Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Takie są zasady nowego Dodatku Elektrycznego 2022

S, M
Zwykła polska rodzina nie zapłaci wyższego rachunku za prąd, jeśli zużyje go nie więcej niż 2 tys. kilowatogodzin. Tak wynika z przyjętego właśnie przez Radę Ministrów projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Szczegóły dotyczące tego programu prezentujemy w dalszej części galerii.
Zwykła polska rodzina nie zapłaci wyższego rachunku za prąd, jeśli zużyje go nie więcej niż 2 tys. kilowatogodzin. Tak wynika z przyjętego właśnie przez Radę Ministrów projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Szczegóły dotyczące tego programu prezentujemy w dalszej części galerii. archiwum Polska Press/Pexels
Rząd zdecydował się zamrozić ceny prądu w 2023 roku dla gospodarstw domowych. W celu korzystania z cen z 2022 roku będzie należało spełnić szereg warunków, w tym złożyć spółce energetycznej odpowiedni dokument, który da nam uprawnienia do zwiększenia limitu.

Zamrożenie cen prądu będzie dotyczyło gospodarstw, które nie zużyją więcej niż 2000 kWh energii rocznie. W przypadku gospodarstw, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnościami, będzie to 2600 kWh. Posiadacze Karty Dużej Rodziny będą mogli zużyć aż 3000 kWh prądu. Dodatkowym warunkiem do skorzystania z niższych cen prądu, będzie konieczność złożenia odpowiedniego wniosku w spółce energetycznej. Należy bowiem potwierdzić te informacje odpowiednimi dokumentami.

Spółka energetyczna będzie musiała otrzymać dokumenty orzekające niepełnosprawność, bądź zaświadczenie o posiadaniu Karty Dużej Rodziny, aby zastosować taryfę uwzględniającą wymienione wyżej przypadki.

Takie mają być zasady zamrożenia cen prądu w 2023 roku. Wyjaśniamy sprawę limitu do 2 tys. kWh

Przypomnijmy, że projekt przedłożony przez ministra klimatu i środowiska przyjęto w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Ta ma objąć od 1 stycznia 2023 roku wszystkie gospodarstwa domowe w kraju.

Wzrost cen prądu zostanie w przyszłym roku zablokowany na poziomie tegorocznym, jeśli tylko trzymać się będziemy ustalonych limitów zużycia. Ich przekroczenie wiązać się będzie z koniecznością zapłacenia rachunku według normalnych stawek, ale tylko za przekroczenie. W poniższej galerii prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące tego programu.

Te normalne stawki będą oczywiście znacznie wyższe od tych, jakie płacimy w 2022 roku, bo wynikać będą z cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 roku lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą energii.

Z rządowych wyliczeń wynika, iż z zamrożenia cen energii elektrycznej skorzysta w przyszłym roku prawie 17 mln gospodarstw domowych, które są odbiorcami grupy taryfowej G). Na to rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Takie są zasady nowego Dodatku Elektrycznego 2022 - Gazeta Pomorska

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany