Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieprawdopodobne, a jednak prawdziwe. Rosjanie piją coraz mniej alkoholu i dłużej dzięki temu żyją

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Pixabay
Według Raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spożycie alkoholu w Rosji spadło w ostatnich kilkunastu latach o ponad 40 procent.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia(WHO) spożycie alkoholu w Rosji spadło w ostatnich latach aż o 43 procent!

Brzmi to niewiarygodnie, bo Rosjanie od zawsze uchodzili za wielkich ”smakoszy” mocnych trunków, które sprawiały, że średnia życia, szczególnie mężczyzn, drastycznie spadała i mówiono o masowym wymieraniu mieszkańców tego kraju.

Przypominano też, że jakiekolwiek akcje propagandowe czy nawet administracyjne kroki podejmowane wobec pijących już w czasach komuny nie przynosiły rezultatów i władze porzucały walkę z alkoholizmem.

Co więc wpłynęło na tak znaczący spadek spożycia alkoholu w latach 2003 -2018? Zdaniem wspomnianego raportu Światowej Organizacji Zdrowia spowodowały to liczne ograniczenia związane ze sprzedażą alkoholu wprowadzone przez państwo oraz propagowanie zdrowego stylu życia w społeczeństwie.

Przełożyło się to, jak podnoszą specjaliści WHO, na ​​spadek spożycia alkoholu i znaczny wzrost średniej długości życia.

- Rosja była wcześniej uważana za jeden z krajów najbardziej pijących na świecie. Spożywanie alkoholu od dawna uznawano za jeden z głównych czynników powodujących śmiertelność, szczególnie wśród mężczyzn w wieku produkcyjnym - czytamy w raporcie.

Ale w latach 2003-2018 spożycie alkoholu i umieralność spadły, a najbardziej znaczące zmiany zachodzą w przyczynach śmierci związanych z alkoholem.

W ubiegłym roku spodziewana długość życia w Rosji osiągnęła historyczny poziom: 68 lat dla mężczyzn i 78 lat dla kobiet.

Jeśli chodzi o wspomniane środki kontroli alkoholu wprowadzone przez byłego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa obejmowały one ograniczenia reklamowe, zwiększono podatki od alkoholu i wprowadzono zakaz sprzedaży mocnych trunków w określonych godzinach.

Ograniczenia dotyczące sprzedaży alkoholu są jedną z najbardziej uderzających zmian w Rosji w ostatnich latach. Wcześniej w W Moskwie całonocne kioski pełne były wódki, piwa i suszonych ryb na zakąskę przyklejonych do kieliszka - już dawno minęły.

Alkohol można kupić tylko w sklepach lub zamówić w firmie kurierskiej tylko do godziny 23.00. Obejmuje to również piwo, które dawniej nie było nawet klasyfikowane jako alkohol.

A jeśli kupisz butelkę, możesz zapomnieć o wypiciu jej na ulicy. Jest to surowo zakazane, a mandaty wymierzane przez policjantów są tak powszechne, że większość ludzi stara się przestrzegać tych zasad.

Oprócz tych ograniczeń nastąpił duży nacisk na zdrowy tryb życia, który zbiegł się z powstaniem klasy średniej. Wielu Rosjan coraz bardziej dba o zdrowie, podobnie jak ich europejscy i amerykańscy odpowiednicy - i jak ich obecny prezydent, uchodzący za okaz zdrowia, który unika alkoholu.

Nowe wzorce picia są powiązane zarówno z bogactwem, jak i zdrowiem. Natomiast w biedniejszych warstwach społeczeństwa, z dala od dużych miast, picie podróbek i domowego alkoholu jest nadal powszechne.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nieprawdopodobne, a jednak prawdziwe. Rosjanie piją coraz mniej alkoholu i dłużej dzięki temu żyją - Portal i.pl

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany