Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa próbna matura z Centralną Komisją Egzaminacyjną w poniedziałek 15 grudnia

Katarzyna Domagała-Szymonek
Ponad 200 maturzystów z katowickiego "Mickiewicza" w poniedziałek rozpocznie próbne matury
Ponad 200 maturzystów z katowickiego "Mickiewicza" w poniedziałek rozpocznie próbne matury Lucyna Nenow
W poniedziałek 15 grudnia rozpoczynają się próbne matury z Centralną Komisją Egzaminacyjną. Co ważne, egzamin odbędzie się w nowej formule. U nas znajdziecie ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

Centralna Komisja Egzaminacyjna nie musi się martwić. Choć w poniedziałek startuje próbna matura, to nic nie zapowiada, że w najbliższych dniach CKE będzie miała problemy z serwerami. Maturzyści nie planują ściągać przykładowych zestawów zadań czy arkuszy z lat ubiegłych. Za to chętnie dyskutują o tematach, jakie mogą pojawić się na egzaminie oraz o zmianach na maturze. To pierwszy rocznik, który egzamin napisze w nowej formie.

- Stawiam na genetykę - zapytana o swój typ mówi Weronika, maturzystka z I LO im. Stefana Żeromskiego w Zawier-ciu, która będzie zdawała matematykę i biologię. - Jest to modna dziedzina nauki. Do tego uczelnie wyższe oferują sporo kierunków, na których występuje genetyka.

- Genetyka? Może się pojawić, ja jednak szykuję się na pytania z botaniki - zdradza Adam Krawczyk z III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach, który zdaje chemię i biologię. - To najtrudniejszy dział biologii, z którego można spodziewać się zadań na doświadczenia, a takie mają pojawić się w nowej formule matury - wyjaśnia.

Jego typy na język polski, z którym maturzyści zmierzą się w poniedziałek, to: "Lalka" Bolesława Prusa, "Chłopi" Władysława Reymonta oraz wiersz Wisławy Szymborskiej.

- Wiem, że te utwory pojawiają się najczęściej, mam przeczucie, że tym razem też tak będzie - dodaje.

Innego zdania jest Michał Nicze, kolega Adama ze szkoły. On stawia na "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, wiersz z dwudziestolecia międzywojennego oraz elementy romantyczne, czyli III część "Dziadów" Adama Mickiewicza.

- Wiem, że podczas ostatniej matury były pytania dotyczące "Przedwiośnia", mimo to uważam, że pojawi się i teraz - opowiada Michał.

Próbna matura to nie tylko sprawdzian dla uczniów. Także szkoły mogą sprawdzić, jakie efekty przyniosły trzy lata pracy na lekcjach oraz jak wyjdzie im zorganizowanie matury od strony technicznej.

- W tym roku jest to szczególnie ważne, bo mamy nową odsłonę matury - podkreśla Ewa Chorąży, dyrektor III LO w Katowicach. - Do tej pory maturzyści nie widzieli całego arkusza w nowej formie, tylko zadania, jakie mogą się na nim pojawić - dodaje.

W maju 2015 zaczną obowiązywać nowe zasady na maturze. Zmierzą się z nimi wyłącznie tegoroczni licealiści. W technikach obowiązywać będzie "stara matura". Na czym polega nowa matura? Uczniowie zdawać będą trzy obowiązkowe pisemne egzaminy: z języka polskiego, języka obcego oraz matematyki (czyli tak, jak po "staremu"). Do tej pory nie musieli zdawać przedmiotów na poziomie rozszerzonym, teraz będą musieli zdać co najmniej jeden dodatkowy egzamin pisemny z grupy tzw. przedmiotów do wyboru (będzie przeprowadzany tylko na jednym poziomie, odpowiadającym obecnemu rozszerzonemu).

Zmieni się też formuła egzaminu ustnego z języka polskiego. Zamiast przygotowywać wcześniej prezentacje, zdający będą losować pytania przygotowane przez CKE. Właśnie te zmiany, czyli m.in. brak informacji o konkretnym "wyglądzie" matury czy sposobach oceniania, stresują uczniów. - Od dawna rozwiązujemy arkusze egzaminacyjne z ubiegłych lat czy nowe zestawy zadań i dobrze nam to wychodzi - mówi Adam Krawczyk. - Ale stresuje mnie ta niepewność związana z wprowadzeniem nowej formuły.
Właściwą maturę zaplanowano między 4 a 29 maja. Egzamin dojrzałości w regionie planuje zdać ok. 20 tys. tegorocznych licealistów, ok. 13 tys. uczniów techników oraz aż 10 tys. osób, które do egzaminu podchodzą po raz drugi.

- Jedni nie zdali egzaminu w poprzednich latach, inni chcą poprawić swój wynik lub zdać dodatkowe przedmioty, aby uzyskać więcej punktów i dostać się na wymarzoną uczelnię lub kierunek - wyjaśnia Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, która w woj. śląskim dba o prawidłowy przebieg egzaminów szkolnych.

Jak zaznacza, z roku na rok przybywa osób, które z różnych przyczyn po raz drugi podchodzą do egzaminu.

Kalendarz egzaminów

Po próbnych egzaminach przyjdzie czas na te właściwe. W obecnym roku szkolnym CKE zaplanowała je w następujących terminach:

Sprawdzian szóstoklasisty
1 kwietnia 2015 r. (środa), część 1 - język polski i matematyka od godz. 9, część 2 - język obcy nowożytny od godz. 11.45. Dodatkowy termin sprawdzianu: 1 czerwca 2015 r. (poniedziałek), część 1 - język polski i matematyka od godz. 9, część 2 - język obcy nowożytny od godz. 11.45.

Egzamin gimnazjalny
Część humanistyczna - 21 kwietnia 2015 r. (wtorek), z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie od godz. 9, z zakresu języka polskiego od godz. 11, część matematyczno-przyrodnicza - 22 kwietnia 2015 r. (środa) z zakresu przedmiotów przyrodniczych od godz. 9, z zakresu matematyki od godz. 11, język obcy nowożytny - 23 kwietnia 2015 r. (czwartek), na poziomie podstawowym od godz. 9, na poziomie rozszerzonym od godz. 11.

Egzamin maturalny
Rozpocznie się 4 maja i potrwa do 29 maja. W części pisemnej egzaminy będą rozpoczynały się w dwóch godzinach: od 9 oraz od 14. Termin dodatkowy matury zaplanowano od 1 do 17 czerwca. Zaś część pisemna w egzaminie poprawkowym odbędzie się 25 sierpnia (wtorek), od godz. 9, część ustna potrwa od 24 do 28 sierpnia 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowa próbna matura z Centralną Komisją Egzaminacyjną w poniedziałek 15 grudnia - Dziennik Zachodni

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany