NOC MUZEÓW 2017 ŁÓDŹ PROGRAM. NOC MUZEÓW 2017 PROGRAM. NOC MUZEÓW 2017 WARSZAWA

R.S.
NOC MUZEÓW 2017 ŁÓDŹ PROGRAM. Już w sobotę o godz. 18 zacznie się wielka wędrówka. Czekają nie tylko muzea, zapraszają też inne placówki kultury, a nawet sklepy, tak jak fotograficzny (ma zabytkowe aparaty) przy al. Kościuszki 41. NOC MUZEÓW 2017 ŁÓDŹ PROGRAM. Wszędzie wstęp jest bezpłatny. Dla gości przygotowano specjalne atrakcje. Wszystko to będzie się działo w ramach Nocy Muzeów, która w Łodzi organizowana jest po raz 14. (a zaczęło się w Berlinie w 1997 r.). NOC MUZEÓW 2017 ŁÓDŹ PROGRAM.

NOC MUZEÓW 2017 ŁÓDŹ PROGRAM

Warto wcześniej obmyślić trasę zwiedzania.

NOC MUZEÓW 2017 ŁÓDŹ PROGRAM

Miejscem wciąż dopiero poznawanym jest EC1. W planetarium odbędą się pokazy, do zwiedzania udostępniona zostanie ekspozycja Centrum Nauki i Techniki, w Hali Maszyn jest wystawa „Mechaniczne oko”, będą projekcje dokumentujące zmiany w technice filmowej.

W Muzeum Kinematografii, oprócz atrakcyjnych ekspozycji dla dorosłych i dzieci, specjalne miejsce zajmą wydarzenia związane z filmami Juliusza Machulskiego (będą projekcje, atrakcyjne rekwizyty).

NOC MUZEÓW 2017 ŁÓDŹ

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa do szczególnych wydarzeń zaliczyć trzeba prezentację „Czarnego Abakanu” (na zdjęciu powyżej), rzeźbiarskiego dzieła z 1972 r. autorstwa Magdaleny Abakanowicz. W skansenie przy Białej Fabryce otwarty zostanie warsztat hafciarski.

NOC MUZEÓW 2017 ŁÓDŹ PROGRAM

Zawsze oblegane Muzeum Miasta Łodzi to nie tylko zabytkowe wnętrza, gabinety wybitnych łodzian, stałe ekspozycje i ogród. Na Noc Muzeów przygotowana została wystawa awangardy łódzkiej „Podążając za Strzemińskim”. Warto też zajrzeć na wystawę porcelany. Dzieci mogą przynieść lub wykonać na miejscu rysunki pod hasłem „Moje wymarzone muzeum”. Wejście do Muzeum Miasta Łodzi - o pełnych godzinach (po 250 osób).

Kto w Roku Awangardy chce się przyjrzeć nowatorskim dokonaniom, powinien odwiedzić ms1 i ms 2.

Na gości będzie czekała także Akademia Sztuk Pięknych. Katedra Ubioru wystąpi z pokazem mody (godz. 22), będą targi sztuki studenckiej, projekcje filmów, wykłady, otwarte zostaną pracownie.

NOC MUZEÓW 2017 WARSZAWA

Podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić dwa piętra budynku zajmowane przez firmę Infosys Poland, w tym m.in. strefę relaksu. Przy ładnej pogodzie będzie można także obejrzeć panoramę Łodzi z dachu kompleksu. Zwiedzanie będzie odbywało się w godz. 18 - 22 (oprowadzanie co pół godziny).

PROGRAM NOCY MUZEÓW W ŁODZI, ATRAKCJE NOC MUZEÓW ŁÓDŹ 2017 I ADRESY MUZEÓW NA NASTĘPNEJ STRONIE

Centralne Muzeum Włókiennictwa i Skansen Dawnej Architektury Drewnianej, ul. Piotrkowska 282
Wernisaż wystawy „Rzemiosła dawnej Łodzi. Pracownia haftu maszynowego”, która przeniesie nas do warsztatu Państwa Potrzebowskich, zrekonstruowanego w domu nr 4 na terenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej. W warsztacie, działającym w latach 1960 – 1990, pracowały trzy pokolenia rodziny Potrzebowskich. Podczas uroczystego otwarcia ekspozycji zwiedzający będą mieli wyjątkową możliwość spotkania z najstarszą córką jego założycieli, która zaprezentuje sposób działania maszyn hafciarskich oraz opowie o realiach życia łódzkich rzemieślników w epoce PRL.

Dla miłośników wydawnictw o sztuce pracownicy muzealnej biblioteki przygotowali prezentację najciekawszych nabytków poświęconych zabytkowej tkaninie artystycznej oraz historii Łodzi, oraz unikatowego katalogu mody lat pięćdziesiątych, wydanego przez Twórczy Zespół Artystów Plastyków, wydanego w Warszawie w 1956 roku.

Aby uhonorować wybitną, niedawno zmarłą artystkę Magdalenę Abakanowicz, której prace znajdują się w zbiorach Muzeum, zaprezentowany zostanie słynny „Abakan trójczęściowy czarny” – dzieło, prezentowane podczas I Międzynarodowego Triennale Tkaniny w 1972 roku.
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Pl. Wolności 14Godz. 18-01:00
Galeria Jednego Zabytku – prezentacja zabytku z Działu Widowisk Lalkowych
Ośrodek Języka i Kultury Japonii w Łodzi im. Prof. Ryochu Umedy działający przy Muzeum przygotował: naukę kaligrafii, origami oraz malowanie tuszem imion w języku japońskim.
Muzeum Fabryki, ul. Drewnowska 58Godz. 18:00 - 01:00
Pokaz pracy oryginalnych XIX-wiecznych krosien przez przewodników przebranych za robotników fabrycznych oraz maraton filmowy w sali kinowej Muzeum.
Muzeum Farmacji, Pl. Wolności 7Godz. 18.00 - 01:00
Wszyscy zwiedzający będą mogli obejrzeć jak dawniej wytwarzało się pigułki i czopki z użyciem niezbędnych narzędzi, a także rozpoznać zapachy przypraw i ziół. Atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będzie wystawa fotograficzna dokumentująca historię Placu Wolności.

Za sprawą studentów farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zrzeszonych w sekcji „Młoda Farmacja”, widzowie obejrzą proces ręcznego wytwarzania maści, będą mogli rozpoznawać zapachy surowców ziołowych oraz uczestniczyć w wielu ciekawych doświadczeniach fizyko-chemicznych.
Muzeum Kinematografii, Pl. Zwycięstwa 1Godz. 18.00 – 01:00
Pokazy: „Kingsajz gra Vabank” czyli Juliusz Machulski w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

30. lat od wyprodukowania filmu „Kingsajz” i 35. lat od premiery „Vabanku” przypomniana zostanie jedna z najpopularniejszych polskich komedii, które zostały zrealizowane w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Zainscenizowana zostanie scenka z filmu „Vabank”. Zaprezentowane zostaną oryginalne elementy scenografii - pantofel, czajnik, telefon, talerz - i fragmenty filmu „Kingsajz”. Wyświetlone zostaną także etiudy Juliusza Machulskiego z czasów Szkoły Filmowej w Łodzi (m.in. „Wolna sobota”, „Gorączka mleka”).
Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź, ul. Wierzbowa 51
Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź to placówka założona w 2006 roku, gdzie poznać można niezwykle ciekawą historię komunikacji miejskiej w Łodzi i regionie. Wystawa stała prezentuje prawie 120 lat dziejów łódzkich tramwajów i ok. 70 lat autobusów miejskich. Dzięki wyeksponowanym zbiorom dowiedzieć się można, dokąd docierały tramwaje podmiejskie, na jakich ulicach w Łodzi niegdyś kursował tramwaj, jaką rolę odegrała trakcja parowa, który autobus był nazywany „bombowcem” i na czym polegały linie pośpieszne.

Chętni mogą skasować bilet w kilku kasownikach z różnych epok, spróbować swych sił w opuszczaniu pantografu, albo sprawdzić, czy nadawaliby się na kierowcę w latach 60. XX w. Warto zapoznać się również z czasową wystawą fotografii poświęconą historii wagonów 805N, prezentującą „ewolucję” tych wozów od pierwszych konstrukcji z 1977 roku do dzisiejszych 3-drzwiowych modernizacji.

UWAGA! Na ul. Wierzbowej 51 nie ma możliwości oglądania wozów historycznych – wszystkie będą zaprezentowane w Zajezdni Muzealnej Brus przy ul. Konstantynowskiej 115
Muzeum Książki Artystycznej, ul. Tymienieckiego 24
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15Godz. 18:00 - 01:00

Wejścia co godzinę o pełnych godzinach w grupach 250-osobowych (ostatnie wejście o godz. 0:00)

W Noc Muzeów można będzie obejrzeć wystawy stałe (zabytkowe wnętrza Pałacu Izraela Poznańskiego dające niepowtarzalną okazję, by poczuć atmosferę architektury rezydencjonalnej z przełomu XIX i XX wieku), Panteon Wielkich Łodzian (gabinety Juliana Tuwima, Władysława Reymonta, Aleksandra Tansmana, Artura Rubinsteina, Karla Dedeciusa oraz Gabinet Prof. Jana Karskiego), a także dwie wystawy czasowe:

- „Porcelanowy ogród. Flora w ceramice XVIII-XX w.” (wystawa prezentująca unikalne wyroby z ceramiki, fajansu i porcelany z malowniczymi dekoracjami kwiatowymi z okresu
od rokoka do art déco)
- „Podążając za Strzemińskim… Artyści awangardy łódzkiej ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi” (wystawa przygotowana specjalnie z okazji „Nocy Muzeów” i wpisująca się w Łódzkie Obchody Roku Awangardy „Łódź stolicą awangardy”. Wystawa ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi zaprezentuje dzieła Władysława Strzemińskiego oraz prace najbliższego kręgu jego uczniów, m.in. Leny Kowalewicz-Wegner, Stanisława Fijałkowskiego, Antoni Starczewskiego, Stefana Krygiera, Lecha Kunki oraz artystów, dla których kontakt ze Strzemińskim był kluczowy dla rozwoju ich osobowości twórczych).
Muzeum Kanału "DĘTKA", Pl. Wolności
Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)

Wejścia co 15 min w grupach 10-osobowych (ostatnie wejście o godz. 0:45)

„Dętka” to podziemny, owalny zbiornik na wodę, wybudowany w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji zaprojektowany został przez brytyjskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya. Nadzór nad całością prac budowlanych sprawował inżynier Stefan Skrzywan, budowniczy łódzkich wodociągów. Korytarzem „Dętki, wykonanym z czerwonej cegły można obejść plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na około półtora metra, co sprawia, że spokojnie można nim spacerować. Jest połączony zasuwami ze zbiegającymi się przy Placu Wolności kilkoma kanałami. W 2008 roku „Dętka” została udostępniona zwiedzającym, a jej wnętrze opatrzone archiwalnymi zdjęciami z czasów budowy kanalizacji w Łodzi oraz artystyczną instalacją przygotowaną przez Roberta Kuśmirowskiego - twórcę pochodzącego z naszego miasta.

Kolejne muzea na następnej stronie

Muzeum Historii Medycyny UM w Łodzi, ul. Żeligowskiego 7/9**Muzeum Morskie, ul. Podmiejska 2, VI LO im. J. LelewelaGodz. 18:00 - 24:00
Wykłady i prezentacje:
"Generał Zaruski - Życie zatoczyło krąg" -mgr inż. S. Wasiljew
"Wokół litewskiego morza" - mgr J. Szałowski;( 18.30)
" Wpływ łódzkiej oczyszczalni ścieków na ekologię Bałtyku"- mgr A. Wojnarowski
Warsztaty z wiązania węzłów.
Występy szkolnego zespołu szantowego Piranie; nauka szant i wspólne śpiewanie.
Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej, ul. Wólczańska 202**Program

18:00-22:00 - makijaż oraz porady kosmetyczne w wykonaniu zdolnych i kreatywnych studentów Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu „Medyk”
18:30-19:00 - wyniki konkursu plastycznego „Książka, plastyka i moda" zorganizowanego we współpracy z SP 46, SP 23, SP 14 w Łodzi
19:00-19:30 - pokaz współczesnej mody szkolnej w wykonaniu uczniów SP nr 46 w Łodzi
18:00-19:30 - Stylowe kartki na każdą okazję – warsztaty plastyczne zorganizowane przez SP nr 46 w Łodzi
19:30 - 21:30 - Gliniany design - warsztaty z modelowania przygotowane przez Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Łodzi
18:00 - 1:00 - warsztaty plastyczne „Moda dla każdego” - projektowanie ubrań z wykorzystaniem piór gęsich i ze stalówką
W programie także:

- szafing – wymiana ubrań
- grywalizacja – realizuj zadania, zbieraj punkty i wygrywaj nagrody!
- fotościanka – zdjęcia w szkolnych fartuszkach i dziecięcych strojach karnawałowych
- wystawa biżuterii artystycznej z papieru „Nie tylko książki…” – autorstwa Katedry Biżuterii ASP w Łodzi
- ekspozycje "Moda szkolna dawniej i dziś" oraz "Biblioteka oczywiście modna"

Muzeum Przyrodnicze UŁ, ul. Kilińskiego 101**Muzeum Sztuki MS1, ul. Więckowskiego 36**Zwiedzanie trwa od godz. 18.00 do godz. 1.00.

Możliwość zwiedzania Sali Neoplastycznej w rzeczywistości wirtualnej, oprócz tego zwiedzanie wystawy „Stephen Kaltenbach. Indeks możliwości” oraz działanie artystyczne Cezarego Bodzianowskiego.
Muzeum Sztuki MS2, ul. Ogrodowa 19Zwiedzanie trwa od godz. 18.00 do godz. 1.00.

O godz. 24:00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”; odwiedzający będą mogli też obejrzeć wystawę „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku”; akcja Realne / wirtualne: Choć oryginały arcydzieł Władysława Strzemińskiego czy Katarzyny Kobro z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi ogląda teraz publiczność Muzeum Sztuki Nowoczesnej Reina Sofia w Madrycie, tylko na czas Nocy Muzeów powrócą one do Łodzi. W wirtualnej postaci.

Na trzynastu wyspach archipelagu wystawy „Atlas Nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku” pojawi się trzynaście stanowisk do wirtualnego kontaktu ze sztuką. Każdorazowo – poprzez inny wehikuł, odwołujący się do innych zmysłów, innej wiedzy, innych umiejętności. Bo dzieła poznajemy przez kopie, przez fałszerstwa, przez reprodukcje – ale także przez gadżety, audioprzewodniki czy druk wypukły. Znajdą się one w galerii, by każdy mógł przywołać stojące za nimi dzieła. W wyobraźni.

Szlakiem Realne / wirtualne prowadzić będzie specjalna ulotka, która pomoże w łatwym znalezieniu wszystkich trzynastu „realno-wirtualnych” prac.
Pałac Herbsta – Oddział Muzeum Sztuki, ul. Przędzalniana 72
Muzeum Tradycji Niepodległościowych, ul. Gdańska 13SIEDZIBA GŁÓWNA MUZEUM, ul. Gdańska 13

1 batalion kawalerii powietrznej (25. BKPow.) z Leźnicy Wielkiej (dziedziniec zewnętrzny, godz. 18:00-23:00, powtarzane w pętli) - pokaz współczesnego uzbrojenia i umundurowania
grupa rekonstrukcyjna Antoniego Olbrychskiego (sala 39, godz. 18:00 - 01:00) - pokaz sztuki fechtunku - rekonstrukcja pojedynku Wołodyjowskiego z Kmicicem
gra historyczna – pokój zagadek (escape room) (sala 38, godz. 18:00-01:00, powtarzane w pętli)
projekcja filmów wspomnieniowych dot. więzienia przy Gdańskiej (hol, godz. 18:00-01:00, powtarzane w pętli)
Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii (sala 39, godz. 18:00-23:30, powtarzane w pętli)
MTN-Stacja Radegast, Al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Ghetto 12makieta getta łódzkiego (budynek stacyjny, godz. 18:00-01:00)
koncert zespołu Accorinet Klezmer Band (tunel deportowanych, godz. 22:00)
pokaz filmu dot. projektu makiety (budynek stacyjny, powtarzane w pętli)
prelekcja Tomasza Roszaka dot. parowozu Ty2-702 (rampa, godz. 18:00-23:30, powtarzane w pętli)
koncert Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi (tunel deportowanych, godz. 19:00-20:00)
MTN – Oddział Martyrologii Radogoszcz, ul. Zgierska 177
Se-Ma-For Muzeum Animacji, ul. Piłsudskiego 135
Zajezdnia Muzealna Brus, ul. Konstantynowska 115
Miejska Galeria Sztuki, Ośrodek Propagandy Sztuki, Park im. H. Sienkiewicza

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Tu to jest lajcik

G
Gość

Tylko można się było wyebac na tych przezroczystych schodach i mieć lek wysokości ..tylko dla orłów ale wystawy ciekawe inspirujomce..nie było tłoku .i można se byli pojeździć starymi busami wcale nie bylo źle tilko do Izraela warszawskiego były tłumy ehhh te pieniondze.piniondze

G
Gość

:)

G
Gość

Bilety zarezerwowane parę dni na przód. Zastanawiam kogo kolesie skorzystali.

G
Gość

ja tam chodzę jest fajnie!!!!!!!!!!!!

G
Gość

Włącz sobie taniec z gwiazdami i ciesz się do woli.

G
Gość

A następnym razem jak będziesz miał ochotę pozwiedzać to wybierz inny termin zapłać za bilet i korzystaj do woli w ciszy i spokoju. Od siebie dodam że nie wszystkie muzea są płatne i brak pieniędzy nie stanowi problemu. Pozdrawiam i zachęcam do zwiedzania w dogodnym terminie.

K
Koszmar

To jest koszmar.Stado ludzi,hałas,nic się nie da obejrzeć

A
Anonim

No to nie, i po co o tym piszesz kobieto śmieszna jesteś....

P
Piotr!

Jednoaktowy spektakl teatralny + blok konkursów i zabaw dla dzieci. Czas trwania: ok. 70 min. "Urodziny Baby Jagi" to wesoły spektakl, przedstawiony w planie żywym z wykorzystaniem...
21.05- Niedziela 12:30
REZERWACJA BILETÓW

N
Nwm

Nigdy nie byłam i nie zamierzam!

Dodaj ogłoszenie