Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieudana inwestycja z Budżetu Obywatelskiego? Zniszczone siedlisko i rozkradzione domki dla jeży... - opowiada mieszkanka

Angelika Korlaga
Angelika Korlaga
Nieudana inwestycja z Budżetu Obywatelskiego? Zniszczone siedlisko i rozkradzione domki dla jeży...
Nieudana inwestycja z Budżetu Obywatelskiego? Zniszczone siedlisko i rozkradzione domki dla jeży... Magdalena Rubajczyk
Jeże są w Polsce gatunkiem chronionym, są również bardzo pożytecznymi zwierzętami - zjadają szkodniki, takie jak ślimaki i owady, zwłaszcza chrząszcze, nie powodując przy tym żadnych szkód w ogrodzie. Niestety jak twierdzi jedna z mieszkanek Łodzi, w wyniku modernizacji stawu Wasiaka, większość jeży opuściła tamtejsze siedlisko - w ostatnim czasie były tam dwa przypadki potrąceń tego gatunku - komentuje mieszkanka.

Staw Wasiaka siedliskiem dla jeży

W 2020 r. w ramach budżetu obywatelskiego obyła się modernizacja stawu Wasiaka

Na modernizowanym terenie znajdowało się siedlisko jeży europejskich, które są gatunkiem chronionym. Jednak zdaniem pani Magdalena Rubajczyk, która jest członkiem grupy Ratuj Łódzkie Jeże, modernizacja stawu Wasiaka została przeprowadzona w sposób nieumiejętny, przez co zwierzęta opuściły to miejsce.

Na terenie zostały wycięte drzewa, zebrano gałęzie i liście, skoszono trawę, a tym samym zlikwidowano łąkę kwietną, gdzie znajdowały się owady, które stanowią 80 proc. diety jeży. Zamieszkujące tam jeże nie miały się gdzie schować, co zjeść, jednak powstał pomysł umieszczenia tam domków, które miały być schronieniem dla zagrożonego gatunku.

- Na terenie zielonym, przy Stawie Wasiaka powstało 6 domków. Niedawno jednak od okolicznych mieszkańców dostałam informację o ich zdewastowaniu. Na miejscu, po dłuższym przeszukaniu terenu okazało się, że przetrwały zaledwie 4 domki, a 2 zostały skradzione. Niestety w żadnym domku nie było jeża, ani ich śladów...Dowiedziałam się natomiast, że jeże z tamtego obszaru zaczęły przechodzić do okolicznych ogródków. - informuje Magdalena Rubajczyk.

Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt ratuje jeże

W czwartek, 15 kwietnia Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt wypuścił na wolność jeże, które do tej pory znajdowały się pod opieką pracowników ośrodka. W sumie na wolność wróciło ponad 20 jeży, które do ośrodka trafiły z różnych przyczyn - jedne z powodu choroby, inne przez obrażenia podczas ataku psa, a jeszcze inne były po prostu zbyt młode, żeby przeżyć podczas zimy.
Cała akcja została skomentowana również przez grupę "Ratujmy łódzkie jeże".

Jak ratować jeże?

Magdalena Rubajczyk w ramach pomocy jeżom prowadzi stronę na facebooku "Ratuj Łódzkie Jeże" oraz infolinię całodobową, gdzie mieszkańcy mogą szukać porad i wskazówek jak pomagać temu gatunkowi.

- Przede wszystkim nie bójmy się reagować. Zadzwońmy po Animal Patrol lub do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Widząc jeża, który porusza się drogą, przenieśmy go na drugą stronę. Reagujmy! - apeluje Rubajczyk.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany