Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe jezdnie i chodniki budują się w gminie Rzgów

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Włodzimierz Kupisz
Na gminnych drogach pracują ekipy drogowców. Powstają nowe jezdnie, chodniki, system odwodnienia.

Jedna z takich inwestycji jest realizowana na ul. Tunelowej w Starowej Górze. Do przebudowy wyznaczono odcinek o długości prawie 600 metrów. Zostanie tu zastosowany drenaż francuski - stara, ale nie za często stosowana metoda odprowadzania deszczówki z utwardzonej jezdni. Na poboczu zostanie wykopane koryto o głębokości 70 centymetrów i wysypane żółtym piaskiem, by odbierać wodę opadową. Na tej warstwie zostanie rozłożona geowłóknina, oddzielająca piasek od żwiru wierzchniej warstwy w. Na koniec koryto przykryją ażurowe płyty betonowe. Wzdłuż tak umocnionego pobocza zostanie jeszcze wykonany rów o głębokości nieprzekraczającej 15 centymetrów, który również ma zbierać deszczówkę. Jak zwraca uwagę Bogdan Błaziński, inspektor nadzoru w Referacie Inwestycji w Rzgowie skorzystanie z francuskiego sposobu na suchą nawierzchnię jest tańsze niż budowa kanalizacji deszczowej. A ze względów technicznych nie było możliwe zastosowanie klasycznego rowu odpływowego.

Wjazdy do posesji zostaną wybrukowane kostką. Trwają jeszcze prace przygotowawcze - rozbiórki ogrodzenia posesji, demontowanie furtek i bram. Przy jezdni zostanie urządzona zieleń. Koszt inwestycji to 850 tys. zł. Przebudowa fragmentu ul. Tunelowej ma być sfinalizowana do końca pierwszego półrocza tego roku.

Robotnicy i maszyny pracują na ul. Zielonej w Rzgowie. Remont rozpoczął się od frezowanie zdegradowanej nawierzchni od ul. Grodziska do rzeki Ner, drugi odcinek będzie remontowany od rzeki do ul. Nadrzecznej. Łączna wartość inwestycji to 478 tys. zł. Za te pieniądze do końca czerwca powstaną: nowa nawierzchnia asfaltowa na łącznym odcinku 391 m, zjazdy do posesji, chodniki i odwodnienie pasa drogowego, zostaną wzmocnione pobocza.

Kończy się układanie chodnika z kostki brukowej na ul. Głównej w Czyżeminku. Do zbudowania pozostał ostatni, około 15-metrowy odcinek trotuaru przy zakręcie. Chodnik będzie miał 1,5 metra szerokości i 647,5 metra długości. Zjazdy z indywidualnych posesji już wybudowano. Wykonawca ma skończyć roboty do końca maja. Inwestycja kosztuje 236 tys. zł.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany