Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe domy gotowe, w budowie biurowce i rynek. Inwestycja budowlana w Łodzi dobiegła końca

Piotr Jach
Piotr Jach
Pierwsze dwa nowe domy kompleksu Fuzja są już gotowe do oddania ich do użytku.
Pierwsze dwa nowe domy kompleksu Fuzja są już gotowe do oddania ich do użytku. Piotr Jach
Dobiegła końca pierwsza z wielu inwestycji budowlanych w kompleksie Fuzja, na terenie dawnej fabryki Scheiblerów między ul. Milionową a ul. Tymienieckiego – ukończono tam już budowę dwóch pierwszych domów wielorodzinnych (łącznie 270 mieszkań), które stanęły od strony ul. Milionowej.

Pierwsi lokatorzy już w grudniu

Już grudniu będą się do nich wprowadzać nowi lokatorzy. W listopadzie rozpoczęły się prace przy trzecim budynku, który zaoferuje 237 komfortowych lokali. Z kolei we wrześniu wystartowała budowa dwóch pierwszych biurowców, które staną na terenie Fuzji w sąsiedztwie nowych domów – będą to dwa połączone łącznikiem budynki o łącznej powierzchni blisko 20 tys. mkw. Ich zakończenie jest planowane na pierwszą połowę 2022 roku. W elewację jednego z nich zostanie wkomponowana zachowana ściana dawnego bielnika fabryki Scheiblera - tylko ją udało się uratować przed rozbiórką całego budynku, którego dalsze istnienie przekreślił fatalny stan techniczny.

To jednak dopiero początek metamorfozy, którą przejdzie stara fabryka za sprawą firmy deweloperskiej Echo Investment. Na terenie niemal 8 hektarów inwestor planuje generalny remont 14 zabytkowych budynków pofabrycznych i wzniesienie 6 całkiem nowych (wliczając w to już stojące domu i powstający biurowiec). Już w połowie 2021 roku łodzianie będą mogli korzystać z nowego placu miejskiego na terenie Fuzji – przed zabytkową elektrownią z 1910 r., wizytówką dawnego imperium Scheiblerów. Fasada budynku jest obecnie poddawana renowacji. Dawny wygląd odzyskał już komin elektrowni, który góruje nad kompleksem na wysokość 80 metrów. Konserwację przeszły także witraże zdobiące budynek. Efekt wszystkich tych prac będzie można podziwiać już na początku przyszłego roku. Poprzemysłowy charakter placu zostanie upamiętniony poprzez wkomponowanie w jego posadzki żeliwnych płyt, odzyskanych na terenie inwestycji podczas prac remontowych.

Zieleń ma stanowić 35% powierzchni

Sam plac o powierzchni blisko 3,6 tys. mkw. stanowić będzie jedną z wielu wspólnych otwartych przestrzeni zaplanowanych na terenie Fuzji. Będzie pełnił rolę miejskiego dziedzińca, zapraszającego do spędzania czasu w wyjątkowym otoczeniu historii i zieleni. Koncepcja zakłada stworzenie przed elektrownią przyjaznej przestrzeni, która sprzyjać będzie rozmaitym aktywnościom sportowym i zabawom, a jednocześnie pozwoli na relaks i odpoczynek. Plac będzie częściowo zadrzewiony, oferując strefę cienia z miejscami do siedzenia, otoczony będzie trawnikami. Znajdzie się tam miejsce na plac zabaw dla najmłodszych.

Zieleń ma być zresztą w całej Fuzji rzucająca się w oczy. Ma stanowić 35% powierzchni terenów wspólnych kompleksu. Zachowanych zostanie 15 istniejących drzew, a inwestor dokona nasadzenia kolejnych 92. Będą to m. in. brzozy, klony oraz jarzębiny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany