Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba drogówki już od poniedziałku! Po 115 latach! [zdjęcia]

Krzysztof Zając
Nowy budynek WRD ma podjazd dla niepełnosprawnych i windę. Wnętrza są wreszcie nowoczesne i schludne.
Nowy budynek WRD ma podjazd dla niepełnosprawnych i windę. Wnętrza są wreszcie nowoczesne i schludne. Maciej Stanik
Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji wyprowadza się z zabytkowej kamienicy przy ul. Żeromskiego 88 po stupiętnastoletnim użytkowaniu tego budynku przez służby mundurowe kolejnych ustrojów. W piątek, 16 stycznia, ostatni dzień urzędowali w starej siedzibie, a już od poniedziałku kierowcy będą jeździć na ul. Stokowską 21/25, na dalekich Bałutach, gdzie do tej pory był tylko Wydział Transportu KWP w Łodzi.


Cygan na powitanie

W poniedziałek, na ul. Stokowskiej, drogę interesantom zagrodzi szlaban i 11-letni pies Cygan, który pilnuje wejścia na teren. Pracownicy ochrony nie wpuszczą żadnego cywila, który nie pokaże tzw. blachy. Dlatego najpierw skontaktują się z funkcjonariuszami drogówki, którzy muszą przejść około 100 metrów z nowoczesnego, wyremontowanego budynku do szlabanu, odebrać, a później odprowadzić interesanta. Można wejść na siłę, ale w szybie ochrony odstrasza tabliczka: Jak pies cię nie zagryzie, ja cię odstrzelę.

Rzecz jasna Cygan już nikogo nie zagryzie, bo faktycznie powinien być na policyjnej emeryturze, ale samowolnego wejścia lepiej nie ryzykować.

– To pewna niedogodność nie tylko dla interesantów, ale także dla policjantów, bo normalnie pracujemy, więc na początku nie wszystko jest do końca dograne – tłumaczy Marzanna Boratyńska, rzecznik wydziału ruchu drogowego.
Niedogodnością będzie także bardzo utrudniony dojazd komunikacją miejską, bo dojeżdżają tam tylko dwa autobusy i to rzadko kursujące, oraz... brak miejsc parkingowych na okolicznych ulicach. Wprawdzie plac przed nową siedzibą drogówki jest ogromny, ale jak na razie dostępny tylko dla funkcjonariuszy, bo trudno sobie wyobrazić, by przypadkowe osoby swobodnie przemieszczały się po ogromnym terenie.

Policjantom tynk mógł spaść na głowę
Wyprowadzka z budynku przy ul. Żeromskiego spowodowana została zagrożeniem bezpieczeństwa funkcjonariuszy.
– Przeciekały dach i ściany, instalacje były w fatalnym stanie, a remont wymagałby ogromnych nakładów, na co policji nie stać – tłumaczy Marzanna Boratyńska.

Stąd decyzja o wyremontowaniu i wyposażeniu budynku przy ul. Stokowskiej, który kosztował około 7 milionów złotych. Policjanci dostali czyste i wyposażone w nowe meble pomieszczenia. Ale także interesanci nie będą ze strachem siadali na starych, pamiętających PRL krzesłach i nikt już nie będzie obsługiwał w obskurnych pomieszczeniach.


Koniec tradycji

Komenda Ruchu Drogowego na ul. Żeromskiego istniała od 1987 roku. Wcześniej znajdowała się na Bałutach, przy ul. Włady Bytomskiej – dziś Organizacji WiN. Przeprowadzono ją, gdy komendy zaczęły się rozrastać, do budynku zabytkowego.
Kamienica powstała w 1900 roku i była na początku siedzibą carskiej policji konnej. Potem przejmowały ją kolejne służby policyjne. Przed II wojną światową policja państwowa, konna... a po wojnie milicja, a także ZOMO.
Z dawnych, historycznych czasów zostały tu jeszcze kamienne żłoby i uchwyty na murze dla koni – to pamiątka po dawnych stajniach. Policjanci odkryli je dopiero teraz, w czasie przeprowadzki, gdy rozebrano wiaty dla radiowozów.
Teraz jednak budynek zmieni przeznaczenie, bo policja odda go prawdopodobnie Skarbowi Państwa, który zadecyduje o jego dalszych losach.

Na Stokowskiej

Na Stokowskiej, gdzie przeniesie się łódzka drogówka, jak na razie zamieszanie jest ogromne. Pomieszczenia są dopiero wyposażane.

fot. maciej stanik
teczka nowy komisariat drogowki stanik/foto ekskluzywne
IMG_6657-2
Na drodze do nowego budynku policji drogowej stoi szlaban. Dalej wstęp tylko gdy wyjdzie po nas policjant.
IMG_6648-2
Nowy budynek WRD ma podjazd dla niepełnosprawnych i windę. Wnętrza są wreszcie nowoczesne i schludne.
IMG_6612-2
Tą windą interesant będzie mógł wjechać na II piętro WRD.
IMG_6607-2
Sala konferencyjna, gdzie wreszcie będzie można przeprowadzić odprawy na nowoczesnym sprzęcie.
IMG_6565-2
Nowe centrum dowodzenia WRD.
IMG_6559-2
A tak wygląda nowa sala obsługi interesantów, czyli poczekalnia.
IMG_6543-2
W sobotę i niedzielę cała komenda przeniesie się ze starego budynku przy ul. Żeromskiego.
IMG_6522-4
Tak w obecnie wygląda sala obsługi. Stare, zniszczone sprzęty, meble sprzed półwiecza.
IMG_6506-4
Centrum dowodzenia, czyli serce WRD jeszcze na ul. Żeromskiego.
IMG_6499-4
Przeprowadzka trwa na raty, w trakcie pracy komendy.
IMG_6482-4 i IMG_6480-4
Po usunięciu wiat odkryto stare poidła dla koni jeszcze carskiej policji.
IMG_6402-5
Policjanci pakują się, by jak najszybciej przenieść się na nowe miejsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany