Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2021 - niestety, w znacznie skromniejszej niż tradycyjnie formie. Łodzianie na Nocy Muzeów 15 maja 2021 roku

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Noc Muzeów 2021 - niestety, w znacznie skromniejszej niż tradycyjnie formie. Łodzianie na Nocy Muzeów 15 maja 2021 roku
Noc Muzeów 2021 - niestety, w znacznie skromniejszej niż tradycyjnie formie. Łodzianie na Nocy Muzeów 15 maja 2021 roku Krzysztof Szymczak
Noc Muzeów 2021 ponownie odbyła się w cieniu pandemii koronawirusa, choć w czasie luzowanie obostrzeń. To oznaczało, że sobotnie wydarzenie zorganizowano w formule hybrydowej.

Noc Muzeów w 2021 roku ze względu na wciąż obowiązujące ograniczenia w dostępie do instytucji kultury była krótsza niż we wcześniejszych latach. Poszczególne muzea i galerie były dostępne głównie do wieczora i mogły przyjąć niewielką liczbę osób - jedną na 15 mkw., w reżimie sanitarnym.

Co można było zobaczyć? Muzeum Miasta Łodzi udostępniło wystawy „Historia rodziny Poznańskich” oraz „Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś”. Goście zostali zaproszeni także do zrewitalizowanego przypałacowego ogrodu. W Muzeum Sportu i Turystyki w Zatoce Sportu można zaś było zobaczyć ekspozycję „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej”, prezentującą dzieje łódzkiego sportu od wieku XIX po współczesność. Online można było zwiedzać popularną „Dętkę” oraz oglądać publikacje na profilu facebookowym Muzeum Miasta Łodzi.

Muzeum Kinematografii było otwarte do 18. Do odwiedzin zachęcało pierwszą częścią nowej wystawy stałej „Łódź Filmowa”. Na Facebooku został udostępniony film „Tajniki pracy w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi”.

W gmachu głównym Muzeum Sztuki trwają prace wystawowe, więc sale ekspozycyjne pozostają na razie zamknięte. Ale instytucja przygotowała jednak wyjątkową propozycję online: dyrektorki i dyrektorzy łódzkich instytucji kultury (Marzena Bomanowska, Aneta Dalbiak, Dominik Płaza, Joanna Podolska, Rafał Syska) podzielili się refleksjami na temat wybranych przez siebie obiektów z kolekcji Muzeum Sztuki.

Na zwiedzanie wystaw zapraszało Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne. Natomiast online instytucja przygotowała cykl filmów poświęconych tematyce lunarnej z zakresu archeologii, etnografii, teatru lalkowego oraz numizmatyki.

Centralne Muzeum Włókiennictwa do 18 udostępniało trzy wystawy czasowe: „Ziemia (P)oddana” - poruszającą temat ochrony naszej planety, której kuratorami są dzieci i młodzież; „Działy Otwarte / Działy Zamknięte” - przygotowana z okazji jubileuszu działalności muzeum; „Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL” - przygotowana przez Stowarzyszenie Topografie i Miastograf. Można było także zobaczyć wystawę stałą „Kotłownia - Muzeum interaktywne” i wystawę stałą w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”, która opowiada o dziejach przemysłowej Łodzi z XIX i XX wieku z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Po zamknięciu muzeum, na profilu facebookowym pokazane zostały trzy relacje wideo dotyczące poszczególnych wystaw, o których opowiadali Marcin Różyc, Małgorzata Marszałł i Andrzej Jankowski.

Siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych i jego oddziały były czynne do 23. Przy ul. Gdańskiej można zobaczyć wystawy: Więzienie przy ulicy Długiej (Gdańskiej) w Łodzi 1885-1953, Jaki znak twój Orzeł Biały, Jan Kowalewski 1920 r. Szyfry wojny; w Oddziale Stacja Radegast: Makieta Litzmannstadt Getto, Stacja Radegast - historia i pamięć; w Oddziale Martyrologii Radogoszcz: „Zabrał ich ogień…” - piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności Kraju Warty w okresie II wojny światowej, Łodzianie dla Niepodległej.

Miejska Galeria Sztuki zaś proponowała oglądanie wystaw w Ośrodku Propagandy Sztuki („Obrazy cyfrowe”) i Galerii Re:Medium („Słownik kultury łódz/ludz-kiej”).

Muzeum Fabryki przygotowało specjalne spacery „Legendy Manufaktury”. Natomiast do 1 w nocy czynne było Centrum Nauki i Techniki EC1 ze swoimi wystawami oraz ekspozycją Narodowego Centrum Kultury Filmowej NCKF Spot.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Noc Muzeów 2021 - niestety, w znacznie skromniejszej niż tradycyjnie formie. Łodzianie na Nocy Muzeów 15 maja 2021 roku - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany