w intencji ofiar bombardowania Sulejowa.
Po mszy na Placu Straży zabrzmi syrena alarmowa, odśpiewamy hymn państwowy, a żołnierze przeczytają apel poległych i oddadzą salwę honorową.
Będzie można również obejrzeć rekonstrukcję zestrzelenia niemieckiego samolotu.
Później zapraszamy do nowej auli multimedialnej, w której odbędą się prelekcje, prezentacje multimedialne, występy muzyczne, spotkania i wspomnienia.
Na zakończenie w nowej sportowej hali pasywnej odbędzie się koncert pieśni historyczno-patriotycznych w wykonaniu Jana Pietrzaka. Organizatorzy zaplanowali również liczne wydarzenia towarzyszące, także dla najmłodszych.
Budowanie przyszłości z Funduszami Europejskimi
Przywrócenie funkcji społeczno‐gospodarczych na terenach zdegradowanych w Sulejowie przyczynia się do ożywienia życia publicznego na terenie miasta. Te pozytywne zmiany nie byłyby jednak możliwe bez wsparcia z dotacji unijnych. Dzięki unijnym projektom, które bezpośrednio poprawiają jakość życia mieszkańców regionu, Fundusze Europejskie pomagają budować lepszą przyszłość i tworzyć podstawy solidarności lokalnej. Jest ona wzmacniana również przez świętowanie i upamiętnianie ważnych dla regionu wydarzeń historycznych i kulturalnych. Zbudowane w ten sposób poczucie wspólnotowości staje się nośnikiem trwałych przemian widocznych w województwie łódzkim.

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?