Nieruchomości w 2020 roku - kupować mieszkanie teraz czy poczekać na spadek cen?

Artykuł sponsorowany
Ceny mieszkań rosną jak na drożdżach i nic nie wskazuje na to, by trend ten w 2020 roku miał się zmienić. Mimo to chętnych do zakupu nieruchomości nie brakuje. Na rynku pierwotnym najlepsze oferty znikają zanim ujrzą światło dzienne, a perełki z rynku wtórnego sprzedawane są z dnia na dzień. Jeśli ty również planowałeś w tym roku zakup mieszkania, zapoznaj się z materiałem i sprawdź, jakie rady mają dla ciebie Liderzy Nieruchomości województwa łódzkiego.

Od kilku lat na rynku nieruchomości, także tym łódzkim, mamy do czynienia z systematycznymi wzrostami cen. Aktualnie szacowana cena za m² w Łodzi wynosi 5320 zł. Jak wskazują eksperci, mijający rok był pod względem wzrostów cen rekordowy. Czego możemy spodziewać się w 2020 roku? Czy mamy do czynienia z bańką cenową, która w końcu pęknie, czy ceny mieszkań nadal będą rosły? Regionalni eksperci z biura TRUST Nieruchomości, laureaci nagrody Lider Nieruchomości Otodom 2019, prognozują, co czeka nas w nowym roku i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zakup mieszkania lub domu w Łodzi.

Rynek nieruchomości w Polsce

Rynek nieruchomości kształtowany jest przez dwa współistniejące czynniki: zapotrzebowanie na mieszkania (popyt) i dostępność nieruchomości (podaż). Jest ważną częścią całej gospodarki kraju i ma na nią ogromny wpływ. Na ocenę jego kondycji w 2019 roku wpływ miały w głównej mierze: wysokie ceny nieruchomości, tanie kredyty hipoteczne i niskie stopy procentowe. Jak długo to potrwa? – Wbrew powszechnej opinii i nadziei kupujących, nie spodziewałbym się spadku cen. Moim zdaniem jest jeszcze potencjał do wzrostu, jednak nie należy się spodziewać, że ceny wystrzelą w górę. Wzrosty, które nastąpią będą raczej nieduże, a sytuacja powinna zacząć się powoli stabilizować – podsumowuje Maciej Roman, doradca ds. nieruchomości w TRUST Nieruchomości. – Łódź z roku na rok, konsekwentnie zrywa z łatką miasta ponurego, niszczejącego. Staje się coraz bardziej interesująca i godna uwagi pod niemal każdym względem. Wciąż jest w fazie rozwoju. Jej atrakcyjność stale wzrasta, co daje podstawy do utrzymania podwyżek cen. Z drugiej strony zaś prognozy Banku Światowego przewidują spadek wzrostu PKB Polski w kolejnych latach. Pozostaję jednak dobrej myśli i nie spodziewam się gwałtownych wahań czy tąpnięć na lokalnym rynku nieruchomości – dodaje.

Jakie kupić mieszkanie: na rynku pierwotnym czy z rynku wtórnego?

Wzrost zainteresowania rynkiem nieruchomości w ostatnich latach i związane z nim postrzeganie zakupu mieszkania jako inwestycji, powodują liczne zmiany. Ze względu na to, że ciężko jest kupić atrakcyjne mieszkanie na rynku pierwotnym, zdecydowanie częściej decydujemy się na poszukiwania na rynku wtórnym. To właśnie tam liczyć można na różnorodność produktów, dużą rozpiętość cenową, ale przede wszystkim dostępność mieszkań od ręki. – Największym jego plusem jest możliwość wprowadzenia się do mieszkania bez dużych nakładów remontowych. A ceny materiałów budowlanych, wykończeniowych i wykonawstwa również rosną. Z tego też względu można spodziewać się, że w 2020 roku popularnością będę cieszyć się takie mieszkania, których koszt zakupu będzie niższy niż zakup na rynku pierwotnym wraz z kosztami remontu – komentuje Jarosław Krawczyk z Otodom. Choć dobre nastroje na rynku pracy przekładają się na zwiększoną liczbę przeprowadzek do większych mieszkań, wysokie ceny mogą spowodować wzrost zainteresowania innymi nieruchomościami, np. segmentem pod miastem, które już teraz można kupić taniej niż trzypokojowe mieszkanie w granicach administracyjnych dużych aglomeracji.

Charakterystyka rynku i ceny mieszkań w Łodzi w 2020 roku

Wszyscy planujący zakup mieszkania z drugiej ręki muszą być świadomi, że rynek ten jest bardzo podatny na wzrosty cen, o czym świadczą kilkunastoprocentowe podwyżki w największych polskich miastach takich jak Łódź: – Ceny nieruchomości w Łodzi przez długi czas były relatywnie niskie. Ostatnie lata to znaczący wzrost cen w naszym regionie. W ciągu ostatnich 5 lat mamy do czynienia z wzrostem średniej ceny za metr kwadratowy mieszkania rzędu 20-30%. W niektórych typach nieruchomości (np. kawalerkach) można jednak zaobserwować praktyczne podwojenie ich wartości w ciągu ostatnich 5-6 lat – podkreśla Adrian Truchta, doradca ds. nieruchomości w TRUST Nieruchomości. Kartą przetargową większości sprzedających jest bardzo dobra lokalizacja i dostępna infrastruktura, na której brak narzekają często nabywcy mieszkań od deweloperów: – Wśród głównych czynników wpływających na ceny nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym w Łodzi należy wyróżnić przede wszystkim lokalizację i powierzchnię lokalu. Na łódzkim rynku można zaobserwować spore różnice w cenach mieszkań o podobnym metrażu w różnych dzielnicach. Nieruchomości w prestiżowych, pożądanych rejonach sprzedają się zdecydowanie drożej. Mamy do czynienia z prostą relacją ceny za metr kwadratowy w stosunku do powierzchni. Im większy metraż, tym cena za metr jest zazwyczaj niższa. Najbardziej widać to w cenach kawalerek, mikrokawalerek, których ceny za metr kwadratowy potrafią osiągać wysokie wartości w stosunku do średniej ceny rynkowej, czy też w porównaniu z mieszkaniami np. 3/4 pokojowymi. Na rynku wtórnym można zauważyć duży wpływ standardu wykończenia na cenę. Lokale gustownie wykończone materiałami wysokiej jakości są zdecydowanie droższe – komentuje Maciej Roman.

Jakie części miasta cieszą się największym powodzeniem wśród kupujących? Śródmieście, Radiostacja, okolice Ronda Solidarności, Lumubowo. – Miejsca te budzą szczególne zainteresowanie zarówno inwestorów, jak i osób kupujących na własne cele mieszkaniowe. Poza tymi rejonami z pewnością wyróżnić należy Retkinię, która pomimo stosunkowo wysokich cen ma zagorzałych zwolenników – mówi Maciej Roman. – Od wielu lat takie lokalizacje jak Radogoszcz, Doły czy Widzew mają swoich zwolenników, którzy szukają lokali tylko tam. Są oczywiście też takie miejsca jak Teofilów czy Dąbrowa, gdzie niższe ceny mieszkań powodują, że chętnych na mieszkania nie brakuje. W przypadku domów wiele zależy od komunikacji danego miejsca. Mamy osiedla np. Julianów, Marysin, Zdrowie czy Radiostacja gdzie zainteresowanych jest sporo, ale liczba ofert i ich ceny powodują, że klienci muszą zdecydować się poszukać nieruchomości również w innych lokalizacjach – dodaje Adrian Truchta.

Czy początek roku to dobry czas na kupienie mieszkania?

Jak podkreślają eksperci, nie ma powodów, by spieszyć się z decyzją o kupnie mieszkania. Istotne jest w jakim celu chcemy kupić nieruchomość, czy jest to decyzja inwestycyjna, czy związana z założeniem rodziny. – Daleki jestem od stwierdzenia, iż któryś okres w roku jest szczególnie dobry czy zły do zakupu. Wiele zależy od tego, jakiej nieruchomości szukamy. Nieruchomości na łódzkim rynku cieszą się dużym zainteresowaniem. Jeśli kupujący ma wąsko określone kryteria poszukiwań, nie powinien kierować się porą roku a dostępnością ofert spełniających jego oczekiwania. Osobiście odradzałbym podejmowania decyzji o zakupie bądź rezygnacji z nabycia nieruchomości ze względu na porę roku. Jest to decyzja na tyle poważna, że powinna być wynikiem analizy potrzeb i możliwości nabywców. Eksperci podkreślają, by brać pod uwagę nie tylko swoje wymagania, ale również czas, możliwości i mierzyć siły na zamiary. Proces kupna nieruchomości potrafi być żmudny i skomplikowany, dlatego dobrze mieć wsparcie ze strony eksperta. – Polacy często decydowali się na działania na własną rękę, uznając, że poradzą sobie sami, trochę zaoszczędzą. W ostatnich latach widać jednak większą chęć współpracy z profesjonalnymi pośrednikami – podkreśla Maciej Roman. – Dzisiaj każdy ma mało czasu. Przeglądanie ofert, wyszukiwanie czy sprawdzanie kolejnych nieruchomości wymaga wiele uwagi. A skoro czasu mamy coraz mniej, ludzie chętniej zgłaszają się do biur. Często klienci czują się bezpieczniej z agentem. Bywa, że bez pośrednika nie byłoby transakcji – pogodzenie dwóch stron i uzgodnienie warunków, by obie strony były zadowolone jest najcięższym zadaniem. Każdy widzi tylko swoją rację, a dobry pośrednik jest mediatorem między nimi, przez co doprowadza do sprzedaży – reasumuje Adrian Truchta.

Czy zatem rok 2020 jest odpowiednim na zakup mieszkania? Póki co przyczyny wzrostu cen nieruchomości są niezmienne. Względnie dobra koniunktura, rosnące koszty materiałów budowlanych i brak rąk do pracy to czynniki, które mogą nieznacznie wpływać na wahania cenowe w pierwszej połowie roku. Bardzo prawdopodobne jednak, że rok 2020 będzie czasem powolnego stabilizowania się rynku nieruchomości przy zrównoważonym wzroście cen, lekkim spadku popytu i nieco większej redukcji podaży.

__________________
Lider Nieruchomości Otodom to największa nagroda branżowa, która wyróżnienia przykłady profesjonalnego podejścia do pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Jest znakiem jakości, który potwierdza najwyższe kompetencje laureatów. Odznaczenia przyznawane są wiodącym biurom obrotu nieruchomościami z szesnastu województw, jednemu biuru ogólnopolskiemu i jednemu najpopularniejszemu pośrednikowi. Ten ostatni wygrał głosami kolegów z branży, natomiast firmy wyłonione zostały w trzyetapowym procesie. Dane analizuje specjalny algorytm opracowany przez agencję badawczą IQS oraz badanie z wykorzystaniem techniki „tajemniczego klienta”. Organizatorem konkursu jest Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, który umożliwia agentom dotarcie do potencjalnych klientów i kładzie nacisk na podnoszenie jakości obsługi na rynku nieruchomości.

Trust Nieruchomości
Lider Nieruchomości Otodom 2019 z województwa łódzkiego. Biuro tworzy zgrany zespół 10 agentów specjalizujących się w obsłudze transakcji kupna-sprzedaży na łódzkim rynku nieruchomości. Stale zwiększające się grono zadowolonych klientów sprawiło, że w ciągu 4 lat od założenia agencja stała się jedną z największych w regionie.

Nieruchomości w 2020 roku - kupować mieszkanie teraz czy poczekać na spadek cen?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie